LA LIGA

Βρίσκει ρυθμό η Ρεάλ, σαρωτική η "Μπάρτσα"

φαν νιστελροι πανηγυρικο

Η Ρεάλ πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της, επικρατώντας με 2-0 της Ράθινγκ Σανταντέρ

Το σκορ για τους "μερένγκες" άνοιξε ο Ντε Λα Ρεδ στο 54ο λεπτό, ενώ 20 λεπτά αργότερα, ο "συνήθης ύποπτος", Φαν Νίστελροϊ, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.
Κορυφή για "νυχτερίδες"

Η Βαλένθια επικράτησε της Οσασούνα με 1-0 στο "Μεστάγια" και έστω έχοντας αρκετούς συγκατοίκους, βρίσκεται στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβισιόν έπειτα από τρεις αγωνιστικές.

Οι "νυχτερίδες" πήραν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα με αρκετό άγχος, καθώς η λύτρωση ήρθε από τον Μάτα στο 84', ο οποίος τροφοδοτήθηκε από τον Βίγια.

Με Αλμερία και Βιγιαρεάλ

Η Βαλένθια έφτασε στην πρώτη θέση με 7 βαθμούς την Εσπανιόλ, αλλά το ίδιο συνέβη και με τις Αλμερία και Βιγιαρεάλ. Η πρώτη κέρδισε στο "Μεντιτερανέο" την Μάλαγα με 1-0 και σκόρερ τον Νεγκρέδο σε ένα ματς με δύο απόβολές μία για κάθε ομάδα, με τον Ορτίθ για τους γηπεδούχους και τον Άνχελ για τους φιλοξενούμενους.

Η Βιγιαρεάλ κέρδισε μέσα στο "Παχαρίτος" την Νουμάνθια με 2-1, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 42' από το γκολ του Μπριτ. Ο Σάντι Καθόρλα ισοφάρισε επτά λεπτά αργότερα και την νίκη στο "κίτρινο υποβρύχιο" χάρισε ο Χοσέμπα Γιορέντε στο 76'.

Χωρίς γκολ το ντέρμπι της Σεβίλλης

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της Μπέτις με την Σεβίλλη, αλλά και το ματς στο "Ριαθόρ" της Ντεπορτίβο με την Μαγιόρκα, ενώ η Μπιλμπάο επικράτησε με 2-0 της Βαγιαδολίδ στο "Σαν Μαμές".

"Σίφουνας" η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα έσπασε το... ρόδι και πέτυχε την πρώτη της νίκη στην Πριμέρα Ντιβισιόν, επικρατώντας εκτός έδρας με το εμφατικό 6-1 της Σπόρτινγκ Χιχόν. Το "χορό" των τερμάτων άνοιξε ο Τσάβι στο 27', ενώ ο Ετό στο 33' διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Στο 49' ο Σεϊντού Κεϊτά έκανε το 3-0.

Ο Μαλντονάντο ένα λεπτό αργότερα μείωσε σε 3-1, αλλά στο 70' ο Ινιέστα ήταν εκείνος που ξαναέδωσε διαφορά ασφαλείας στους "μπλαουγκράνα", πετυχαίνοντας το 1-4. Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση το παιδί θαύμα του καταλανικού συλλόγου, Λιονέλ Μέσι, όπου με δύο γκολ, στο 85' και το 90', διαμόρφωσε το τελικό 1-6.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Σάββατο

Ατλέτικο - Ουέλβα 4-0 (9' Αγουέρο, 53' Μανίς, 77', 88' Σιναμά Πονγκόλ)
Εσπανιόλ - Χετάφε 1-1 (57' Σέρχιο Σάντσεθ / 47' πεν. Μανού ντελ Μοράλ)

Κυριακή
Αλμερία - Μάλαγα 1-0 (74' Νεγκρέδο)
Μπιλμπάο - Βαγιαδολίδ 2-0 (50' Γιορέντε, 80' πεν. Ιραόλα)
Λα Κορούνια - Μαγιόρκα 0-0

Νουμάνθια - Βιγιαρεάλ 1-2 (42' Μπριτ / 49' Καθόρλα, 76' Γιορέντε)
Μπέτις - Σεβίλλη 0-0

Βαλένθια - Οσασούνα 1-0 (84' Μάτα)
Ράθινγκ Σανταντέρ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (54' Ντε Λα Ρεδ, 74' Φαν Νίστελροϊ)
Σπόρτινγκ Χιχόν - Μπαρτσελόνα 1-6 (50' Μαλντονάντο / 27' Τσάβι, 33' Ετό, 49' Κεϊτά, 70' Ινιέστα, 85', 90' Μέσι)

Σανταντέρ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-2

Βαλένθια-Οσασούνα 1-0

Αλμερία-Μάλαγα 1-0

Μπιλμπάο-Βαγιαδολίδ 2-0

Χιχόν - Μπαρτσελόνα 1-6