ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ο τίτλος στο Ζαφειράκη

μπολ

Ο Ζαφειράκης Νάουσας ήταν ο νικητής του διεθνούς τουρνουά χάντμπολ παίδων που διεξήχθη στην Βέροια

Στον τελικό κέρδισε τον Φίλιππο με 32-30 και κατέκτησε το κύπελλο. Τρίτο τερμάτισε το Κιλκίς και τέταρτη η ΤΣΣΚΑ (φωτογραφίες στο www.veria2008.gr ).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ-ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ 30-32

Ο Ζαφειράκης ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και διατήρησε μέχρι το τέλος την μικρή διαφορά στο σκορ.

Δεκάλεπτα: 4-4, 6-10, 13-15, 17-21, 24-27, 30-32

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Τούτσης) Τσακελίδης, Ευαγγελόπουλος, Δάσκαλος 3, Παπαφώτης, Κωστακίδης 8, Ανδρέου 1, Σαπουντζής, Γιαννόπουλος 8, Τσιρογιάννης 2, Καφεντζής 3, Τόιτος 2, Δινάλης, Ραταϊτζίκ 3, Ιορδανίδης.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ: (Τζουβάρας) Κεσίδης 2, Ροδοβίτης 9, Τίκος 3, Πίτος 12, Πετρίδης 5, Κολοβός, Σπαθάκης, Τικίρης, Διδασκάλου 1, Καϊμακάμης, Σπανό, Φράγγης, Μπουμπουλέντρας, Μεγαλογιάννης.

ΟΡΦΕΑΣ-ΔΙΟΜΗΔΗΣ 17-36

Καλύτερος ο Διομήδης πήρε τον έλεγχο του αγώνα μετά το 20λεπτο. Η ομάδα του Άργους ξέφυγε στο σκορ κι έφτασε στη νίκη, κατακτώντας την 7η θέση του τουρνουά. Η ομάδα του Ορφέα κατετάγη 8η.

Δεκάλεπτα: 3-4, 7-12, 9-18, 10-23, 15-28, 17-36.

ΟΡΦΕΑΣ: (Κουρατίδης), Κωτίδης, Σπανοθύμνιος, Κόσιφας, Γεωργακίδης 4, Παπανάκος 5, Ντελής, Σιδηρόπουλος, Παπαδόπουλος Α. 3, Χριστοφορίδης 2, Μπογιατζής 1.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ: (Βασιλόπουλος) Βλάχος, Σίγκος, Κοντούλης 9, Γκούμας 3, Ελευθερίου 5, Νετσίμπα 1, Κρεμαστιώτης, Σκούφας, Λούκοβιτς 1, Μούπτσε 12, Καρεντάου, Πάβολεκ, Παπαρτεμίου, Κοσμήν.

ΚΡΟΥΣΕΒΑΤΣ-ΑΕΡΩΠΟΣ 32-27

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, οι Σέρβοι του Κρούσεβατς ανέβασαν την απόδοσή τους και ανέβασαν την διαφορά στο σκορ ακόμη και στα 10 τέρματα. Το Κρολυσεβατς με τη νίκη κατέκτησε την 5η θέση του τουρνουά ενώ ο Αερωπός την 6η.

Δεκάλεπτα: 4-6, 8-8, 14-12, 18-14, 27-17, 32-27.

ΚΡΟΥΣΕΒΑΤΣ (Τριφούνοβιτς): Μιλέτις Χ. 1, Στογιάνοβιτς 6, Τραϊκόβιτς, Ανδρέιτς 8, Στεφάνοβιτς 10, Ζόρνιτς, Μιλόγεβιτς 6, Βούισιτς, Άντριτς, Ντάνεφ, Πέλιτς 1, Μίλετς Σ.

ΑΕΡΩΠΟΣ: (Κονταξής) Τζουβάρας 3, Νάτσιος 5, Μισαϊλίδης 10, Νικολαΐδης 2, Κογιός 6, Παπαμηνάς 1, Κοτανίδης, Παπάς, Αρβανιτίδης, Κυριακού.

ΚΙΛΚΙΣ-ΤΣΣΚΑ 26-25

Την 3η θέση κατέκτησε η ομάδα του Κιλκίς νικώντας την ΤΣΣΚΑ. Το ματς ήταν δραματικό και κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Με γκολ του Μιχαηλίδη οι Κιλκισιώτες πήραν το προβάδισμα με 26-25 και κράτησαν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 3-7, 11-9, 12-14, 19-19, 24-25, 26-25.

ΚΙΛΚΙΣ (Λαζαρίδης): Σισμανίδης 6, Αργυριάδης, Γρηγοριάδης 7, Ανδρεάδης, Πρόντης, Μιχαηλίδης 3, Μπασιούκας 2, Λασκάκης, Κοτανίδης, Ιωαννίδης 2, Μαυρόπουλος 4, Κωνσταντινίδης 2, Ζαβρακίδης, Γεωργιάδης.

ΤΣΣΚΑ: (Βασίλεφ) Κρίστεφ, Πάβλοφ, Πίχεφ, Τάνκοφ 3, Γκεοργκίεφ 1, Βλάντοφ 1, Βασίλεφ 6, Μιχαΐλοφ, Βάτεφ 9, Ισμαΐλ, Στογιάνοφ, Βελιάροφ 5, Ντιμίτροφ 1.