ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Βραζιλία-Κροατία: 86-77

Πρκάτσιν

Η Βραζιλία επικράτησε με 86-77 της Κροατίας για τη δεύτερη αγωνιστική του τουρνουά "Ακρόπολις"

Κορυφαίοι από πλευράς της ομάδας του Ρέπεσα ήταν οι Μάρκοτα με 21 πόντους και Πρκάτσιν με 17 ενώ ακόμα τρεις παίκτες είχαν διψήφιο νούμερο πόντων.
H "Σελεσάο" πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν το έχασε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου αφού βρήκε λύσεις στην επίθεση χάρη στον οίστρο των Ουέρτας, Μπατίστα και Μπέκερ. Σημαντική ήταν και η βοήθεια από τους Ματσάδο και Αραούχο ενώ οι 13 ασίστ που είχαν οι Βραζιλιάνοι στο ημίχρονο δείχνουν ότι η ομαδικότητά τους έπαιξε σημαντικό ρόλο, οπως και τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας.

Από την άλλη πλευρά οι Κροάτες είχαν σε κακή μέρα τον Κους ενώ η αστοχία έξω από τα 6.25 οδήγησε τη διαφορά στο -14 γι' αυτούς με τη λήξη του εικοσαλέπτου.

Παρόμοια εικόνα με το πρώτο μέρος είχε και η τρίτη περίοδος όταν ο Σπλίτερ έκανε πάρτυ στη ρακέτα και ο Ματσάδο σκόραρε για να ανέβει κι άλλο το προβάδισμα με την Κροατία να υστερεί και στα ριμπάουντ και το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 73-58.

Μοναδική καλή στιγμή των "κόκκινων" στο ματς ήταν στην τελευταία περίοδο όταν έκαναν σερί 11-0 έφτασαν στο 86-77 αλλά χρόνο δεν υπήρχε για να μειώθει η διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 53-39, 73-58, 86-77.

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Βραζιλία (Μονσάλβε): Ματσάδο Μ. 12 (3), Ματσάδο Ε., Μπέκερ 12 (1), Προμπστ 2, Κιάντια 5 (1), Ουέρτας 12, Γκαρσία 5 (1), Αραούχο 7, Μπατίστα 9, Ταβερνάρι 11 (3), Σπλίτερ 11

Κροατία (Ρέπεσα): Ούκιτς 5, Κους 11 (1), Πόποβιτς 6 (2), Ρόζιτς, Πρκάτσιν 17, Τόμας 4, Λόντσαρ 4, Νίτσεβιτς 9, Μάρκοτα 21 (4), Μπάνιτς, Μπάγκαριτς, Λόνγκιν