ΑΕΚ

Εργοτέλης-ΑΕΚ 1-4

πανηγυρικο

Η ΑΕΚ επέστεψε στις νίκες καθώς επικράτησε με 4-1 στο Παγκρήτιο επί του Εργοτέλη που είχε προηγηθεί

Μετά την ήττα στο "Καραϊσκάκη" από τον Ολυμπιακό, η Ένωση κατάφερε να νικήσει με 4-1 τον Εργοτέλη στην Κρήτη.
Οι κιτρινόμαυροι δυσκολεύτηκαν πιο πολύ απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ (4-1) καθώς μέχρι το 74' οι δύο ομάδες ήταν στο 1-1.

Ο Εργοτέλης προσπάθησε να αντισταθεί όμως μετά το γκολ του Μαντούκα που έβαλε την Ένωση μπροστά στο σκορ, η άμυνα των "κρητικών" στην κυριολεξία "κατέρρευσε".

Οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου ευτύχησαν να προηγηθούν με γκολ του Ογκνιένοβις στο 18', όμως οι παίκτες του Λορέντζο Σέρα Φερέρ κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή παίρνοντας την νίκη με 4-1.

Ο Δέλλας ισοφάρισε στο 29', ο Μαντούκα έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 2-1 στο (74'), ενώ με δύο γκολ του Λυμπερόπουλου στο 91' και στο 93', ο "δικέφαλος" έφυγε από την Κρήτη με το τρίποντο της νίκης στις αποσκευές του και πλέον περιμένει στραβοπάτημα του Ολυμπιακού στην Λάρισα για να μείνει μόνος πρώτος στην κορυφή.

Το δυσάρεστο για την Ένωση είναι ο τραυματισμός του εξαιρετικού Σωκράτη Παπασταθόπουλου που λόγω της θλάσης δευτέρου βαθμού στον δικέφαλο θα μείνει εκτός δράσης για 4 εβδομάδες.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Κορδονούρης, Θεοδωρίδης (78' Μπουντιμίρ), Κοιλιάρας (78' Κοτσιανικούλης), Γραμμόζης, Τζούνιορ, Μιλάντιν, Ογκνιένοβιτς (84' Νατσέφσκι), Ανυφαντάκης, Τάσιτς, Ματθαιάκης.

ΑΕΚ (Λορέντζο Σέρα Φερέρ): Μάχο, Καφές, Ράμος, Αρουαμπαρένα (65' Λαγός), Δέλλας, Ριβάλντο, Μαντούκα, Παπασταθόπουλος (35' Άλβες), Λυμπερόπουλος, Τόζερ (65' Μανού), Ζούλιο Σέζαρ.
Με μια ματιά
Το πρώτο ημίχρονο είχε πολύ καλό ρυθμό από τα πρώτα κιόλας λεπτά με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα δραστήριες μπροστά από τις αντίπαλες εστίες και να χάνουν αρκετές ευκαιρίες.

Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα ήταν για τον Εργοτέλη, όταν στο 7ο λεπτό ο Θεοδωρίδης έβγαλε εξαιρετική μπαλιά για τον Ογκνιένοβιτς που μέσα από την μεγάλη περιοχή έκανε απευθείας το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε έξω από την εστία του Μάχο.

Οι παίκτες του Λορέντζο Σέρα Φερέρ απάντησαν στην ευκαιρία του Εργοτέλη ένα λεπτό αργότερα (8') όταν ύστερα κόρνερ του Ζούλιο Σέζαρ, ο Δέλλας έκανε κεφαλιά πάσα, ο Μαντούκα από αντικανονική θέση έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα και ο διαιτητής ακυρώσε σωστά το γκολ.

Στο 12' η Ένωση έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο ύστερα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μαντούκα, ο Ριβάλντο βγήκε τετ α τετ με τον Δασκαλάκη, όμως ο πορτιέρο του Εργοτέλη κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.

Το γκολ ήρθε τελικά στο 18' , αλλά για τον Εργοτέλη, όταν οι "κρητικοί" βγήκαν στην κόντρα, ο Μάχο είχε βγει αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή και έκοψε από τον Ογκνιένοβιτς, η μπάλα κατέληξε τελικά στον Τάσιτς που έδωσε την πάσα στον Ογκνιένοβιτς, ο τελευταίος εκάνε το σουτ η μπάλα πέρασε δίπλα από τα πόδια του Μάχο και κατέληξε στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Φερέρ πίεσαν αφυκτικά την άμυνα του Εργοτέλη για την ισοφάριση και στο 29' έπειτα από πάσα του Καφέ, ο Μαντούκα βγήκε τετ α τετ με τον Δασκαλάκη που έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Ο Τόζερ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Δέλλας πήδηξε στην καρδιά της άμυνας του Εργοτέλη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας για την Ένωση.

Μετά την ισοφάριση οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου βγήκαν και πάλι δειλά δειλά στην επίθεση και στο 34' ο Ογκνιένοβιτς απέφυγε εξαιρετικά τον Παπασταθόπουλο, μπήκε στην μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ από δεξιά πλάγια θέση όμως ο Μάχο έδιωξε σε κόρνερ. Μπορεί η ΑΕΚ να μην δέχτηκε το γκολ στην συγκεκριμένη φάση, όμως δέχτηκε ένα μεγάλο πλήγμα καθώς ο φορμαρισμένος Σωκράτης Παπασταθόπουλος δεν μπόρεσε να συνεχίσει λόγω θλάσης δευτέρου βαθμού που υπέστη στον δικέφαλο και την θέση του πήρε ο Ζεράλντο Άλβες.

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του πρώτου μέρους ο Εργοτέλης απείλησε και πάλι την εστία της Ένωσης, με τον Ογκνιένοβιτς να κάνει το σουτ, τον Μάχο να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά με τους παίκτες της ΑΕΚ να βρίσκονται συνεχώς στην επίθεση και τον Εργοτέλη να απειλεί κυρίως με αντεπιθέσεις.

Η πρώτη φάση για το δεύτερο μέρος ήταν για την Ένωση όταν στο 59' ο Ράμος σέντραρε άψογα από τα δεξιά, ο Ζούλιο Σέζαρ σχεδόν αφύλαχτος έκανε την κεφαλιά από κοντινή θέση, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Δασκαλάκη.

Στο 69' οι παίκτες του Εργοτέλη έκαναν αισθητή την παρουσία τους στα καρέ της ΑΕΚ, όταν ο Θεοδωρίδης ύστερα από ωραία ενέργεια έκανε το σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Η λύτρωση για τον δικέφαλο ήρθε τελικά στο 74' με τον νεοεισελθών Μανού να βγάζει σέντρα ακριβείας από τα δεξιά και τον Μαντούκα ανενόχλητο στην καρδιά της άμυνας του Εργοτέλη να κάνει την κεφαλιά και να δίνει το προβάδισμα στην Ένωση για πρώτη φορά στον αγώνα.

Μπορεί ο Εργοτέλης να ήθελε το γκολ της ισοφάρισης, όμως η ΑΕΚ ήταν αυτή που έχανε τις ευκαιρίες και μια από αυτές ήταν στο 82' όταν στην κόντρα επίθεση ο Λαγός πάσαρε στον ανανέχλητο Ζούλιο Σέζαρ, καθυστέρησε και ο Μιλάντιν κατάφερε να τον κόψει, ενώ η μπάλα στην συνέχεια κατέληξε στην αγκαλιά του Δασκαλάκη.

Στο 88' η Ένωση έφτασε πολύ κοντά στο 3-1 όταν ο Ριβάλντο αμαρκάριστος έκανε ένα μακρινό δυνατό σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη.

Η ΑΕΚ πέτυχε τελικά το τρίτο της γκολ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μαντούκα να σεντράρει από τα δεξιά, τον Ριβάλντο να κοντρολάρει την μπάλα που ύστερα από κόντρα στον Ανυφαντάκη κατέληξε στον Λυμπερόπουλο και ο τελευταίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη.

Το 3-1 δεν έμεινε μέχρι το τέλος αφού στο 93' ο Καφές σέντραρε από τα δεξιά, ο Λυμπερόπουλος έκανε το κοντρόλ μέσα στην μεγάλη περιοχή σούταρε και έκλεισε τον χορό των γκολ για την ΑΕΚ διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.
Συνέντευξη Τύπου
Λορέντζο Σέρα Φερέρ (ΑΕΚ): " Το παιχνίδι ήταν ψυχαγωγικό, διότι παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο. Αξίζαμε τη νίκη. Κυκλοφορήσαμε γρήγορα τη μπάλα και καταφέραμε να δημιουργήσουμε αρκετές φάσεις μπροστά στην εστία του Εργοτέλη. Η νίκη μας οφείλεται στη σταδιακή κούραση του Εργοτέλη από το ρυθμό που έδωσε η ΑΕΚ στο παιχνίδι, αλλά και στις αλλαγές των Μανού και Λαγού, οι οποίοι έκαναν τη διαφορά όσο διάστημα αγωνίστηκαν. Ο Εργοτέλης παίζουν καλό ποδόσφαιρο και δεν τους αξίζει να βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Σήμερα, έπαιξαν πολύ καλά στην αντεπίθεση και μας δημιούργησαν πολλά προβλήματα. Τα νέα είναι δυσάρεστα. Ο Παπασταθόπουλος υπέστη θλάση δευτέρου βαθμού στο δικέφαλο και θα μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για τρεις με τέσσερις εβδομάδες".

Τραϊανός Δέλλας (ΑΕΚ): "Δείξαμε χαρακτήρα. Αν και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι και να πανηγυρίσουμε μια σημαντική νίκη. Τα παιχνίδια με αντιπάλους ομάδες όπως ο Εργοτέλης κρύβουν πολλούς κινδύνους, αλλά εμείς οφείλουμε να παίζουμε πάντα για τη νίκη. Δεν πρέπει να αλλάξουμε τη ρότα μας. Σκοπός μας είναι να κερδίζουμε και αν γίνεται να προσφέρουμε και θέαμα. Το σημαντικό είναι ότι η ομάδα είναι ενωμένη. Θα συνεχίσουμε έτσι και ταμείο θα κάνουμε στο τέλος. Όσο για την απουσία του Παπασταθόπουλου, θα είναι σημαντική απώλεια για την ομάδα, αλλά ευτυχώς φέτος έχουμε βάθος στο πάγκο και πιστεύω ότι θα την καλύψουμε επάξια".

Νίκος Καραγεωργίου (Εργοτέλης): "Κάναμε μεγάλη προσπάθεια και σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού τα καταφέραμε καλά. Κρατάγαμε την ΑΕΚ μακριά από την εστία και δημιουργήσαμε τις προϋποθέσεις να πετύχουμε γκολ. Τα καταφέραμε ως ένα σημείο. Ωστόσο, η υπεροπλία στις στημένες φάσεις έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ πάρει στα αποδυτήρια με το 1-1. Καταλαβαίνετε ότι στην κατάσταση που είναι η ομάδα μου, τα πράγματα γίνονται πολύ άσχημα από άποψη ψυχολογίας. Ήξερα ότι η ποιότητα κάποιων παικτών μου δεν έφτανε για να ολοκληρώσουμε το 90λεπτο. Θεωρώ άδικο το 4-1. Ενδεχομένως να μπορούσαμε κάτι καλύτερο στο ματς, αλλά σίγουρα δεν αξίζαμε αυτό το σκορ".
Όλα τα λεφτά...
Το θέαμα που μας πρόσφεραν και οι δύο ομάδες ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος ήταν πολύ καλό καθώς τόσο ο Εργοτέλης, όσο και η ΑΕΚ πέρα από τα γκολ είχαν αρκετές ευκαιρίες.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την άμυνα του Εργοτέλη που για άλλον έναν αγώνα ήταν γεμάτη κενά αλλά και τον τραυματισμό του πιο φορμαρισμένου παίκτης της ΑΕΚ, Σωκράτη Παπασταθόπουλου.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Εργοτέλης
(Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Κορδονούρης, Θεοδωρίδης, Κοιλιάρας, Γραμμόζης, Τζούνιορ, Μιλάντιν, Ογκνιένοβιτς, Ανυφαντάκης, Τάσιτς, Ματθαιάκης.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΑΕΚ
(Λορέντζο Σέρα Φερέρ): Μάχο, Καφές, Ράμος, Αρουαμπαρένα, Δέλλας, Ριβάλντο, Μαντούκα, Παπασταθόπουλος, Λυμπερόπουλος, Τόζερ, Ζούλιο Σέζαρ.
1' Έναρξη αγώνα
7' Ευκαιρία Εργοτέλης Ογκνιένοβιτς
Ωραία μπαλιά από τον Θεοδωρίδη, ο Ογκνιένοβιτς μέσα από την περιοχή κάνει το σουτ στην κίνηση όμως η μπάλα περνάει άουτ.
8' Ακυρωθέν γκολ ΑΕΚ Μαντούκα
Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ζούλιο Σέζαρ, ο Δέλλας κάνει κεφαλιά πάσα για τον Μαντούκα, ο Βραζιλιάνος από θέση οφσάιντ στέλνει με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα όμως ο διαιτητής ακυρώνει σωστά το γκολ.
12' Ευκαιρία ΑΕΚ Ριβάλντο
Όμορφη κάθετη πάσα από τον Μαντούκα, ο Ριβάλντο βγαίνει τετ α τετ με τον Δασκαλάκη, όμως ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη διώχνει σε κόρνερ.
18' Γκολ Εργοτέλης Ογκνιένοβιτς
Στην κόντρα επίθεση ο Μάχο βγαίνει πολύ έξω από την εστία του και κόβει τον Ογκνιένοβιτς, η μπάλα όμως καταλήγει στον Τάσιτς που πασάρει στον Ογκνιένοβιτς, ο τελευταίος κάνει το σουτ η μπάλα πέρασε δίπλα από τα πόδια του Μάχο και κατέληξε στα δίχτυα.
24' Ευκαιρία ΑΕΚ Μαντούκα
Σουτ πάσα από τον Ράμος, ο Μαντούκα κάνει το πλασέ στην κίνηση όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
29' Ευκαιρία ΑΕΚ Μαντούκα
Ο Καφές πασάρει στον Μαντούκα που βγαίνει τετ α τετ όμως ο Δασκαλάκης διώχνει σε κόρνερ.
29' Γκολ ΑΕΚ Δέλλας
Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Τόζερ, ο Δέλλας πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Εργοτέλη.
34' Ευκαιρία Εργοτέλης Ογκνιένοβιτς
Ο Ογκνιένοβιτς αποφεύγει τον Παπασταθόπουλο, μπαίνει στην μεγάλη περιοχή κάνει το σουτ από δεξιά πλάγια θέση όμως ο Μάχο έδιωξε σε κόρνερ.
35' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Παπασταθόπουλος δεν μπορεί να συνεχίσει και την θέση του παίρνει ο Ζεράλντο Άλβες.
37' Σχόλιο
Άσχημα τα νέα για τον Παπασταθόπουλο καθώς υπέστη θλάση στο δικέφαλο.
37' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Καφές
44' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Ζεράλντο Άλβες
44' Ευκαιρία Εργοτέλης Ογκνιένοβιτς
Ο Ογκνιένοβιτς σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Μάχο μπλόκαρε με υπερένταση.
45' Λήξη ημιχρόνου
45' Έναρξη καθυστερήσεων +2 λεπτά
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
53' Σχόλιο
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά του δευτλερου ημιχρόνου με την ΑΕΚ να επιτίθεται και τον Εργοτέλη να απειλεί στην κόντρα.
54' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Κοιλιάρας
59' Ευκαιρία ΑΕΚ Ζούλιο Σέζαρ
Σέντρα του Ράμος από τα δεξιά ο Ζούλιο Σέζαρ πήρε την κεφαλιά από κοντινή θέση, όμως ο Δασκαλάκης μπλόκαρε την μπάλα.
61' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Τόζερ
65' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Λαγός στην θέση του Αρουαμπαρένα.
Ο Μανού περνάει στην θέση του Τόζερ.
69' Ευκαιρία Εργοτέλης Γραμμόζης
Ύστερα από ωραία προσπάθεια του Θεοδωρίδη, ο έλληνας μέσος κάνει το σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
74' Γκολ ΑΕΚ Μαντούκα
Σέντρα του Μανού από τα δεξιά ο Μαντούκα αφύλαχτος στην καρδιά της άμυνας του Εργοτέλη κάνει την κεφαλιά και δίνει προβάδισμα στην ΑΕΚ.
78' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Μπούντιμιρ μπαίνει στην θέση του Θεοδωρίδη
Ο Κοτσιανικούλης πήρε την θέση του Κοιλιάρα.
82' Ευκαιρία ΑΕΚ Ζούλιο Ζέζαρ
Στην αντεπίθεση ο Λαγός πάσαρε στον ανανέχλητο Ζούλιο Σέζαρ, που όμως καθυστέρησε και ο Μιλάντιν κατάφερε να τον κόψει.
84' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Στην θέση του Ογκνιένοβιτς πέρασε ο Νατσέφσκι.
88' Δοκάρι ΑΕΚ Ριβάλντο
Δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή από τον αμαρκάριστο Ριβάλντο, η μπάλα καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη.
90' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Μαντούκα
91' Γκολ ΑΕΚ Λυμπερόπουλος
Ύστερα από σέντρα από τα δεξιά του Μαντούκα, ο Ριβάλντο πήγε να κάνει το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Ανυφαντάκη κατέληξε στον Λυμπερόπουλο που από κοντινή θέση έκανε το 3-1.
94' Γκολ ΑΕΚ Λυμπερόπουλος
Σέντρα του Καφέ από τα αριστερά ο Λυμπερόπουλος κοντρολάρει την μπάλα μέσα στην περιοχή κάνει το σουτ και διαμορφώνει το 4-1.