ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Οι ΗΠΑ το χρυσό στις γυναίκες

Αμερική-γυναίκες

Το τρίτο χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο στην ιστορία της φόρεσε η ομάδα γυναικών των ΗΠΑ, νικώντας 1-0 τη Βραζιλία

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ήταν η Κάρλι Λόιντ στο έκτο λεπτό της παράτασης, η οποία δέχτηκε την ασίστ μέσα στην περιοχή από την Ροντρίγκες και με αριστερό σουτ νίκησε την γκολκίπερ της Βραζιλίας Μπάρμπαρα, για να χαρίσει το χρυσό στην πατρίδα της για τρίτη φορά στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων.
Να σημειωθεί ότι οι Λατινοαμερικάνες κατετάγησαν δεύτερες και πήραν το ασημένιο μετάλλιο, ενώ το χάλκινο κατάκτησε η Γερμανία, που επιβλήθηκε 2-0 της Ιαπωνίας (69', 87' Μπαϊραμάι) στον αγώνα για τις θέσεις 3-4.