Περιμένοντας Φώτση-Λάζο

Παρά την πρώτη του ήττα (87-66 από τη Μπάρτσα) τερμάτισε πρώτος κι ετοιμάζεται για τη Ντιναμό

Στο "Παλαού Μπλαουγράνα" οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στάθηκαν στο ύψος τους μονο για ένα δεκάλεπτο και συνολικά πλήρωσαν τα πολλά τους λάθη, αλλά και την καλή ημέρα του αντιπάλου, που είχε εκπληκτική ισορροπία και πλουραλισμό.
Καλό μόνο το ξεκίνημα

Με πρωταγωνιστές τους Τομάσεβιτς, Διαμαντίδη και Μπατίστ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι (0-7) και κράτησε ένα σταθερό προβάδισμα ως το τελος της πρώτης περιόδου (14-20), με την Μπαρτσελόνα να σκοράρει για πρώτη φορά στο 4' και τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο να την κρατά μες στο ματς.

Ωστόσο η αντεπίθεση των "μπλαουγράνα" ξεκίνησε χωρίς τον "Λα Μπόμπα" στην πεντάδα. Οι Τρίας, Γκριμάου κι ο Μπαζίλε (με 3/3 τρίποντα) άλλαξαν τη ροή του αγώνα κι οι γηπεδούχοι όχι μονο ισοφάρισαν (31-31), αλλά πήραν και μια διαφορά 6 πόντων (41-35) στη λήξη του ημιχρόνου.

Κυριάρχησε η Μπάρτσα

Μετά από ένα 5λεπτο "μπλοκάρισμα" η ομαδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δέχτηκε ένα σερί 8 (49-35) από το χέρι των Μπαζίλε-Βάσκεζ. Οι αλλαγές των ψηλών (Γιαβτόκας-Τσαρτσαρής) κι η αφύπνιση των Μπετσίροβιτς-Βούγιανιτς επέστρεψαν στον Παναθηναϊκό να μειώσει στους 10 (56-46), πριν ακολουθήσει νέος... τρίποντος βομβαρδισμός.

Ο Γιάκα Λάκοβιτς ευστόχησε σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις, ενώ την ίδια αποτελεσματικότητα είχε κι ο Ντένις Μαρκονάτο (!) στην εκπνοή της περιόδου κάνοντας το 62-46 στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο οι "πράσινοι" επιχείρησαν να γυρίσουν το παιχνίδι και το κατάφεραν εν μέρει με τον Ντέγιαν Τομάσεβιτς (που πέτυχε 12π. σε αυτό το δεκάλεπτο). Ωστόσο η Μπαρτσελόνα είχε τις λύσεις και κυρίως με τις συνεργασίες των ψηλών της κατάφερε να εξασφαλίσει μια άνετη νίκη (87-66).

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 14-20, 41-36, 62-46, 87-66

Μπαρτσελόνα (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Βάσκεζ 14, Γκριμάου 12 (2), Ναβάρο 11, Τρίας 10, Ούκιτς 2, Ντε Λα Φουέντε 2, Κακιούζης 8, Λάκοβιτς 8 (2), Μαρκονάτο 9 (1), Μπαζίλε 11 (3).

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Σάκοτα 2, Μπετσίροβιτς 4, Τομάσεβιτς 18, Χατζηβρέττας 1, Βούγιανιτς 10 (2), Γιαβτόκας 5, Διαμαντίδης 4, Παπανικολάου 2, Μπατίστ 10, Τσαρτσαρής 1, Ντελκ, Ντικούδης 9 (1).

Ομπράντοβιτς: "Σημαντικά ματς"

"Τα προηγούμενα αποτελέσματα ήταν σημαντικά. Σήμερα δεν υπήρχε συγκέντρωση και κίνητρο. Το ματς δεν είχε καμία σημασία. μας βοήθησε ώστε να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα για τη συνέχεια. Εγώ δεν κοουτσάρισα έχοντας στο μυαλό μου το αποτέλεσμα" τόνισε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που δήλωσε ικανοποιημένος από την εμφάνιση του Ρομπέρτας Γιαβτόκας, αλλά οχι και των διαιτητών. "Σφύριξαν με διαφορετικά κριτήρια" πρόσθεσε ο "Ζοτς".

Όσο για τη Ντιναμό; "Έχει έναν εξαιρετικό προπονητή με τεράστια εμπειρία. Θα έχουν πολύ μεγάλη σημασία αυτά τα ματς και για τους φίλους του Παναθηναϊκού, γιατί θα δουν τον Λάζαρο Παπαδόπουλο και τον Φώτση. Είναι καλή ομάδα. Εχουμε όμως, την ευκαιρία να πάμε στο Φάιναλ Φορ" δήλωσε.

Η εξέλιξη του αγώνα

1' Δίποντο Παναθηναϊκός Τομασεβιτς
Ανοίγει το σκορ
2' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Ντικούδης
Καλό ξεκίνημα! Στο 0-6 το σκορ. Χανει τη βολή.
3' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς
Δεν ξεκίνησε καλά ο Σλοβένος. Χάνει και βολές!
4' Δύο βολές Μπαρτσελόνα Ναβάρο
Πρώτοι πόντοι για τον "Λα Μπόμπα" και την Μπάρτσα στο 0-7
5' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης
Τέσσερις σερί πόντοι για τον διεθνή πλέι-μέικερ
6' Δίποντο Μπαρτσελόνα Ντικούδης
Απαντά στον Τρίας
7' Ασίστ Μπαρτσελόνα Λακοβιτς
Δύσκολη τελική πάσα
8' Τρίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης
Και τρίποντο! Η διαφορά στους 6 πόντους
10' Λήξη 10λεπτου 14-20
Στο +6 το "τριφύλλι", που έχει ξεκινήσει καλύτερα.
11' Ασίστ Παναθηναϊκός Βούγιανιτς
Και καρφώνει ο Μπατίστ
12' Δίποντο Μπαρτσελόνα Τρίας
Καρφώνει ανενόχλητος
13' Τρίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς
Απάντηση στη ζώνη
14' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ
Οι ψηλοί του Παναθηναϊκού συνεχίζουν να τραβάνε το κουπί
15' Τρίποντο Μπαρτσελόνα Μπαζίλε
Δεύτερο τρίποντο από την ίδια θέση για τον Ιταλό
16' Καλάθι και φάουλ Μπαρτσελόνα Βάσκεζ
Κάρφωμα και φάουλ. Ισοφαρίζει για πρώτη φορά (31-31).
17' Δίποντο Μπαρτσελόνα Γκριμάου
Με μια ασίστ του και ένα δύσκολο λέι-απ οι γηπεδούχοι προηγούνται με 4 (35-31)
18' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γκριμάουτ
Σκοράρει από τη γωνία κάνοντας το 38-33
19' Τρίποντο Μπαρτσελόνα Μπαζίλε
Τρία στα τρία!
20' Λήξη ημιχρόνου 41-35
Η διαφορά στο +6 για την Μπάρτσα, που χάρις στους Γκριμάου και Μπαζίλε "γύρισε" το ματς σκοράροντας 27 πόντους στη δεύτερη περίοδο.
21' Τρίποντο Μπαρτσελόνα Μπαζίλε
Ευστοχεί και πάλι
22' Δίποντο Μπαρτσελόνα Ούκιτς
Πιάνει απροετοίμαστη την άμυνα του ΠΑΟ και φέρνει τη διαφορά στους 12 (47-35).
23' Φάουλ Παναθηναϊκός Ντελκ
Επιθετικό στον Μπαζίλε
24' Δίποντο Παναθηναϊκός Βούγιανιτς
Πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό
26' Σχόλιο 53-39
Οι ομάδες έχουν κολλήσει στο σκορ. Τον πρώτο λόγο έχει η άμυνα
27' Δύο βολές Παναθηναϊκός Γιαβτόκας
Βάζει την πρώτη και μάλιστα με ταμπλό!
28' Τρίποντο Μπαρτσελόνα Λάκοβιτς
Δυο σερί τρίποντα!
29' Τρίποντο Μπαρτσελόνα Μαρκονάτο
Ευστοχεί στην εκπνοή! Από το -10 η διαφορά ξανά στους 16
30' Λήξη 10λεπτου 62-46
Στους 16 πόντους η διαφορά. Πολλά λάθη ο Παναθηναϊκός
31' Δύο βολές Μπαρτσελόνα Ναβάρο
Κερδίζει το φάουλ από τον Παπανικολάου και βαζει δύο βολές.
32' Δίποντο Μπαρτσελόνα Μαρκονάτο
Στους 20 πόντους η διαφορά
33' Δίποντο Παναθηναϊκός Σάκοτα
Σκοράρει από τα 4 μέτρα
34' Σχόλιο
Νεύρα των περιφερειακών. Οι διαιτητες προσπαθούν να ελέγξουν το παιχνίδι και σφυρίζουν συνέχεια
35' Δίποντο Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς
Κι άλλο καλάθι από τον Σέρβο. Έχει 5/5 δίποντα.
37' Δίποντο Μπαρτσελόνα Κακιούζης
Τελειώνει τη φάση
39' Δύο βολές Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας
1/2 από τον διεθνή γκαρντ
40' Λήξη αγώνα 87-66
Η πρώτη ήττα του ΠΑΟ στο top-16 είναι γεγονός (85-64)