ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Εθνική U20: Νίκησε την Σλοβενία με triple-double του Καλαϊτζακη και πάει για την 9η θέση

EUROKINISSI

Με τον Γιώργο Καλαϊτζάκη να κάνει triple-double , η Εθνική Νέων Ανδρών νίκησε με 89-80 την Σλοβενία στους αγώνες κατάταξης του Eurobasket U20 και θα κοντραριστεί με την Ουκρανία για την 9η θέση.

Μία κλάση ανώτερη η Εθνική Νέων Ανδρών, επιβλήθηκε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ με 89-80 της Σλοβενίας στους αγώνες κατάταξης 9-12 του Eurobasket U20. Χάρη σε αυτή τη νίκη, η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη θα διεκδικήσει αύριο (21/7) την 9η θέση κόντρα στην Ουκρανία (18:15).

Η Ελλάδα ήταν εμφανώς ανώτερη και με τον Γιώργο Καλαϊτζάκη να κάνει triple-double με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ, έφτασε σε μία δίκαιη νίκη. Υπενθυμίζεται ότι κόντρα στην Σερβία για τους αγώνες κατάταξης 9-16 είχε κάνει triple-double o Δημητρης Μωραΐτης! Κάπως έτσι, ο Καλαϊτζάκης έγινε ο τέταρτος παίκτης στην ιστορία των μικρών εθνικών ομάδων που έκανε triple-double, μετά τους Ευθύμη Ρεντζιά, Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και Δημήτρη Μωραΐτη.

Ο Κώστας Καμπουρίδης με 13 πόντους ακολούθησε σε απόδοση τον Καλαϊτζάκη, με τον Δημήτρη Μωραΐτη να προσθέτει 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ και τον Γιώργο Καμπερίδη 11 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στην πρώτη περίοδο, το τέλος της οποίας βρήκε τους Σλοβένους να προηγούνται με 23-23. Στην δεύτερη περίοδο ωστόσο η Ελλάδα σταδιακά ανέβασε ρυθμούς, καταφέρνοντας να χτίσει μία διαφορά, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι 42-50.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο, με την Σλοβενία να μένει σε απόσταση κοντά στους 10 πόντους, μέχρι στο 37' να γίνει το σκορ 71-86 και η... σεμνή τελετή να λάβει τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 42-50, 60-69, 80-89

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Γιάκαρα): Χέινε, Στιπάνισεβ 3 (1), Στρελ 3, Τόμαζιτς 8, Τοβίλοβιτς 3 (1), Χίρσμαν 13 (4), Γιόγκαν 2, Κλάβζαρ 19 (3), Λίτσεν 10 (1), Σκέδελι (13 (1), Στέργκαε 6 (2)

ΕΛΛΑΔΑ (Λιμνιάτης):Δομπρογιάννης 4, Π. Καλαϊτζάκης 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 23 (10 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Καμπερίδης 11 (3), Μωραΐτης 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αρνόκουρος 5, Μπάλος, Χουγκάζ, Καμπουρίδης 13 (1), Κουφόπουλος, Νικολαΐδης 5, Πιλάβιος 8 (2)