ΑΡΗΣ

Μαρούσι-Άρης: 95-98

Παίκτες Άρη πάγκος

Ζωντανός ο Άρης που νίκησε με 98-95 το Μαρούσι στην παράταση και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1

Ο Μπρέισι Ράιτ πήρε την κατάσταση στα χέρια του όταν το Μαρούσι έκανε την ύστατη προσπάθεια για τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Αμερικανός κράτησε την ομάδα του και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, χάρη στους Στίβενσον και Μιλισάβλιεβιτς που σκόραραν για την ομάδα του Μαρκόπουλου 28 και 26 πόντους αντίστοιχα. Στην παράταση ο Άρης αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος, με αποτέλεσμα να πάρει τη δύσκολη νίκη και να οδηγήσει τη σειρά στο τρίτο παιχνίδι. Ο Σάββας Ηλιάδης απέδειξε σε ακόμα ένα ματς που του δόθηκε η ευκαιρία (από τα λίγα φέτος), ότι μπορεί να πάρει την ομάδα στις πλάτες του, ενώ και ο Μάσεϊ ήταν από τους πρωτεργάτες της νίκης με την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος.

Το εκρηκτικό ξεκίνημα που αναζητούσε ο Άρης έγινε πράξη με την έναρξη του ματς, όταν οι Θεσσαλονικείς με γρήγορο ρυθμό ξέφυγαν με 9 πόντους διαφορά (2-11). Ο "διαβολεμένος" ρυθμός που έδωσε στο ματς ο Ουάσιγκτον, άρχισε να μην ευνοεί την ομάδα του από ένα σημείο και μετά, γεγονός που εκμεταλλεύθηκαν οι γηπεδούχοι.

Με τον Στίβενσον σε καλή μέρα και τον Χαραλαμπίδη πάντα αξιόπιστο, το Μαρούσι "ροκάνισε" τη διαφορά και κατάφερε να περάσει μπροστά με 21-20. Η αστοχία των παικτών του Χέρμπερτ (2/11 τρίποντα στο δεκάλεπτο), συνεχίστηκε και με μία βολή του Καλαϊτζή διαμορφώθηκε το 21-21 της πρώτης περιόδου.

Το ξέσπασμα στο τέλος
Το τέμπο του αγώνα έπεσε αισθητά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού τα πολλά φάουλ δεν άφηναν το παιχνίδι να γίνει γρήγορο. Οι πολλές χαμένες βολές στοίχισαν στον Άρη που θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερη διαφορά από το 24-29 στο 14ο λεπτό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τα τρία τρίποντα που ήταν τα μοναδικά καλάθια του Αμαρουσίου ως τα μισά της περιόδου να ισοφαρίσουν σε 30-30.

Η είσοδος του Σάββα Ηλιάδη αρχικά και εν συνεχεία του Ουάσιγκτον, "αναζωπύρωσαν" την επίθεση των φιλοξενούμενων που με ένα μίνι-σερί 0-4 προηγήθηκαν με 32-36. Ακόμα ένα τρίποντο του Μιλισάβλιεβιτς μείωσε στον πόντο αλλά από εκείνο το σημείο και μετά, ο Άρης έκανε σερί 2-9 ως το τέλος του ημιχρόνου (37-45) και αν δεν ήταν μία τραβηγμένη τεχνική ποινή στον Μάσεϊ η διαφορά θα είχε φτάσει σε διψήφιο νούμερο.

Η περίοδος του Άρη
Ρεσιτάλ αμυντικής τακτικής και σούπερ Ράιτ στην επίθεση οδήγησαν τον Άρη στο +16 (49-65), σχεδόν 4 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Ο "Αυτοκράτορας" επέβαλε τον ρυθμό του και "έχτισε" μια διαφορά χάρη στην οποία έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Το Μαρούσι είχε πρόβλημα κοντά στο καλάθι και σκόραρε μόνο με τρίποντα, πριν ο Στίβενσον πάρει κάποιες πρωτοβουλίες στα τελευταία λεπτά της περιόδου όταν πλέον η διαφορά είχε φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα. Το τρίποντο του Μάσεϊ δύο λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου έδωσε για πρώτη φορά πρωτοπορία 17 πόντων στον Άρη και τα καλάθια των Στίβενσον-Στεφανίδη "έγραψαν" το 59-72.

Η ύστατη προσπάθεια
Μπαίνοντας δυνατά στην τελευταία περίοδο, το Μαρούσι, έκανε την ολική επαναφορά με ηγέτη τον Μιλισαβλιεβιτς που στην ύστατη προσπάθεια για τη νίκη τα πήγε εξαιρετικά. Ο Άρης χωρίς να υπάρχει λόγος, βιαζόταν ενώ είχε το προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων γεγονός που εκμεταλλεύθηκε το Μαρούσι που σιγά-σιγά έριχνε τη διαφορά.

Όταν ο Στίβενσον μείωσε στους 2 (75-77) το σερί του Αμαρουσίου είχε φτάσει στο 11-0 και σαν να μην έφτανε αυτό, στον πάγκο του Άρη δημιουργήθηκε παρεξήγηση μεταξύ των Καλαϊτζή και Χέρμπερτ, μετά την απόφαση του δεύτερου να τον αποσύρει και να περάσει στη θέση του τον Ουάσιγκτον στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Ο Έλληνας πλέι μέικερ δεν είχε άδικο όπως αποδείχθηκε, αφού ο Αμερικανός έκανε αρκετά λάθη μέχρι να αποσυρθεί εκ νέου, όταν πια η διαφορά είχε εξανεμιστεί. Την κατάσταση στα χέρια του πήρε και πάλι ο Μιλισάβλιεβιτς που με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στο Μαρούσι (82-81), αλλά ο Ράιτ απάντησε με γκολ-φάουλ για το 82-84. Ο Μιλισάβλιεβιτς ισοφάρισε με βολές και ο Τσαλδάρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να "καθαρίσει" το ματς, όταν έχασε 2 βολές στο τέλος με αποτέλεσμα να οδηγηθεί η αναμέτρηση στην παράταση.

Το τρίποντο του Καλαϊτζή και το κάρφωμα του Μάσεϊ

Παρά την απώλεια της ψυχραιμίας από πλευράς Άρη στην τέταρτη περίοδο, αυτή επανήλθε όταν έπρεπε, δηλαδή στο έξτρα πεντάλεπτο. Ο Μιλισάβλιεβιτς βάλθηκε να πάρει το παιχνίδι μόνος του και έδωσε προβάδισμα με 90-87 στο Μαρούσι δύο λεπτά πριν τη λήξη, αλλά ο Καλαϊτζής απάντησε αμέσως με τρίποντο για την ισοφάριση.

Από εκεί και πέρα, ο Τζερεμάια Μάσεϊ ήταν αυτός που έβαλε τη σφραγίδα του στη νίκη των "κίτρινων" του Βορρά. Ο εκρηκτικός πάουερ φόργουορντ σκόραρε κατά βούληση και παρά τα καλάθια του Στίβενσον, όταν ο άσος του Άρη έκανε με κάρφωμα το 92-96 όλα τελείωσαν για τους γηπεδούχους. Το τελικό 95-98 διαμόρφωσε ο Ηλιάδης με βολές και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στο "Αλεξάνδρειο" την Πέμπτη.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-45, 59-72, 84-84, Παράταση: 95-98

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 28 (3), Χαραλαμπίδης 9 (2), Μπουντούρης 7 (2), Τζάζβιν, Μπράιαντ 8, Στεφανίδης 7 (1), Μαυροειδής 2, Μιλισάβλιεβιτς 26 (4), Μπάκιτς, Γλυνιαδάκης 2, Καϊμακόγλου 6

Άρης (Χέρμπερτ): Τέρι 2, Τσαλδάρης 3 (1), Ουάσιγκτον 13, Ράιτ 22 (2), Καλαϊτζής 4 (1), Ηλιάδης 19 (1), Μπόισα 10 (2), Μότολα 3, Μάσεϊ 22 (1)

Επεισόδια στο τέλος του αγώνα

Μετά το τέλος του αγώνα ο ήδη εκνευρισμένος, Γιώργος Καλαϊτζής και ο Τζερεμάια Μάσεϊ ενεπλάκησαν σε επεισόδιο με οπαδούς του Αμαρουσίου όμως δεν ήταν οι μόνοι καθώς στον καβγά μπήκαν και άλλοι παίκτες την ώρα που κατευθύνονταν προς τη φυσούνα. Οι ψυχραιμότεροι επενέβησαν ανάμεσα τους και παίκτες του Αμαρουσίου και τα χειρότερα αποφεύχθηκαν, αφού πρώτα έπεσαν αρκετές... ψιλές.

Χέρμπερτ: "Να παίξουμε καλύτερα την Πέμπτη"

Ο Γκόρντον Χέρμπερτ μετά το τέλος της αναμέτρησης σχολίασε: " Ήρθαμε στο Μαρούσι για να κερδίσουμε και τα καταφέραμε. Παίζαμε με την πλάτη στον τοίχο. Στα 30’ λεπτά είχαμε καλή απόδοση όμως στη τέταρτη περίοδο δεν μου άρεσε ο τρόπος που παίξαμε.

Συγχαρητήρια στο Μαρούσι που αντέδρασε και επέστρεψε. Την Πέμπτη θα πρέπει να παίξουμε καλύτερα γιατί το Μαρούσι θα έρθει για να κερδίσει"

.

Αναφορικά με το φραστικό επεισόδιο που είχε με τον Γιώργο Καλαϊτζή ανέφερε: " Δεν μου άρεσε ο τρόπος με τον οποίο τα πλέι μέικερ κατευθύνθηκαν το παιχνίδι. Προσπαθήσαμε να οργανώσουμε την επίθεση αλλά αντίθετα επιτρέψαμε στον αντίπαλο να μας πλησιάσει στο σκορ χάρη στις βιαστικές επιλογές μας. Ζήτησα από τον Καλαιτζή να οργανώσει την επίθεση αλλά δεν το έκανε. Το πρόβλημα έγινε μεγαλύτερο με τον Ουάσινγκτον".

Ο Σούλης Μαρκόπουλος στην αντίπερα όχθη υπογράμμισε: "Συγχαρητήρια στον Άρη που κέρδισε ένα δύσκολο παιχνίδι και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν καλύτερος. Η σκληρή του άμυνα μας έβγαλε εκτός ρυθμού. Εμείς όμως είχαμε την δύναμη να επανέλθουμε και να διεκδικήσουμε την νίκη.

Πιστεύω επίσης ότι στο τέλος δόθηκε ένα φάουλ στον Ράιτ όταν έχασε τον έλεγχο της μπάλας, το οποίο αν δεν είχε δοθεί ίσως η κατάληξη να ήταν διαφορετική. Εμείς πρέπει να παίξουμε το ίδιο καλά και την Πέμπτη. Οι Έλληνες διαιτητές είναι οι καλύτεροι της Ευρώπης"

.

Όσο για τα επεισόδια είπε: " Τα επεισόδια δεν έπρεπε να γίνονται, οι φίλαθλοι πρέπει να χαίρονται το παιχνίδι, όμως το γήπεδο δεν είναι εκκλησία και κάποιοι έρχονται για να εκτονωθούν. Εμείς που υπηρετούμε το άθλημα πρέπει να έχουμε υπομονή".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (0-3)
2' Δίποντο Άρης Μπόισα (0-5)
3' Καλάθι και φάουλ Άρης Ουάσιγκτον (0-8)
3' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (2-8)
3' Τρίποντο Άρης Μπόισα (2-11)
Πολύ καλό ξεκίνημα από τον Άρη που προηγείται με 9 πόντους
4' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Στίβνενσον (5-11)
4' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Χαραλαμπίδης (8-11)
Λάθος του Ουάσιγκτον που το πληρώνει ο Άρης δεχόμενος τον αιφνιδιασμό
4' Δίποντο Άρης Ράιτ
5' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον
5' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (10-15)
6' Δύο βολές Μαρούσι Στίβενσον (12-15)
6' Δίποντο Άρης Ουάσιγκτον (12-17)
7' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (14-18)
8' Τρίποντο Μαρούσι Μπουντούρης (18-18)
8' Δύο βολές Άρης Μπόισα (18-20)
9' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (21-20)
9' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
Ξέσπασμα του Αμαρουσίου που περνάει για πρώτη φορά μπροστά με αποτέλεσμα ο κόουτς του Άρη να καλέσει τους παίκτες κοντά του
10' Λήξη 1ης περιόδου 21-21
Το Μαρούσι επέστρεψε στο ματς μετά το καλό ξεκίνημα του Άρη και πλέον οι δύο ομάδες είναι στην ισοπαλία
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Τρίποντο Άρης Ηλιάδης (21-25)
Ξανά στο +4 ο Άρης
13' Τρίποντο Μαρούσι Στεφανίδης (24-25)
13' Δύο βολές Άρης Τέρι (24-28)
14' Τρίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (27-29)
14' Φάουλ Μαρούσι Τζάζβιν (4ο)
Ρίσκαρε ο Μαρκόπουλος με την παραμονή του Βόσνιου στο παιχνίδι
14' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (30-30)
15' Δίποντο Άρης Μότολα (30-32)
17' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (32-32)
Όμορφο πικ εν ρολ και πάσα από τον Μιλισάβλιεβιτς
17' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (32-34)
17' Δίποντο Άρης Ουάσιγκτον (32-36)
17' Τάιμ-άουτ Μαρούσι Μαρκόπουλος
Το μίνι-σερί 0-4 του Άρη οδηγεί τον τεχνικό του Αμαρουσίου στο τάιμ άουτ
18' Τρίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (35-36)
18' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (35-38)
Ακόμα μία ανάσα από τον Έλληνα γκαρντ
19' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (35-40)
19' Τεχνική ποινή Άρης Μάσεϊ
19' Δύο βολές Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (37-40)
19' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (37-42)
Τραυματίζεται ελαφρά στη μέση ο Έλληνας παίκτης που πέφτει πάνω στον εικονολήπτη
20' Τρίποντο Άρης Μπόισα (37-45)
20' Λήξη ημιχρόνου 37-45
Σερί 2-9 για τον Άρη που κλείνει με τον καλύτερο ιδανικό τρόπο το πρώτο μέρος με διαφορά 8 πόντων
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (39-45)
22' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (41-46)
23' Δύο βολές Άρης Ράιτ (41-48)
24' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (41-50)
24' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (44-50)
24' Καλάθι και φάουλ Άρης Μάσεϊ (44-53)
25' Τρίποντο Μαρούσι Μπουντούρης (47-53)
25' Τρίποντο Άρης Ράιτ (47-56)
25' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (47-58)
25' Τάιμ-άουτ Μαρούσι Μαρκόπουλος
Σούπερ άμυνα από τον Άρη που για πρώτη φορά προηγείται με διψήφιο νούμερο πόντων. Μόνο με τα τρίποντα κρατιέται στο ματς το Μαρούσι
26' Δύο βολές Μαρούσι Καϊμακόγλου (49-58)
26' Τρίποντο Άρης Ράιτ (49-61)
Καταπληκτική εμφάνιση από τον Ράιτ στο τρίτο δεκάλεπτο
27' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (49-63)
27' Δύο βολές Άρης Ηλιάδης (49-65)
27' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (51-65)
27' Δύο βολές Άρης Ουάσιγκτον (51-67)
28' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (53-67)
28' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (55-67)
28' Δύο βολές Άρης Ουάσιγκτον (55-69)
29' Τρίποντο Άρης Μάσεϊ (55-72)
30' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (57-72)
30' Δίποντο Μαρούσι Στεφανίδης (59-72)
30' Λήξη 3ης περιόδου 59-72
Μέχρι το +17 έφτασε ο Άρης που πλέον είναι το φαβορί για τη νίκη
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Άρης Ουάσιγκτον (59-74)
32' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (62-74)
33' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (62-76)
33' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (64-76)
35' Τρίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (67-77)
35' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
Βλέποντας τους παίκτες του να χάνουν την ψυχραιμία τους, ο Γκόρντον Χέρμπερτ τους καλεί κοντά του
35' Δύο βολές Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (69-77)
36' Δίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (71-77)
36' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (73-77)
37' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (75-77)
Σερί 11-0 από το Μαρούσι
38' Δίποντο Άρης Ράιτ (75-79)
38' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (77-79)
Στους δύο η διαφορά
39' Δίποντο Άρης Ράιτ (77-81)
39' Δίποντο Μαρούσι Μαυροειδής (79-81)
39' Τρίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (82-81)
40' Καλάθι και φάουλ Άρης Ράιτ (82-84)
40' Τάιμ-άουτ Μαρούσι Μαρκόπουλος
Οδηγίες για την τελευταία επίθεση της ομάδας του
40' Δύο βολές Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (84-84)
40' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
40' Λήξη 4ης περιόδου 84-84
Στην παράταση το παιχνίδι μετά τις δύο άστοχες βολές του Τσαλδάρη
41' Έναρξη παράτασης
41' Δίποντο Άρης Ράιτ (84-86)
41' Δίποντο Μαρούσι Στεφανίδης (86-86)
42' Δίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (88-86)
43' Δίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (90-87)
43' Τρίποντο Άρης Καλαϊτζής (90-90)
44' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (90-92)
44' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (90-94)
45' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (92-94)
45' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (92-96)
45' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (95-96)
45' Δύο βολές Άρης Ηλίάδης (95-98)
45' Λήξη αγώνα 95-98