ΠΑΟΚ

Αναπνέει ακόμα...

Ντιαρά

Οι Θεσσαλονικείς έδειξαν ότι δεν τα παρατούν και πήραν τη δεύτερη νίκη τους 77-74 τον Πανιώνιο

Οι Θεσσαλονικείς είχαν πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Βεργίνη (19π.) ο οποίος στα 15'' έκανε το σκορ 75-70 με εύστοχο σουτ τριών πόντων και ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του. Μετά από αυτή την εμφάνιση ο ΠΑΟΚ έδειξε ότι το μέλλον του στο πρωτάθλημα θα είναι αισιόδοξο.
Ο Πανιώνιος από την άλλη πλευρά μετά από το Ρέθυμνο ηττήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική αυτή τη φορά στην έδρα του. Οι "κυανέρυθροι" πέρα από το ξέσπασμα που είχαν στο τρίτο δεκάλεπτο δεν ικανοποίησαν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Από την άρχη έδειξε τις διαθέσεις του

Ο ΠΑΟΚ δεν θα μπορούσε να κάνει καλύτερο ξεκίνημα απέναντι στον Πανιώνιο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ χάρη στις εύστοχες προσπάθειες του Μαμαντού Ντιαρά και κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους δεν έχασαν σε κανέναν σημείο το προβάδισμα.

Οι "κυανέρυθροι" αιφνιδιάστηκαν και αξίζει να σημειωθεί ότι τα βρήκαν δύσκολα κόντρα στην άμυνα των παικτών του Κώστα Φλεβαράκη. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το... βιολί τους και στο 7' ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για πρώτη φορά (18-8) μετά από τρίποντο του Χαριτόπουλου.

Ο Νέναντ Μάρκοβιτς αναζητούσε λύσεις προκειμένου ο Πανιώνιος να επανέλθει χωρίς όμως να βρίσκει αποτέλεσμα στη δεύτερη περίοδο. Ο "δικέφαλος" του Βορρά παρότι είχε περισσότερα λάθη φρόντιζε να ανεβάζει τη διαφορά με συνέπεια δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου να προηγείται με 37-20 με μία βολή του Γκιλέσμπι.

Οι Θεσσαλονικείς έδειχναν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρηση καθώς κυριαρχούσαν στον τομέα των ριμπάουντ (19-13) και ήταν πιο εύστοχοι από τους γηπεδούχους που με ένα σερί 5-0 κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος του ημιχρόνου.

Η επιστροφή...

Ο Πανιώνιος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς με ένα σερί 12-0 ισοφάρισε το παιχνίδι στο 26' (37-37) με δύο πόντους του Γιάννη Γιαννούλη που έκανε εξαιρετική εμφάνιση.

Ο ΠΑΟΚ σημείωσε το πρώτο του καλάθι στο 27' με τον Δεμερτζή αφού πριν δεν έβρισκε λύσεις, ωστόσο, στο τέλος συνήλθε και συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα αφού οι "κυανέρυθροι" δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την αντεπίθεση τους έχοντας μόλις 2/16 τρίποντα...

Οι φιλοξενούμενοι δεν φάνηκαν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν και παρά το γεγονός ότι έκαναν αρκετά λάθη εκμεταλλεύονταν τις κακές επιλογές του Πανιωνίου. Οι "κυανέρυθροι" μείωσαν σε 68-71 με τις εύστοχες προσπάθειες του Γιάννη Καλαμπόκη, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ ήθελε τη νίκη και την πήρε αφού στα κρίσιμα έδειξε χαρακτήρα που του έλειπε στις προηγούμενες οχτώ αγωνιστικές!

Tα δεκάλεπτα: 12-23, 25-37, 41-47, 74-77

Πανιώνιος (Μάρκοβιτς): Ξανθόπουλος 4, Κλιβς, Ζορόσκι 9, Γεωργαλής 5, Σάκοτα 7(1), Καλαμπόκης 15, Νιούλεϊ 9(1), Καβαλιάουσκας 4, Κένταλ 5, Γιαννούλης 16.

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Γκιλέσμπι 7, Βεργίνης 19(2), Ντιαρά 10(2), Χαριτόπουλος 8(2), Δεμερτζής 4, Χάμφρεϊ 6(2), Κούβελας, Τσιάκος 14(1), Σόντερς 9.

Φλεβαράκης: "Θέλουμε πολύ δουλειά"

O Kώστας Φλεβαράκης μετά το τέλος του αγώνα σχολίασε: " Ηταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι καθώς ο Πανιώνιος με τον Μάρκοβιτς είχε δέιξει ένα πολύ καλό πρόσωπο. Είχαμε μια δύσκολη εβδομάδα λόγω των προβλημάτων που έχουμε και πρέπει να δίνουμε το 101%.

H νίκη μας δίνει ανάσα. Κάναμε αυτά που πρέπει κυρίως στην άμυνα και ελέγχξαμε καταστάσεις οπως το σουτ του Νιούλει και του Σάκοτα στην περιφέρεια και το λόου ποστ του Γιαννούλη . Μπράβο στα παιδιά που έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Στην τέταρτη περίοδο το σκορ ήταν πολύ ψηλό αλλά βρήκαμε λύσεις.

Το ότι κερδίσαμε δεν σημαίνει ότι δεν θέλουμε βοήθειες και πολύ δουλειά. Θα πρέπει να δουλέψουμε σκληρά στην συνέχεια. Θα κάνουμε ότι ειναι δυνατόν με την νέα δίοικηση για να βρει η ομάδα τον δρόμο της. Μπράβο και πάλι στους παίκτες μου που είχαν ομαδικό πνεύμα και έδειξαν ότι αν και δεν είχαν εμπειρίες έκαναν αυτό που έπρεπε

".

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ μίλησε και για την ενίσχυση της ομάδας. " Περιμένουμε να δούμε τι θα γινει με τον Ράντσιτς και κάποια παιδιά ακόμα. Σίγουρα θέλουμε βοήθεια στην θέση του πλέι μέικερ και στην περιφέρεια γενικότερα αλλά και στους ψηλούς. Μέσα στην εβδομάδα πιστεύω ότι θα έχουμε δύο νέα παιδιά στην ομάδα".

Μάρκοβιτς: "Έγινε αυτό που φοβόμουν"

Ο Νέναντ Μάρκοβιτς που δεν έμεινε ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του ανέφερε: " Δυστυχώς έγινε αυτό που φοβόμουν. Όλη την εβδομάδα προσπαθούσα να πείσω τους παίκτες μου ότι το παιχνίδι θα ήταν δύσκολο. Τους είπα ότι ο ΠΑΟΚ είναι μια νέα ομάδα που θα εχει νέο προπονητή και θα έχει αλλαγές στο παιχνίδι της σχετικά με ότι είχαμε δει.

Κάναμε ένα ανεπίτρεπτο ξεκίνημα και βρεθήκαμε να χάνουμε με 15 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο παίξαμε καλή άμυνα γαι πέντε λεπτά όμως δεν είχαμε καθαρό μυαλό. Θέλουμε δουλειά για να ρεφάρουμε την ήττα".

Το live του αγώνα:
1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δύο βολές ΠΑΟΚ Ντιαρά (0-2)
2' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (0-5)
2' Δίποντο Πανιώνιος Σάκοτα (2-5)
3' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (2-7)
3' Δίποντο Πανιώνιος Νιούλεϊ (4-7)
5' Τρίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (4-10)
6' Δίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (4-12)
6' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (6-12)
6' Τρίποντο ΠΑΟΚ Χάμφρεϊ (6-15)
8' Δύο βολές Πανιώνιος Καλαμπόκης (10-18)
8' Τρίποντο ΠΑΟΚ Χάμφρεϊ (10-21)
9' Δύο βολές ΠΑΟΚ Σόντερς (12-23)
9' Δύο βολές Πανιώνιος Ζορόσκι (12-23)
Αστόχησε και στις δύο.
10' Λήξη 1ης περιόδου 12-23
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δίποντο Πανιώνιος Κένταλ (16-27)
18' Δύο βολές ΠΑΟΚ Ντιαρά (20-36)
18' Δύο βολές ΠΑΟΚ Γκιλέσμπι (20-37)
Αστόχησε στη μία.
19' Δύο βολές Πανιώνιος Ζορόσκι (22-37)
19' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Γεωργαλής (25-37)
20' Λήξη ημιχρόνου 25-37
21' Έναρξη 3ης περιόδου
24' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (35-37)
26' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (37-37)
29' Δύο βολές Πανιώνιος Καλαμπόκης (39-41)
29' Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (39-43)
29' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (41-43)
30' Δύο βολές ΠΑΟΚ Γκιλέσμπι (41-47)
30' Λήξη 3ης περιόδου 41-47
31' Έναρξη 4ης περιόδου
35' Δίποντο Πανιώνιος Κένταλ (51-58)
37' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (53-62)
38' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Τσιάκος (56-65)
38' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Καλαμπόκης (59-65)
38' Δύο βολές Πανιώνιος Ζορόσκι (61-65)
40' Δύο βολές Πανιώνιος Ζορόσκι (70-72)
40' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (70-75)
40' Λήξη αγώνα 74-77