CHAMPIONS LEAGUE

Στην κορυφή Φενέρ, PSV

φενερ για αντωνη

H Φενέρμπαχτσε λύγισε την αντίσταση της Ίντερ νικώντας την με 1-0 εντός έδρας, ενώ η PSV νίκησε 2-1 την ΤΣΣΚΑ.

Η Ίντερ λύγισε στο... καυτό "Σουκρού Σαράτσογλου" κόντρα στην μαχητική Φενέρμπαχτσε, η οποία έκανε ένα μεγάλο βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση (ή τουλάχιστον για την εξασφάλιση της συμμετοχής της στο Κύπελλο UEFA). Η ομάδα του Ζίκο, ήταν αυτή που πίεσε εξ αρχής, ώστε να φτάσει στο γκολ και αν και οι προσπάθεια του Αουρέλιο στο 10ο λεπτό, δεν κατέληξε όπως θα ήθελαν οι Τούρκοι, ο επίσης Βραζιλιάνος Ντέιβιντ, ήταν αυτός που έδωσε το "κεφάλι" στο σκορ στην ομάδα του, με πολύ όμορφο γυριστο σουτ, έπειτα από έξοχη σέντρα του ηγέτη της ομάδας (και επίσης Βραζιλιάνου) Άλεξ.
Παρά το προβάδισμα που απέκτησαν οι ποδοσφαιριστές της Φενέρμπαχτσε, ούτε επαναπαύτηκαν ούτε (ακόμα περισσότερο) κλείστηκαν πίσω για να κρατήσουν το σκορ. Με κορυφαίο τον Ρομπέρτο Κάρλος, ο οποίος μάλιστα είχε δοκάρι στο 57' είχε τις ευκαιρίες να πετύχει ένα ακόμα τέρμα, χωρίς όμως να καταφέρει αξιοποιήσει κάποια από αυτές, κάτι όμως που δεν είχε συνέπειες για την ομάδα του Ζίκο, καθώς εκείνη του Μαντσίνι έμοιαζε να απουσιάζει από τον αγωνιστικό χώρο του "Σουκρού Σαράτσογλου".

Οι συνθέσεις:

Φενέρμπαχτσε: Ντεμιρέλ, Λουγκάνο, Ρομπέρτο Κάρλος, Βέντερσον, Κέζμαν, Αουρέλιο, Οντέρ, Άλεξ, Μπαρίς, Εντού, Ντέιβιντ

Ίντερ: Ζούλιο Σέζαρ, Ζανέτι, Στάνκοβιτς, Μάξουελ, Ιμπραΐμοβιτς, Ντακουρ, Καμπιάσο, Σολάρι, Ενρίκε Λόπεζ, Σάμιουελ, Σουαζό

Αϊντχόφεν-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-1

Ευκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 2-1, ξεπέρασε το εμπόδιο της ΤΣΣΚΑ η γηπεδούχος Αϊντχόφεν. Οι δύο ομάδες δεν έδειξαν να έχουν ιδιαίτερη όρεξη για ποδόσφαιρο τουλάχιστον στα πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης, στο οποίο δεν σημειώθηκε ούτε υποψία φάσης. Η πρώτη καλή στιγμή, ήρθε για λογαριασμό της ολλανδικής ομάδας με τον Λάζοβιτς να σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή, την μπάλα όμως να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Στην επανάληψη (καθώς τα υπόλοιπα λεπτά του ημιχρόνου ήταν και αυτά υποτονικά) η γηπεδούχος, ήταν και πάλι αυτή που πίεσε ιδιαίτερα με τον Κέβερμανς, ο οποίος μάλιστα είχε και δοκάρι στο 55' χωρίς όμως να καταφέρει να μεταφράσει τις ευκαιρίες της, στο πολυπόθητο για την ίδια τέρμα. Τελικώς στο 60ο λεπτό, ο Ντάνκο Λάζοβιτς, ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Κούμαν, επιβεβαιώνοντας ότι είναι σε διαμονιώδη φόρμα καθώς έχει πετύχει 3 τέρματα στα 4 πρώτα παιχνίδια της σεζόν.

Στο 80ο λεπτό, η Αϊντχόφεν διπλασίασε τα τέρματά της με τον Πέρες, ο οποίος μετά από συνεργασία με τον Κρόμκαμπ βρέθηκε απέναντι από τον Μαντρίκιν τον οποίο νίκησε με δυνατό σουτ, για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Το τέρμα του Βάγκνερ Λαβ, στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης, δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να αγχώσει τους γηπεδούχους, τους οποίους το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε να πανηγυρίζουν για την κατάκτηση του πρώτου "τριπόντου".

Αϊντχόφεν: Γκόμες, Σαλσίδο, Μανουέλ Ντα Κόστα, Σίμονς, Μέντεζ, Λάζοβιτς, Κέβερμανς, Αλσίδες, Κούλινα, Άντο, Αφελάι

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Μαντρίκιν, Σεμπέρας, Ιγκνιάσεβιτς, Α. Μπερεζούτσκι, Βάγκνερ Λαβ, Ζο, Κράσιτς, Ζιρκόφ, Ντουντού, Β. Μπερεζούτσκι, Ράχιμιτς