Στο Final Four ΤΣΣΚΑ-Μάλαγα

Χόλντεν

Βασιλειάδης εναντίον Παπαλουκά και Μάλαγα εναντίον ΤΣΣΚΑ στον ημιτελικό του φάιναλ-φορ

Τα ζευγάρια του Final Four

Έτσι μετά το τέλος των πλέι οφ, στον πρώτο ημιτελικό που θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ, στις 18:30 της 4ης Μαΐου, θα αναμετρηθεί η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με την Ουνικάχα Μάλαγα και στον δεύτερο, ο Παναθηναϊκός (ως γηπεδούχος θα παίξει στον αγώνα που γίνεται αργά), θα υποδεχθεί την Ταού Κεράμικα στις 21:30.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μακάμπι Τελ Αβίβ: 92-71
Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, η ΤΣΣΚΑ έδειξε ότι δεν ήταν διατεθιμένη να αφήσει την Μακάμπι, να έχει ελπίδες για τη νίκη. Με γρήγορο προβάδισμα, 12-2 και στη συνέχεια 22-6, για να κλείσει η πρώτη περίοδος, με 32-13 υπέρ των Πρωταθλητών.

Με συνεχόμενα καλάθια των Παπαλουκά, Τόρες και Λάνγκντον, η διαφορά έφτασε σε πολύ μεγάλο επίπεδο (43-16) κι από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τους Ισραηλινούς. Χάρη στο σερί 2-12 προς το τέλος του ημιχρόνου από τη Μακάμπι, που είχε ως ηγέτες τους Γιασάιτις και Σαρπ, το πρώτο μέρος έκλεισε με 59-37.

Με τον ρυθμό πεσμένο στην αρχή του δευτέρου εικοσαλέπτου, οι παίκτες του Σπάχια δεν είχαν τύχη. Αν και ο Βούιτσιτς "κράτησε" την ομάδα του και το σκορ έγινε 65-44, με τρίποντο από τον Παπαλουκά διατηρήθηκε η μεγάλη διαφορά και το δεκάλεπτο έληξε, με 72-49, έπειτα από καλάθια των Μπουρστέιν, Άντερσεν και Σαρπ.

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι προσέφεραν και σόου, αφού ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και τους 26 (83-57), ενώ το μόνο που κατάφεραν οι "κίτρινοι", ήταν να μειώσουν στους 16 (86-70), εκμεταλλευόμενοι τη χαλάρωση των αντιπάλων. Το τελικό 92-71, ήρθε απόλυτα φυσιολογικά και πλέον οι "κόκκινοι" περιμένουν τον αντίπαλό τους, που θα βγει από τον νικητή του ζευγαριού, Μάλαγα-Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 32-13, 59-37, 72-49, 92-71

Οι σκόρερ των ομάδων:

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Παπαλουκάς 14 (3), Κουρμπάνοφ, Σμόντις 15 (2), Χόλντεν 8, Άντερσεν 15 (1), Ζεβροσένκο 5, Κασίροφ, Τόρες 14 (3), Πονκράσοφ, Λάνγκντον 20 (4), Βαν Ντεν Σπίεγκελ

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Μπάινουμ 8, Σαρπ 9 (1), Βούιτσιτς 9 (1), Ελιάου 2, Άρνολντ, Μπουρστέιν 5 (1), Σασόν 7 (1), Γιασάιτις 18 (4), Γκριν 6, Γέρετιν 7 (1)

Ουνικάχα Μάλαγα-Μπαρτσελόνα: 67-64

Το τρίποντο του Πέπε Σάντσεθ, 7.2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, έκρινε το αποτέλεσμα στον τελευταίο προημιτελικό, μεταξύ Ουνικάχα και Μπαρτσελόνα. Από εκεί και πέρα, στη διαδικασία των βολών ο Μπράουν ήταν ψύχραιμος, ο Λάκοβιτς μοιραίος (2/4) και ολόκληρο το γήπεδο πανηγύρισε έξαλλα τη μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία της ομάδας, σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Το προβάδισμα εναλλασόταν διαρκώς στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά τα τρίποντα του Μπράουν, έδωσαν στους γηπεδούχους το ελαφρύ προβάδισμα στο τέλος του, με 21-18.

Η δεύτερη περίοδος, άνηκε στην Ουνικάχα, που με τρίποντο του Σάντσεθ και μία βολή του Ντε Μιγκέλ, πήρε προβάδισμα, μέχρι και με 8 πόντους (33-25), ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Μπαζίλε μείωσε στους 3 (35-32) με τρίποντο δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Τούσεκ απάντησε άμεσα και οδήγησε την ομάδα του στα αποδυτήρια, έχοντας "αέρα" 6 πόντων, 38-32.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, η Μάλαγα πήρε με λέι απ του Καμπέθας, για πρώτη φορά, διψήφιο προβάδισμα (42-32), κάτι που επαναλήφθηκε τρία λεπτά αργότερα, όταν και πάλι ο ίδιος παίκτης έκανε το 46-36 με δύο βολές. Αν και τα πράγματα άρχισαν να γέρνουν υπέρ της ομάδας του Σκαριόλο, ο Γκριμάου κράτησε τους "μπλαουγκράνα" κοντά στο σκορ, αφού με 5 πόντους, μείωσε σε 48-42, για να λήξει η περίοδος, με 48-44 (καλάθι του Βάσκεθ).

Τα πράγματα λίγο έλειψε να εξελιχθούν άσχημα για τη Μάλαγα στην τελευταία, δραματική, περίοδο. Αρχικά ο Τρίας, ισοφάρισε σε 48-48 και ο Ούκιτς έδωσε 5 λεπτά πριν τη λήξη το προβάδισμα με 51-52 στην Μπαρτσελόνα, μετά από το πρώτο δεκάλεπτο. Ο ίδιος παίκτης και στη συνέχεια ο Βάσκεθ, έδωσαν διαφορά 5 πόντων στο σύνολο του Ιβάνοβιτς, με 4 λεπτά να απομένουν. Από εκεί και πέρα το ματς ήταν για γερά νεύρα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά, αλλά η Μάλαγα με ηγέτη και σκόρερ στις κρίσιμες στιγμές τον Τούσεκ, διαρκώς ισοφάριζε.

Φτάσαμε έτσι 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όταν με το σκορ 62-62, ο Ναβάρο, που ήταν σε αρκετά κακή βραδιά, αστόχησε στο κρίσιμο τζαμπ σουτ, η Μάλαγα πήρε την κατοχή και μετά από πάσα του Ροντρίγκεθ, ο Σάντσεθ, ευστόχησε στο κρίσιμο τρίποντο, 7.2, πριν το τέλος, στέλονοντας στην Αθήνα, τους Πρωταθλητές Ισπανίας.

Tα δεκάλεπτα: 21-18, 38-32, 48-44, 67-64

Ουνικάχα (Σκαριόλο): Σάντσεθ 11 (3), Ροντρίγκεθ 4, Ουέλς 2, Καμπέθας 8, Πιετρούς 4, Ντε Μιγκέλ 8, Τούσεκ 15 (2), Χιμένεθ 5 (1), Φεσόν, Μπράουν 10 (2)

Μπαρτσελόνα (Ιβάνοβιτς): Μπαζίλε 10 (2), Τρίας 9, Μαρκονάτο 2, Λάκοβιτς 8, Ναβάρο 9 (1), Ντε Λα Φουέντε, Βάσκεθ 12, Κακιούζης, Ούκιτς 8, Γκριμάου 6 (1)