FIBA WORLD CUP

Νιγηρία - Αργεντινή 81-94: Δωρεάν μαθήματα μπάσκετ από τον Σκόλα

FIBA

Με τον αειθαλή Λουίς Σκόλα να διδάσκει μπάσκετ και τους γκαρντ της ομάδας να τον ακολουθούν, η Αργεντινή επιβλήθηκε με 94-81 της Νιγηρίας για την 2η αγωνιστική του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η ποιότητα του Λουίς Σκόλα και κάποιων συμπαικτών του και η μπασκετική αφέλεια της Νιγηρίας αποδείχθηκαν αρκετά για την Αργεντινή προκειμένου να πάρει τη νίκη με . Έκαναν έτσι το 2/2 στο Παγκόσμιο Κύπελλο, ενώ η Νιγηρία έπεσε αντίστοιχα στο 0/2.

Οι "αλμπισελέστε" έπαιξαν ώριμο μπάσκετ κόντρα στην αθλητική και γεμάτη ταλέντο Νιγηρία, έκαναν τα... απλά και πήραν μία δίκαιη νίκη, κλειδώνοντας ουσιαστικά την θέση τους στην φάση των "16" του τουρνουά

Ο MVP

Ο Λουίς Σκόλα απέδειξε για ακόμα μία φορά ότι όσα χρόνια και αν περάσουν παραμένει ένας σπουδαίος παίκτης. Έχοντας απέναντί του μία νεαρή και αθλητική γραμμή ψηλών, ο 39χρονος φόργουορντ/σέντερ δίδαξε μπάσκετ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 23 πόντους με 7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές και 10 ριμπάουντ σε 32 λεπτά συμμετοχής, ενώ κατά την διάρκεια του αγώνα έγινε ο δεύτερος σκόρερ στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων, περνώντας τον Αυστραλό Άντριου Γκέιζ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Φακούντο Καμπάτσο άγγιξε και αυτός το double-double, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 14 πόντους και 8 ασίστ. Πρακτικά, ο γκαρντ της Ρεάλ έκανε στους περιφερειακούς των Νιγηριανών ότι ο Σκόλα στους ψηλούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Αργεντινή μπήκε στο παρκέ με το πόδι στο γκάζι και βγάζοντας συνεργασίες έκλεισε την πρώτη περίοδο ούσα μπροστά με 11 πόντους διαφορά (17-28). Στην δεύτερη περίοδο η Νιγηρία όμως αντέδρασε και με αντεπίθεση διαρκείας πέρασε μπροστά με 34-32, με το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 43-43.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, μέχρι η Αργεντινή να ανεβάσει ρυθμούς και με ένα επιμέρους σκορ 14-7 να κάνει το σκορ 55-64, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο προηγούμενη με διαφορά 11 πόντων (61-72). Τα πράγματα είχαν πάρει πλέον τον δρόμο τους για τους "αλμπισελέστε", οι οποίοι στην τέταρτη περίοδο δεν άφησαν τη Νιγηρία να πλησιάσει πιο κοντά από τους 8 πόντους, φτάνοντας στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-28, 43-43, 61-72, 81-94

ΝΙΓΗΡΙΑ (Νόουρα): Αμίνου 3 (1/6 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντιόγκου 8 (6 ριμπάουντ), Έρικ, Ιροέγκμπου 10 (1), Μέτου 9 (1), Νουόρα 12 (1/6 τρίποντα), Οκόγιε Τζ. 18 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Οκόγιε Στ. 3 (1), Ούντο 3 (6 ριμπάουντ), Ούζο 4 (2/8 σουτ), Βίνσεντ 11 (2), Ζάνα

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Ερνάντεθ): Μπρουσίνο 8 (2), Καμπάτσο 14 (2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ασίστ), Ντεκ 10 (2), Ντέλια 7 (8 ριμπάουντ), Γκαρίνο 17 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 11 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Σκόλα 23 (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 10 ριμπάουντ), Βιλντόζα 4 (1/6 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά - Νιγηρία: 18/44 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 18/26 βολές, 44 ριμπάουντ (31+13), 22 ασίστ, 16 λάθη, 13 κλεψίματα, 10 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά - Αργεντινή: 18/38 δίποντα, 12/34 τρίποντα, 22/27 βολές, 45 ριμπάουντ (33+15), 20 ασίστ, 15 λάθη, 9 κλεψίματα και 6 κοψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Αργεντινή θα αντιμετωπίσει την Ρωσία (4/9) για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 2ου Ομίλου. Η Νιγηρία θα αντιμετωπίσει την ίδια μέρα την Κορέα.