EUROCHALLENGE

Ρίγα-Μαρούσι: 60-62

Κολώκας

Χάρη σε δύο τρίποντα του Σεϊμπούτις, 52 δεύτερα πριν τη λήξη, το Μαρούσι, νίκησε με 60-62 τη Ρίγα στη Λετονία

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Κακιούση, είναι πλέον μόνη πρώτη στον έκτο όμιλό της διοργάνωσης και έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να παραμείνει εκεί μέχρι το τέλος της φάσης των ομίλων.

Κορυφαίος από πλευράς ελληνικής ομάδας, ήταν ο νεοαποκτηθείς, Ερμίν Γιάζβιν, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους, με καταλυτική παρουσία στο τρίτο δεκάλεπτο.

"Χτυπώντας" αρχικά, μέσα στη ρακέτα του Αμαρουσίου, η Ρίγα κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού, στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Κακιούση, με εμφανές το πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας, βασίστηκαν μόνο στον Κρις Τόμας, που διατήρησε την ομάδα του σε μία λογική διαφορά στο ημίχρονο (40-30), υπέρ της Ρίγα.

Μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο, το Μαρούσι, έκανε την μεγάλη αντεπίθεση. Παίζοντας πολύ καλή άμυνα, ανάγκασε τη Ρίγα να σημείωσει μόνο 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Γιάζβιν, που έκανε πάρτι κάτω από τα καλάθια, προηγήθηκε με 48-49, στη λήξη της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο η ελληνική ομάδα έκανε σερί 4-0 γεγονός που αύξησε το προβάδισμα σε 53-48. Σε εκείνο το σημείο, με ένα επιμέρους σκορ 11-2, οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά με 59-55, λίγο πριν τη λήξη.

Τότε "χτύπησε" ο Σεϊμπούτις, ο οποίος μπροστά στην οικογένεια, τον προπονητή και τους φίλους του που βρέθηκαν στο γήπεδο, με δύο διαδοχικά τρίποντα έκανε στα 52" το 59-61.

Στη συνέχεια ο Τόμας υπέπεσε σε φάουλ πάνω στον Μιλάντζ, με τον τελευταίο να αξιοποιεί μόνο την πρώτη βολή (60-61). Το τελικό διαμορφώθηκε με τον Στεφανίδη να γράφει από τη γραμμή των ελευθέρων βολών το τελικό 62-60.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 40-30, 48-49, 60-62

Οι πόντοι των ομάδων:

Ρίγα: Μπρέμλετ 4, Γκραφς 11, Βίλουμς, Μπούσκεβιτς 2, Βάλτερς 13 (3), Μπαμπράουσκας 5 (1), Αντριουκάιτις 6, Μίλαντζ 15 (1), Βέτσβάγκαρς 4.

Μαρούσι: Τόμας 14 (1), Νοέας, Χαραλαμπ'ίδης 2, Σεϊμπούτις 12 (2), Εϊμπρας 4, Στεφανίδης 1, Κολώκας 6 (2), Καϊμακόγλου 5, Γιαννουλάκος 1, Συμεωνίδης 2, Γιαζβίν 15.