ΤΡΙΚΑΛΑ

Άρης-Τρίκαλα: 68-61

Ομαδική-πανηγυρική

Ο Άρης νίκησε με 68-61 τα Τρίκαλα αλλά οι Θεσσαλοί πανηγύρισαν την παραμονή στην Α1 λόγω της ήττας του Αιγάλεω

Μπαίνοντας καλύτερα στο ματς ο Άρης με τον Καρκ να οργανώνει αλλά και να σκοράρει κατάφερε να προηγηθεί με 9-4 απέναντι στους Θεσσαλούς που αντέδρασαν με τον Έιβερι να δίνει λύσεις, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να προηγηθούν με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να λήξει με 21-15 για τους γηπεδούχους.
O Aντρέα Ματσόν άλλαζε συνεχώς πεντάδες δοκιμάζοντας αρκετά σχήματα με το προβάδισμα του Άρη να φτάνει σε διψήφιο νούμερο. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν έκατσαν με σταυρωμένα χέρια και πραγματοποιώντας σερί 0-8 μείωσαν σε 35-31 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε με σκορ 38-31.

Τα πράγματα κύλησαν στο ρυθμό του Άρη στη συνέχεια αφού η διαφορά ανέβηκε εκ νέου σε διψήφιο νούμερο με εξαίρεση κάποια τρίποντα του Μπόγδανού που μείωσαν το προβάδισμα των "κίτρινων" προς το τέλος της τρίτης περιόδου. Με πρωταγωνιστές τους Ράιτ, Νέλσον και Μπετς πάντως ο Άρης έφτασε στο 53-45 με το οποίο τελείωσε το δεκάλεπτο.

Στο ίδιο τέμπο κύλησε και η τέταρτη περίοδο αλλά με τα νέα από το Αιγάλεω να φτάνουν σιγά-σιγά στα αυτιά των φιλοξενούμενων, το αγωνιστικό κομμάτι πέρασε σε δεύτερη μοίρα. Με τη λήξη και το τελικό 68-61 για τον Άρη, οι παίκτες και το τεχνικό τιμ των Τρικάλων ξέσπασαν σε πανηγυρισμους για την επίτευξη της παραμονής λόγω της νίκης του Πανελληνίου στο "Σίτι".
Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-31, 53-45, 68-61

Oι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Ματσόν): Κλαρκ 8 (1), Ράιτ 16 (1), Τσαλδάρης 9 (3), Μπετς 11, Νέλσον 6 (1), Αργυρόπουλος 2, Ηλιάδης 6, Γκαβέλ 4, Σκορδίλης 1, Αγαδάκος 2, Μπάρλος 3

Τρίκαλα (Αγγέλου): Ντίκελ 5 (1), Πέττας, Νικολαΐδης 7 (1), Παπαχρήστος 2, Κατσαρές 7 (1), Μπόγδανος 6 (2), Κακλαμάνος, Γιανγκό 7, Τζιγκάνοβιτς 6, Έιβερι 10 (2), Χαριτόπουλος 6 (1), Μουτόμπο 5

Για τα αναλυτικά στατισιτικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Στα αποδυτήρια ο Δαμιανίδης
Μετά το τέλος του αγώνα ο διευθύνων σύμβουλος της ΚΑΕ βρέθηκε στα αποδυτήρια όπου έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες εκ μέρους της διοίκησης για την καλή φετινή πορεία αλλά και τη νίκη απέναντι στα Τρίκαλα.

Ο Αντρέα Ματσόν ανέφερε: " Τερματίσαμε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και είναι κάτι εξαιρετικό για εμάς. Μπαίνουμε στην διαδικασία των πλέι οφ και έχουμε παίκτες στο ρόστερ μας που θα παίξουν για πρώτη φορά σε τέτοιους αγώνες. Μου άρεσαν σήμερα πάρα πολύ οι οπαδοί μας. Και για τον τρόπο που μας συμπαραστάθηκαν και για τα συνθήματα που φώναζαν. Πάντα προσπαθούμε σαν ομάδα για τη νίκη. Αυτό κάναμε και σήμερα. Τα Τρίκαλα άξιζαν να παραμείνουν στην Α1".

Στην αντίπερα όχθη ο Βαγγέλης Αγγέλου υποστήριξε: " Το μπάσκετ είναι ένα άθλημα πουπαράγει ακραία συναισθήματα. Είναι μια πολύ όμορφη εξέλιξη για μας και κάτι που το αξίζαμε. Ευχαριστώ τους παίκτες μου και ιδιαίτερα τον πρόεδρο που πίστεψε στην παραμονή περισσότερο από όλους μας. Τα καταφέραμε γιατί όλα τα κάναμε σε πρώτο πληθυντικό. Προσπαθήσαμε, δουλέψαμε, τα καταφέραμε".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Άρης Mπετς (2-0)
1' Δίποντο Τρίκαλα Έιβερι (2-2)
2' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (5-2)
3' Δίποντο Άρης Μπετς
4' Δίποντο Τρίκαλα Τζιγκάνοβιτς
5' Δίποντο Άρης Γκαβέλ (9-4)
5' Τρίποντο Τρίκαλα Έιβερι (9-7)
7' Τρίποντο Τρίκαλα Νικολαΐδης
10' Λήξη 1ης περιόδου 20-15
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (23-15)
18' Σχόλιο
Με σερί 0-8 τα Τρίκαλα μειώνουν σε 35-31
20' Λήξη ημιχρόνου 39-31
Δίνοντας συμμετοχή σε όλους τους παίκτες ο Ματσόν έχει φέρει την ομάδα του στο +8 δοκιμάζοντας παράλληλα πολλά σχήματα ενόψει πλέι οφ
21' Έναρξη 4ης περιόδου
22' Τρίποντο Άρης Νέλσον
26' Τρίποντο Τρίκαλα Μπόγδανος
27' Τρίποντο Τρίκαλα Μπόγδανος
29' Δίποντο Άρης Ράιτ (50-43)
30' Λήξη 4ης περιόδου 53-45
31' Έναρξη 4ης περιόδου
40' Λήξη αγώνα 68-61
Ο Άρης παίρνει τη νίκη αλλά οι παίκτες των Τρικάλων πανηγυρίζουν αφού η ήττα του Αιγάλεω από τον Πανελλήνιο τους εξασφαλίζει την παραμονή