ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Vamos Argentina!

Ντι Μαρία

Η Αργεντινή επικράτησε της Νιγηρίας με 1-0 στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου και πανηγύρισε το δεύτερο σερί χρυσό της μετάλλιο

Η χρυσή Ολυμπιονίκης των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας, ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, με τον Ντι Μαρία να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 58', με το μισό πάντως τέρμα να ανήκει στην εμπνευσμένη πάσα του Λιονέλ Μέσι.
Η τυπικά γηπεδούχος Νιγηρία παρατάχθηκε με σύστημα 4-4-1-1, ενώ η Αργεντινή με 4-2-3-1. Το πρώτο ημίχρονο δεν επεφύλασε σπουδαίες συγκινήσεις, με τις δύο ομάδες να πραγματοποιούν ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Ίσως η υπερβολική ζέστη, σε συνδυασμό με την ώρα διεξαγωγής του σπουδαίου τελικού να επηρρέασε σε ένα μεγάλο βαθμό τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών. Άλλωστε για πρώτη φορά ο τελικός του Ολυμπιακού τουρνούα ποδοσφαίρου ήταν προγραμματισμένος για τις 12:00 (σ.σ ώρα Πεκίνου) το μεσημέρι!

Οι φιναλίστ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να προσφέρουν καλύτερο και ποιοτικότερο θέαμα, με τη "χρυσή" Ολυμπιονίκη των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας, Αργεντινή, να έχει... "κέφια".

Λίγο πριν το ρολόι σημαδέψει το 50' λεπτό της αναμέτρησης, ο Μέσι να απέφυγε με εκπληκτικό τρόπο τους αντίπαλους αμυντικούς και χωρίς να το σκεφτεί να εξαπέλυσε μία φωτοβολίδα από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τον τερματοφύλακα όμως των Νιγηριανών να του λέει "όχι".

Η "μπιανκοσελέστε" είχε τον πρώτο λόγο και στο 58' μετά από μαγική πάσα του Λιονέλ Μέσι, ο Ντι Μαρία βγήκε μόνος του από τα αριστερά στην αντεπίθεση και προ του εξερχομένου Βανζέκιν πραγματοποίησε την λόμπα πετυχαίνοντας το 1-0.

Το γκολ του Ντι Μαρία όπως ήταν αναμενόμενο ξύπνησε τους Νιγηριανούς οι οποίοι στο 64' και στο 65΄ δημιούργησαν δύο καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να το επιτύχουν.

Οι Αφρικανοί διατήρησαν τα ηνία μέχρι το 75' του τελικού σπαταλώντας σημαντικότατες ευκαιρίες. Το παιχνίδι είχε ανοίξει καθώς η Νιγηρία τα έπαιζε όλα για όλα και η Αργεντινή σε δύο περιπτώσεις, μία με τον Αγουέρο και μία με το Μέσι πλησίασε στο γκολ χωρίς όμως να καταφέρουν να κλειδώσουν το αποτέλεσμα και τη νίκη.

Τα τελευταία λεπτά κύλησαν με τους Αργεντινούς να έχουν το πάνω χέρι και να προσπαθούν να διατηρήσουν το μηδέν στα μετόπισθεν ροκανίζοντας παράλληλα το χρόνο και τους "σούπερ αετούς" να βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο και να κυνηγούν το τέρμα που θα τους οδηγούσε τουλάχιστον στην παράταση.

Και στο 84' ο Ανιτσέμπε έφτασε κοντά στο γκολ, στην τελευταία και πιο καθοριστική φάση του αγώνα για τη Νιγηρία, αλλά η κοντινή προβολή του δεν νίκησε τον Ρομέρο, με τη λήξη του παιχνιδιού βρίσκει για πανευτυχείς τον Μπατίστα και τους παίκτες του για τη σπουδαία επιτυχία τους.

Διαιτητής: Βίκτορ Κάσαϊ (Ουγγαρία)

Κίτρινες: Ομπίνα, Απαμ - Ντι Μαρία, Μονζόν, Ρικέλμε

Οι συνθέσεις:

ΝΙΓΗΡΙΑ (Σαμσόν Σιασία): Βανζέκιν, Οκόνκβο, Απαμ, Αντελέγιε, Καϊτά, Ομπίνα, Αϊζακ (70΄ Εκπο), Αζιλόρε, Οκορόνκβο (64΄ Ανισέμπε), Αντεφέμι, Οντεμβινγκί.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Σέρχιο Μπατίστα): Ρομέρο, Γκαράι, Μονζόν, Ζαμπαλέτα, Γκάγκο, Ρικέλμε, Ντι Μαρία (88΄ Μπανέγκα), Παρέχα, Μασεράνο, Μέσι (+90΄ Λαβέτσι), Αγουέρο (79΄ Σόσα).