EUROBASKET

Η στατιστική "κόντρα" Ελλάδας-Τουρκίας

Το SPORT 24 συγκρίνει με τη βοήθεια της στατιστικής την Ελλάδα και την Τουρκία

Πως έφτασαν ως εδώ

Η Ελλάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά με 3-0 στην πρώτη φάση και μια εκκωφαντική νίκη επί της ΠΓΔΜ (86-54) στην πρεμιέρα. Τη δεύτερη αγωνιστική η Εθνική μας επικράτησε της Κροατίας με 76-68, ενώ συνέχισε το "απόλυτο" σερί με το 106-80 επί του Ισραήλ.

Η συγκεκριμένη επίδοση είναι κι η καλύτερη ως τώρα (επιθετικά) στη διοργάνωση.

Στη δεύτερη φάση το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε το "4Χ4" με το 84-76 επί της Γερμανίας, αλλά ηττήθηκε τόσο από τη Ρωσία (68-65), όσο κι από τη Γαλλία (71-69) με αποτέλεσμα να τερματίσει στην 3η θέση του ομίλου.

Η Τουρκία από την άλλη θα μπει στα προημιτελικά με ρεκόρ 5-1. Ξεκίνησε με "3 στα 3" στην πρώτη φάση επικρατώντας της Λιθουανίας (84-76), της Βουλγαρίας (94-66) και της Πολωνίας (87-69).

Στην επόμενη φάση έκανε το "μπαμ" απέναντι στην Ισπανία (63-60), νίκησε στην παράταση τη Σερβία σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι (69-64), ενώ στον "τελικό" του γκρουπ ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τη Σλοβενία (69-67), με αποτέλεσμα να τερματίσει δεύτερη στην ισοβαθμία.

Ομαδική σύγκριση

Όπως προκύπτουν από τα 6 ματς του τουρνουά η Ελλάδα έχει καλύτερη επίθεση (81 πόντους έναντι 77), αλλά ελαφρώς χειρότερη άμυνα (69 με 67), αν κι η ως τώρα εικόνα της Τουρκίας δείχνει ότι αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού αποτελεί και το δυνατό της σημείο.

Στα σουτ η Εθνική μας έχει υψηλότερα ποσοστά στις βολές και τα ίδια στα τρίποντα, αλλά σουτάρει χειρότερα στα σουτ δύο πόντων.

Από την άλλη η ομάδα του Καζλάουσκας παίρνει ένα ριμπάουντ περισσότερο στην άμυνα, αλλά δύο λιγότερα στην επίθεση, με αποτέλεσμα να υπολείπεται ελαφρώς στο σύνολο.

Στις άλλες κατηγορίες εντύπωση προκαλούν τα λίγα λάθη των παικτών του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς, αλλά και τα καλά νούμερα της Ελλάδας σε ασίστ (14) και κλεψίματα (9).

Ατομική σύγκριση

Ο πολυτιμότερος παίκτης της Τουρκίας βάσει στατιστικής (κι όχι μόνο) είναι ο Ερσάν Ιλιασόβα που είναι πρώτος σκόρερ και ριμπάουντ με 17.3 πόντους και 7.3 ριμπάουντ. Έκπληξη προκαλεί η... απουσία του Χινταγιέτ Τούρκογλου που δεν σκοράρει πολύ (κάτι λιγότερο από 9 πόντους), ενώ πραγματικά εντυπωσιακός είναι ο Ασίκ που ξεκίνησε πολύ δυνατά, αν κι έχει "πέσει" στα τελευταία παιχνίδια. Έχει πάντως 11.8 πόντους και 5.5 ριμπάουντ.

Πολύτιμο γρανάζι είναι κι ο άλλοτε γκαρντ του Πανιωνίου, Εντέν Αρσλάν, ο οποίος έχει 10.7 πόντους με 44% στα τρίποντα. Μοιράζεται τη θέση "1" με τον Τουντσερί που είναι έχει 4.8 ασίστ.

Από την Ελλάδα ο Βασίλης Σπανούλης ξεχωρίζει με τις επιδόσεις του στο σκοράρισμα (15.7), στα σουτ (90% στις βολές και 46% στα τρίποντα), αλλά ακόμη στις ασίστ (2.9) και στο χρόνο συμμετοχής (σχεδόν 30 λεπτά).
Τον ακολουθούν Σχορτσιανίτης (11.7 πόντοι) και Μπουρούσης (10.4 πόντοι και 6.1 ριμπάουντ).