ΑΡΗΣ

Μακεδονικός-Άρης: 50-73

Ντόμπινς

Χωρις να αντιμετωπίσει προβλήματα, ο Άρης νίκησε με 50-73 τον Μακεδονικό στη Νεάπολη

Με ηγέτη τον Ουίλκινσον, ο Άρης ξεκίνησε καλά και πήρε το προβάδισμα με 3-11, στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Το σκορ δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλό κι ο Άρης λίγο πριν λήξει η πρώτη περίοδος, είχε το ελαφρύ προβάδισμα με 11-14. Ο Καστλ οδήγησε τους "κιτρίνους", ενώ από πλευράς Μακεδονικού, ο Ντόπμπινς είχε 7 από τους 11 πόντους της ομάδας του. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ματσόν να είναι μπροστά 13-18.

Με 7 πόντους προηγήθηκε στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ο Άρης (13-20). Σταθερά μπροστά ήταν οι "κίτρινοι" που ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 18-30 και για πρώτη φορά η διαφορά ανέβηκε στους 12. Η "ψαλίδα άνοιξε" αφού ο Άρης για πρώτη φορά έφτασε στο +15 (19-34), ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Η διαφορά "άγγιξε" και τους 16 (20-36), αλλά ο Καραγεωργίου με τρίποντο, μείωσε στους 13 (23-36) και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Το "κίτρινο" προβάδισμα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ο Μάσεϊ ανέβασε κι αυτός την απόδοσή του και έδωσε λύσεις. Τον Μάσεϊ βοήθησε και ο Σκέιλς, που έφτασε τους 12 πόντους και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα για τον Άρη, έκλεισε και η τρίτη περίοδος, με το σκορ να είναι 41-55.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο. Ο Άρης ήταν σταθερά μπροστά, αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά και έκλεισε το παιχνίδι με 50-73. Αξίζει να σημειωθεί ότι εκτός του Ηλιάδη, που αγωνίστηκε πολύ λίγο, όλοι οι "κίτρινοι" παίκτες σκόραραν.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 23-36, 41-55, 50-73

Οι πόντοι των ομάδων:

Μακεδονικός (Φλεβαράκης): Καραγεωργίου 10 (1), Ζούγιοβιτς 2, Ντόμπινς 11 (1), Καραβόλας 5, Τζέφερσον 5 (1), Τζακόπουλος 2, Κουνκ 3 (1), Πάβλοβιτς 4, Τουτζιαράκης 1, Ουίνγκεϊτ 7

Άρης (Ματσόν): Καστλ 9, Σιγάλας 6 (1), Τσαλδάρης 5 (1), Σεραπίνας 2, Σκέιλς 12 (1), Καλαϊτζής 2, Ουίλκινσον 11 (1), Φλέτσερ 9 (1), Παντελιάδης 4, Μάσεϊ 9, Γιαννούλης 4