Σαραγόσα - Ρεάλ 70-85: Ξέσπασε στο τέλος με κυρίαρχο Ταβάρες

Η Ρεάλ τα βρήκε σκούρα για τρία δεκάλεπτα κόντρα στην Σαραγόσα, ωστόσο στο τέλος σοβαρεύτηκε και πήρε τη νίκη με 85-70.

Η Ρεάλ... βαριόταν κόντρα στη Σαραγόσα, αφού έχει το μυαλό της στο Final Four της EuroLeague που θα διεξαχθεί σε μερικές μέρες (17-19/5). Ακόμα κι έτσι, πάντως, βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη με 85-70 εκτός έδρας στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής.

Οι Μαδριλένοι είχαν ξέφυγαν με 20-10 στην πρώτη περίοδο και 42-32 στην δεύτερη. Στην τρίτη περίοδο ωστόσο η Σαραγόσα αντέδρασε και κατέβασε την διαφορά στους 2 πόντους (58-56), ενώ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ισοφάρισε σε 60-60.

Πάνω ωστόσο που οι γηπεδούχοι πίστεψαν στη νίκη, ήρθε η... προσγείωση. Η Ρεάλ ξαφνικά ανέβασε ταχύτητα και απάντησε με ένα επιμέρους σκορ 21-4 και ξέφυγε με 81-64 με 2.5 λεπτά να μένουν για το φινάλε, φτάνοντας στη νίκη.

Ο Γουόλτερ Ταβάρες με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 κοψίματα ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Άντονι Ράντολφ να προσθέτει 12 πόντους και τον Φαμπιάν Κοζέρ 10 πόντους. Για τους ηττημένους, ο Λατάβιους Γουίλιαμς είχε 12 πόντους και ο 19χρονος Κάρλος Αλοθέν - ο οποίος ήταν ο αρχηγός της ομάδας! - 10 πόντους.

Οι πόντοι της Ρεάλ: Ράντολφ 12 (7 ριμπάουντ), Καμπάτσο 7 (6 ασίστ), Ταβάρες 17 (11 ριμπάουντ, 7 κοψίματα), Ντεκ 4, Τέιλορ 9, Κοζέρ 10, Αγιόν 2, Γιούστα 3, Κάρολ 8, Γιουλ 8, Τόμκινς 5