ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

AEΛ-Παναθηναϊκός: 78-83

Παρότι δυσκολεύθηκε αρκετά, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 83-78 της ΑΕΛ στο κλειστό της Νεάπολης

Οι δύο σταρ του "τριφυλλιού" έκαναν από ένα πολύ καλό ημίχρονο (ο Μαυροβούνιος το πρώτο και ο Λιθουανός το δεύτερο), οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του που τα βρήκε... σκούρα απέναντι στους "βυσσινί" που με τον Λαμπρόπουλο σε σούπερ μέρα πάλεψαν ως το τέλος.
Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΛ να μένει μέσα στο παιχνίδι και με ηγέτη τον Φράνσις να έχει για αρκετή ώρα το προβάδισμα. Οι παίκτες του "τριφυλλιού" παρά τις φωνές του Ομπράντοβιτς δεν αφυπνίσθηκαν με αποτέλεσμα να μην πάρουν μεγάλη διαφορά και η περίοδος να ολοκληρωθεί με σκορ 17-20.

Οι "πράσινοι" επιχείρησαν να πάρουν μεγαλύτερο προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν και είχαν τον έλεγχο του αγώνα με ηγέτη τον Χατζηβρέττα. Η διαφορά έφτασε στους 5 (23-28) στο πεντάλεπτο αλλά ο Αλιέβας είχε τις απαντήσεις για να κρατήσει τους "βυσσινί" κοντά. Με άξιο συμπαραστάτη τον Φράνσις δεν επέτρεψαν στους Πρωταθλητές να ξεφύγουν και χάρη στα τρίποντα των τελευταίων δευτερολέπτων μείωσαν στους 4 (33-37) στο ημίχρονο.

H τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη για τον Παναθηναϊκό στο ματς αφού με ηγέτη τον Γιασικεβίτσιους, κατάφερε να φτάσει σε διψήφιο αριθμό το προβάδισμά του (42-54 με τρίποντο του Λιθουανού). Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να αντιδράσουν με τον Λαμπρόπουλο που μείωσε ως τους 8 πόντους (51-59) αλλά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου η διαφορά είχε φτάσει εκ νέου στους 10 (55-65).

Την τελευταία της προσπάθεια για να "κλέψει" τη νίκη έκανε στην τελευταία περίοδο η ΑΕΛ που πραγματοποίησε σερί 11-2 και πλησίασε στον πόντο (66-67). Οι φιλοξενούμενοι είχαν την απάντηση κάθε φορά που η ΑΕΛ πλησίαζε με τα καλάθια του Κόμματου, αφού ο Σάρας αλλά και ο Πέκοβιτς έδωσαν λύσεις. Δύο λεπτά πριν τη λήξη ο Κόμματος μείωσε σε 76-79 αλλά οι "πράσινοι" και πάλι βρήκαν το αντίδοτο με αποτέλεσμα να επικρατήσουν με 83-78.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 33-37, 55-65, 78-83

AEΛ(Αλεξανδρής): Μπρόζος 5 (1), Ζάρας 2, Αλιέβας 10, Αποστολίδης 4, Κόμματος 11 (3), Παπανικολάου 5 (1), Λαμπρόπουλος 15 (1), Τσαϊρέλης, Καραβανάς, Λάππας 4, Φράνσις 22 (2)

Παναθηναϊκός(Ομπράντοβιτς): Κέτσμαν 3 (1), Σπανούλης 2, Περπέρογλου 10 (2), Μπατίστ 5, Φώτσης 11 (1), Χατζηβρέττας 7 (1), Νίκολας, Γιασικεβίτσιους 20 (4), Διαμαντίδης 3 (1), Πέκοβιτς 22, Σάκοτα

Ομπράντοβιτς: " Η ΑΕΛ παλεύει όλα τα ματς"
Τα εύσημα στην ΑΕΛ απένειμε μετά το παιχνίδι ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Όσο για τον Βαγγέλη Αλεξανδρή αναφέρθηκε στην κακοδαιμονία της ομάδας του.

Ο Ζοτς τόνισε: " Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι. Η ΑΕΛ έπαιξε ένα λογικό παιχνίδι. Ουσιαστικά συνέχισε τις καλές εμφανίσεις που κάνει τον τελευταίο καιρό, γνωρίζοντας την ήττα στο τέλος, όπως με την Ολύμπια, την ΑΕΚ, τον Άρη. Συγχαρητήρια για την εμφάνισή της. Εμείς ξέραμε ότι δεν θα έχουμε ένα εύκολο παιχνίδι και το είχαμε πει και στην ανάλυση γιατί ακριβώς η ΑΕΛ παλεύει όλους τους αγώνες στο δεύτερο γύρο. Νικήσαμε γιατί στο πιο σημαντικό σημείο του αγώνα παίξαμε συγκεντρωμένα".

Από πλευράς παικτών ο Βασίλης Σπανούλης είπε: " Ήταν ένα ακόμη παιχνίδι για εμάς από το οποίο έπρεπε να πάρουμε τη νίκη. Δεν έχουμε περιθώρια ήττας. Δεν παίξαμε καλά. Πρέπει να έχουμε μεγαλύτερο κίνητρο και να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι σε αυτά τα παιχνίδια. Οι προπονητές μας το είχαν επισημάνει πριν από τον αγώνα: Ότι πρέπει να έχουμε κίνητρο σε όλους τους αγώνες, σαν να παίζουμε με την Παρτιζάν".

"Δεν το κάναμε αυτό γι' αυτό ο αγώνας είχε τέτοια εξέλιξη. Θα πρέπει να κρατήσουμε στο μυαλό μας, ότι με τη φανέλα μόνο κανένας αγώνας δεν κερδίζεται και πρέπει κάθε φορά να κερδίζεται στο γήπεδο με προσπάθεια. Κρατάμε τη νίκη και προχωράμε, γιατί έχουμε έναν σημαντικό αγώνα τώρα μπροστά μας στην Ισπανία με αντίπαλο τη Μάλαγα. Πρέπει να προετοιμαστούμε καλά, θέλουμε πολύ τη νίκη και θα προετοιμαστούμε όσο καλύτερα γίνεται γι' αυτόν τον αγώνα

".

Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής είπε: " Φέτος η τύχη δεν είναι με το μέρος μας. Και δεν το λέω αυτό για το σημερινό παιχνίδι μόνο. Σήμερα είχαμε μια σημαντική απουσία, αυτή του Μεχία που θα μπορούσε να μας δώσει μεγαλύτερη ενέργεια και είναι ένα επιπλέον ατού. Δεν είμαι μοιρολάτρης. Έχω μάθει στη ζωή μου να σέβομαι και προπονητές και ομάδες. Η αξία του Παναθηναϊκού είναι γνωστή. Δεν μας βοήθησαν και τα άλλα αποτελέσματα, γι' αυτό λέω ότι έχουμε μια κακοδαιμονία γενικώς".

"Eγώ και η ομάδα μου έχουμε πίστη ότι μπορούμε να αναστρέψουμε την κατάσταση. Και δεν θα συνεχίσουμε να παλεύουμε, όσο μαθηματικά έχουμε ελπίδες. Εύχομαι καλή επιτυχία στον Παναθηναϊκό, γιατί είναι μια ομάδα που το αξίζει, όχι γιατί πρωταγωνιστεί στον ελληνικό χώρο μόνο, αλλά γιατί κάνει το ίδιο και στην Ευρώπη και στις δύσκολες στιγμές ήταν από τα σωματεία που κράτησαν το μπάσκετ ψηλά

".

Τέλος, ο Τορίν Φράνσις εξήγησε: " Παίξαμε με καρδιά σήμερα. Δουλέψαμε μαζί επιθετικά, είμαστε επιθετικοί στην άμυνα. Κάποια λάθη που κάναμε ήταν η διαφορά ανάμεσα στη νίκη και στην ήττα. Κάποιες φορές κάνουμε αυτού του είδους τα λάθη, προσπαθούμε να μάθουμε από αυτά, και έχουμε ακόμη χρόνο για να κάνουμε κάτι καλύτερο. Με τόσες ήττες που είχαμε με μικρή διαφορά, προσπαθούμε να μένουμε προσηλωμένοι στο κάθε παιχνίδι".

"Ξέρουμε ότι μπορούμε να πάρουμε νίκες. Κρατάμε το κεφάλι μας ψηλά και συνεχίζουμε. Μένουμε συγκεντρωμένοι για τον επόμενο αγώνα. Σε αυτό ακριβώς. Ακόμη και αν το ρεκόρ μας δεν το δείχνει, προσπαθούμε και θα έχουμε μία ακόμη ευκαιρία να δείξουμε πόσο καλή ομάδα είμαστε

".

Για τα πλήρη στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
4' Καλάθι και φάουλ ΑΕΛ Φράνσις
Στους 7 πόντους φτάνει ο Αμερικάνος που ηγείται της ΑΕΛ
5' Τρίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (10-11)
7' Δίποντο ΑΕΛ Φράνσις
10' Λήξη 1ης περιόδου 17-20
Μπροστά με 3 ο Παναθηναϊοκός που ακόμα δεν έχει πατήσει γκάζι απέναντι στους γηπεδούχους που έχουν βρει λύσεις
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο ΑΕΛ Αλιέβας (19-20)
13' Δίποντο ΑΕΛ Αλιέβας (21-24)
14' Δίποντο ΑΕΛ Αλιέβας (23-26)
15' Δίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (23-28)
16' Δύο βολές ΑΕΛ Φράνσις (27-32)
19' Τρίποντο ΑΕΛ Παπανικολάου (30-34)
20' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (30-37)
20' Τρίποντο ΑΕΛ Φράνσις (33-37)
20' Λήξη ημιχρόνου 33-37
Παλεύει η ΑΕΛ που δεν αφήνει τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (33-41)
22' Τρίποντο ΑΕΛ Λαμπρόπουλος (36-41)
23' Δίποντο ΑΕΛ Αλιέβας (38-41)
23' Τρίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (38-44)
Ξεκολλάει τον Παναθηναϊκό ο Φώτσης
24' Δίποντο ΑΕΛ Λαμπρόπουλος (40-44)
24' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (40-46)
25' Δύο βολές ΑΕΛ Λαμπρόπουλος (42-51)
26' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (42-54)
26' Τρίποντο ΑΕΛ Κόμματος (45-54)
27' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (45-57)
28' Δίποντο ΑΕΛ Φράνσις (47-57)
29' Δίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (49-59)
29' Δίποντο ΑΕΛ Λαμπρόπουλος (51-59)
Στους 15 πόντους φτάνει ο Έλληνας άσος
30' Λήξη 3ης περιόδου 55-65
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Δίποντο ΑΕΛ Αλιέβας (60-65)
Στους 5 πλησίασε η ΑΕΛ
33' Δίποντο ΑΕΛ Λάππας (62-67)
33' Τεχνική ποινή Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
34' Δίποντο ΑΕΛ Κόμματος (66-67)
11-2 το σκορ στην τέταρτη περίοδο
35' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (66-69)
36' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (68-75)
36' Τρίποντο ΑΕΛ Κόμματος (71-75)
37' Δίποντο ΑΕΛ Παπανικολάου (73-75)
37' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (73-77)
37' Δίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (73-79)
38' Τρίποντο ΑΕΛ Κόμματος (76-79)
38' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (76-81)
39' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (76-83)
39' Δίποντο ΑΕΛ Φράνσις (78-83)
40' Λήξη αγώνα 78-83
Η μεγάλη προσπάθεια της ΑΕΛ δεν επιβραβεύθηκε με τη νίκη και ο Παναθηναϊκός έφυγε από τη Λάρισα με τους 2 βαθμούς έχοντας ως κορυφαίους τους Πέκοβιτς-Σάρας