NBA

Μπακς - Χόρνετς 127-125: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο καθάρισε με 40άρα και καλαθάρα στα δύο δευτερόλεπτα

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με την φανέλα των Μπακς
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με την φανέλα των Μπακς Ⓒ 2021 MORRY GASH/ASSOCIATED PRESS

Απίθανο ματς τα ξημερώματα της Πέμπτης στο Fiserv Forum, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (40/12/9) να σκοράρει τρελό λέι-απ στα δύο δευτερόλεπτα, να ρίχνει τους Σάρλοτ Χόρνετς στο καναβάτσο (127-125) και να οδηγεί τους Μιλγουόκι Μπακς στην 8η σερί νίκη. Δύο ρεκόρ καριέρας ο ΛαΜέλο Μπολ, θετικό ντεμπούτο ο ΝτεΜάρκους Κάζινς.

Η προσωρινή επιστροφή στο σπίτι, το σερί των επτά νικών και το ντεμπούτο του ΝτεΜάρκους Κάζινς δημιούργησαν ένα καλό hype τα ξημερώματα της Πέμπτης στο Μιλγουόκι, με τους Μπακς να λυγίζουν και τους Χόρνετς (127-125) για να διευρύνουν αυτό το εντυπωσιακό διάστημα που διανύουν με τους ΝτιΒιντσέντζο, Οτζελέγε, Λόπεζ να είναι οι μοναδικοί απόντες.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ξανά πράγματα και θαύματα, ήταν... μπουλντόζα (40 πόντοι, 14/20 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/13 βολές, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 38 λεπτά) με καρφώματα, με σουτ από μέση απόσταση, με τρίποντο στον αιφνιδιασμό, με βολές, με σπουδαίες δημιουργίες και με το μεγάλο καλάθι που έκρινε την αναμέτρηση δύο δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Στο 14-8 πλέον οι Μπακς που μετρούν οκτώ σερί θετικά αποτελέσματα (7-4 εντός και 7-4 εκτός έδρας), στο 13-11 οι Χόρνετς που έχουν τρεις σερί ήττες (7-2 εντός και 6-9 εκτός έδρας). Συγκλονιστική εμφάνιση από τον ΛαΜέλο Μπολ που έκανε διπλό ρεκόρ καριέρας με 36 πόντους και με οκτώ τρίποντα (με τον Γιάννη να ανταλλάζει φανέλες μαζί του στο τέλος), σπουδαίος ο Μάιλς Μπρίτζες που έδωσε αμέτρητες μάχες με τον Greek Freak, πήρε το τρελό σουτ στο φινάλε και λίγο έλειψε να σκοράρει πίσω από το κέντρο το τρίποντο της καριέρας του.

Πολύ θετικό και ελπιδοφόρο το ντεμπούτο του ΝτεΜάρκους Κάζινς με τους Μπακς. Ο 31χρονος σέντερ πήρε 15 λεπτά από τον Μάικ Μπουντενχόλζερ, είχε μερικές συγκλονιστικές πάσες στις γωνίες, σκόραρε 7 πόντους από 2/3 δίποντα και 1/2 τρίποντα, μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε μία μπάλα, έδωσε πάρα πολλές μάχες στις δύο ρακέτες και μόλις αποκτήσει αγωνιστικό ρυθμό, θα έχει την ευκαιρία να εξελιχθεί σε μια πραγματικά πολύ σημαντική μονάδα για τους πρωταθλητές.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς, οι Ράπτορς στο Τορόντο, τα ξημερώματα της Παρασκευής στις 02:30. Οι Καναδοί έχουν ρεκόρ 9-13 και τα Ελάφια μια ακόμα ευκαιρία για να μαζέψουν το χαμένο έδαφος των πρώτων εβδομάδων.

Δεν μπήκαν καλά στο ματς οι Μπακς, είδαν τους Χόρνετς να προηγούνται με δέκα (7-17) στο πρώτο timeout, είδαν τον Γιάννη να τους κουβαλάει αμέσως μετά σκοράροντας κατά ριπάς, αλλά και τον Τέρι Ροζίερ να κάνει απίθανη δουλειά και στο σκοράρισμα και στη δημιουργία πριν ο ΛαΜέλο Μπολ βάλει τρίποντο για το 18-30 στο ένατο λεπτό. Η περίοδος έκλεισε στο 25-41, με τα νούμερα να μη χρειάζονται ιδιαίτερη ανάλυση: η Σάρλοτ είχε 4/6 δίποντα, 10/17 τρίποντα (!) και 3/3 βολές, 11 ασίστ και έξι κλεψίματα, την ώρα που το Μιλγουόκι μετρούσε 2/8 τρίποντα και μόλις τέσσερις τελικές πάσες για έξι λάθη.

Με τον Κάζινς στην πεντάδα τους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι Μπακς πάτησαν το γκάζι, ο Boogie έδωσε μια σπουδαία έξτρα πάσα στη δεξιά γωνία για τρίποντο του Γκρέισον Άλεν (35-43) και οι Χόρνετς άρχισαν να απειλούνται για πρώτη φορά. Όχι όμως για πολύ. Ο Αντετοκούνμπο ήταν κυριολεκτικά ασταμάτητος, όμως οι συμπαίκτες του δεν έβρισκαν σουτ από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι, που είχαν πάντως σιγήσει από το τρίποντο, να κρατήσουν ένα καλό προβάδισμα με τον Ούμπρε και τον Μπολ να είναι άλυτα προβλήματα έως το 60-68 του ημιχρόνου.

Οι Μπακς μπήκαν με περισσότερη αυτοπεποίθηση και με περισσότερο πείσμα στο β' μέρος, όμως και πάλι, κάτι τους έλειπε για να ισορροπήσουν το ματς. Μείωσαν στους τρεις και είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, είδαν τον Μίντλετον να βρίσκει σίδερο και τον Μπολ να απαντά με εύστοχο σουτ για το 72-78, πριν ο Χέιγουορντ βάλει γκολ-φάουλ για το +9 της ομάδας του. Με τον Γιάννη να είναι μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος του παρκέ, οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (83-84) πέντε λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου και πέρασαν μπροστά (91-90) με γκολ-φάουλ του Χιλ που σήκωσε το Fiserv Forum στο πόδι.

Το ματς έγινε ακόμη πιο σκληρό στο ξεκίνημα της τέταρτης, ο Μπολ ήταν ασυγκράτητος, έως και απολαυστικός, ο Γιάννης κρατούσε τους Μπακς όρθιους και με την 8η ασίστ είδε τον Κόνατον να βάζει μπροστά την ομάδα του (113-111 στο 42'). Το ματς έγινε στη συνέχεια ροντέο, με τον Ροζίερ να αστοχεί σε τρίποντο, τον Μίντλετον να βάζει για το 123-112 στα 53", τον Μπολ να κάνει λάθος στα 40.5" και τον Αντετοκούνμπο να χρεώνεται με επιθετικό φάουλ στα 26.7". Οι Χόρνετς είχαν άλλη μία ευκαιρία, ο Χέιγουορντ βρήκε σίδερο, ο Μίντλετον έβαλε τις βολές και στα 8.6" ο Μπορέγκο κάλεσε timeout. Η μπάλα πήγε στον Μπολ, αυτός σηκώθηκε για ένα τρελό σουτ, το έβαλε για το 125-125 στα 5.9" και έδωσε συνέχεια στο ματς.

Ήταν η σειρά του Μπουντενχόλζερ να καλέσει timeout, για να πάρει την προσπάθεια ο Αντετοκούνμπο. Ο Γιάννης έκανε το drive, τελείωσε με συγκλονιστικό τρόπο την φάση, σκόραρε για το 127-125 και στα δύο δευτερόλεπτα που έμεναν ο Μπρίτζες σηκώθηκε πίσω από το κέντρο, εκτέλεσε και είδε την μπάλα να μπαίνει και να βγαίνει στο καλάθι των Μπακς, την ώρα που ο κόσμος έμενε άναυδος και έβγαζε μια κραυγή ανακούφισης.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-41, 60-68, 97-95, 127-125

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 21 (2/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 λάθος σε 33 λεπτά), Γιάννης Αντετοκούνμπο 40 (14/20 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/13 βολές, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη σε 38 λεπτά), Πόρτις 10 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Άλεν 16 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόνατον 11 (3), Χιλ 11 (1), Χουντ, Κάζινς 7 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 14:36), Θανάσης Αντετοκούνμπο

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ (Μπορέγκο): Χέιγουορντ 18 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπρίτζες 22 (6/7 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ουάσινγκτον 9 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ροζίερ 10 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπολ 36 (4/7 δίποντα, 8/15 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη), ΜακΝτάνιελς 5 (1), Ούμπρε 25 (5/9 τρίποντα), Σμιθ, Ρίτσαρντς

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 32/58 δίποντα, 14/36 τρίποντα, 21/26 βολές, 51 ριμπάουντ, 29 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Σάρλοτ Χόρνετς: 22/36 δίποντα, 21/51 τρίποντα, 18/21 βολές, 49 ριμπάουντ, 30 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 μπλοκ, 16 λάθη, 21 φάουλ

TAGS NBA ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΛΑΪΤΖΑΚΗΣ ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ