ΠΑΟΚ

Λάτσιο-ΠΑΟΚ 2-0

Κονσεισαο

Υπό το βλέμμα περίπου 600 φίλων του, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από τη Λάτσιο με 2-0 στο "Ολίμπικο"

Ο Φερνάντο Σάντος παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-5-1, με τον Ζλάταν Μουσλίμοβιτς μοναδικό προωθημένο και τους Κονσεϊσάο, Βιεϊρίνια, Ίβιτς, Μπαλάφα και Βερόν να συνθέτουν την πεντάδα του κέντρου. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Μαλεζάς και Κοντρέρας, ενώ στα άκρα αγωνίστηκαν οι Σνάουτσνερ και Δάρλας. Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Κώστας Χαλκιάς.
Το σκορ διαμορφώθηκε με δύο γκολ στην αρχή κάθε ημιχρόνου. Το πρώτο σημειώθηκε μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο νεοαποκτηθείς Βραζιλιάνος μέσος των Ρωμαίων, Ματουζάλεμ, εξαπέλυσε έναν "κεραυνό" έξω από την περιοχή, "στέλνοντας" την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κώστα Χαλκιά, ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ στο γρήγορο γκολ της Λάτσιο ήρθε άμεσα με μία ωραία ενέργεια του Βιεϊρίνια από αριστερά, ο οποίος σέντραρε προς την περιοχή, ο Κονσεϊσάο προσπάθησε να πλασάρει τον Καρίσο, όμως η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Ρόζεναλ και κατέληξε κόρνερ.

Για αρκετά λεπτά, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατάει το παιχνίδι στα μέτρα του, όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί και απείλησαν το τέρμα του Χαλκιά άλλες δύο φορές με τον Μακίνουα.

Στο 27', ο Γκόραν Πάντεφ "χόρεψε" τους αντιπάλους του έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα καλό σουτ, αλλά ο Χαλκιάς βρισκόταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία του στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Κονσεϊσάο επιχείρησε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Καρίσο απέκρουσε ασθενώς, με την μπάλα να καταλήγει στα πόδια του Μουσλίμοβιτς. Ο Βόσνιος επιθετικός προσπάθησε να σκοράρει, αλλά βρήκε περισσότερο... αέρα παρά μπάλα, η οποία έφτασε στον Ίβιτς, που την "έστειλε" στα δίχτυα, όντας όμως σε θέση οφσάιντ.

Στο 35ο λεπτό, ένας ωραίος συνδυασμός των Μάουρι και Μακίνουα έφερε τον Νιγηριανό απέναντι στον Χαλκιά, όμως η παρέμβαση του Κοντρέρας ήταν καθοριστική, καθώς ο Χιλιανός άπλωσε το πόδι του, κοντράροντας την μπάλα, η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

Τρία λεπτά αργότερα, η Λάτσιο βρέθηκε πιο κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν μετά από μια εκτέλεση φάουλ, ο Ρόζεναλ πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να χτυπάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Χαλκιά και να καταλήγει τελικά άουτ.΄

Στην αμέσως επόμενη φάση απειλήθηκε επεισόδιο ανάμεσα στον Κονσεϊσάο και τον Ρουμάνο αμυντικό της Λάτσιο, Στέφαν Ράντου, ο οποίος μάρκαρε πολύ δυνατά τον Πορτογάλο και τελικά παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Το ημίχρονο "έκλεισε" με μία καλή φάση για τον ΠΑΟΚ, όταν ο Βερόν δοκίμασε ένα σουτ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Καρίσο μπλόκαρε και πάλι.

Γκολ απο τα αποδυτήρια

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που άρχισε και το πρώτο. Η Λάτσιο πέτυχε και δεύτερο γκολ, όταν στο 47' ο Μεγκνί πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Χαλκιά, αφού η μπάλα βρήκε πρώτα στον Μάρκος Αντόνιο.

Στο 59' έγινε η φάση που σημάδεψε την φιλική αναμέτρηση. Ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο έδωσε την θέση του στον Λάκη και γνώρισε την αποθέωση απο τους οπαδούς της Λάτσιο. Ο Πορτογάλος μέσος κατευθύνθηκε στην θύρα των οργανωμένων και υποκλίθηκε. Μάλιστα, ένας οπαδός των γηπεδούχων του πέταξε κασκόλ της ομάδας και εκείνος γι' αντάλλαγμα πέταξε την φανέλα του "δικεφάλου" και απομακρύνθηκε δακρυσμένος.

Οι πολλές αλλαγές των προπονητών επηρέασαν τον ρυθμό, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να μην μπορούν να συνδυαστούν και ν' απειλήσουν τις δυο εστίες. Στο 74', έγινε μια φάση που μπορεί ν' απασχολήσει την Λάτσιο τις επόμενες μέρες. Ο Μανφρεντίνι περίμενε στην τελική γραμμή για να μπει στον αγωνιστικό χώρο, κάπου εκεί έγινε μπέρδεμα και ο Ράντου ξεκίνησε ν' αποχωρεί απο το γήπεδο χωρίς να του το πει κάποιος, ο Μανφρεντίνι του έκανε νόημα οτι δεν είναι αυτός, εκείνος όμως έτρεξε προς τ' αποδυτήρια με το τεχνικό επιτελείο της Λάτσιο να κοιτάει απορημένο...

Στο 83', ο Σάρατε δοκιμάσε σουτ απο μακρινή απόσταση, όμως η μπάλα πέρασε πολύ μακριά απο την εστία του Χαλκιά που είχε τον απόλυτο έλεγχο της φάσης. Πέντε λεπτά πριν απο την λήξη της αναμέτρησης, ο Μπακαγιόκο ελίχθηκε έξω απο την περιοχή και σούταρε, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μουσλέρα.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΠΑΟΚ άγγιξε το γκολ. Ο Μπακαγιόκο άνοιξε δεξιά την μπάλα για τον Λάκη που έκανε σέντρα, ο Ηλιάδης απο το ύψος του πέναλτι έκανε κεφαλιά όμως η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Μουσλέρα που στην εξέλιξη της φάσης μπλόκαρε την μπάλα.

Το φιλικό στην Ρώμη θα βοηθήσει τον Φερνάντο Σάντος να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για τους παίκτες του. Στα πρώτα λεπτά και των δυο ημιχρόνων ολιγώρησαν και το πλήρωσαν με δυο γκολ, ενώ σε ολόκληρη την αναμέτρηση ο "Δικέφαλος" είχε πρόβλημα στην ανάπτυξη, με αποτέλεσμα να μην απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Λάτσιο.

ΛΑΤΣΙΟ: Καρίσο (66' Μουσλέρα), Λίχτσταϊνερ (59' Ντιακιτέ), Σιβίλια (77' Φαραόνι), Ρόζεναλ (46' Κριμπάρι), Ράντου (74' Μανφρεντίνι), Λεντέσμα, Ματουζάλεμ (46' Νταμπό), Μεγκνί (87' Τσινέλι), Πάντεφ (57' Φότζια), Μακίνουα (46' Σάρατε), Μάουρι (94' Μεντιτσίνο).

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Σνάουτσνερ (46' Αραμπατζής), Κοντρέρας (46' Μάρκος Αντόνιο), Μαλεζάς, Δάρλας (59' Κωνσταντινίδης), Βερόν, Μπαλάφας (46' Ηλιάδης), Κονσεϊσάο (59' Λάκης), Ίβιτς, Βιεϊρίνια (46' Γεωργίου), Μουσλίμοβιτς (46' Μπακαγιόκο).

Κίτρινες: Ράντου (Λάτσιο) - Βερόν (ΠΑΟΚ)

Σάντος: "Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε βήματα πίσω"

Ο Φερνάντο Σάντος στάθηκε με σκληρή γλώσσα για την εμφάνιση της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην Λάτσιο σε αντίθεση με το πρώτο όπου ο Πορτογάλος τεχνικός του ΠΑΟΚ έμεινε ικανοποιημένος από τις φάσεις που βγήκαν στο πρώτο ημίχρονο.

" Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε πάρα πολλές αλλαγές αλλά δυστυχώς επανήλθαμε εκεί που ήμασταν και πέρσι. Δεν προσπαθήσαμε, δεν τρέξαμε. Τουλάχιστον στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε βήματα πίσω. Ήμασταν μία ομάδα που έπαιξε λίγο ποδόσφαιρο και σίγουρα αυτό δεν θα το αφήσουμε να περάσει έτσι. Έγινε και από τον χαμηλό ρυθμό του αγώνα που είχε συνεχώς διακοπές. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πολύ αδύναμοι και περιμένουμε να δούμε έναν ΠΑΟΚ πολύ διαφορετικό", τόνισε αρχικά ο Σάντος και πρόσθεσε: " Δυστυχώς δεχθήκαμε ένα γκολ πολύ νωρίς. Μετά τα πρώτα 10΄ προσπαθήσαμε να καταλάβουμε που βρισκόμασταν.

Στον επιθετικό τομέα βγάλε 3-4 φάσεις που θα μπορούσαμε να σκοράρουμε αλλά δεν τα καταφέραμε αν και βάσει των ευκαιριών οφείλαμε να είχαμε σκοράρει. Στο πρώτο ημίχρονο αυτό που δεν πήγε καλά είναι ότι δεν είχαμε την μπάλα κι αφήναμε χώρο στον αντίπαλο κάτι που έχω τονίσει του ποδοσφαιριστές μου. Θα πρέπει να είμαστε περισσότερο πιεστικοί και κυρίως το κέντρο μας δεν τα πήγε καθόλου καλά σε αυτόν τον τομέα. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε αρκετά καλά πράγματα στον αμυντικό τομέα

".

Σε ερώτηση για το χρονικό σημείο των δύο γκολ και αν ήταν θέμα συγκέντρωσης απάντησε: " Είναι καθαρά θέμα συγκέντρωσης. Μπήκαμε στο Ολίμπικο και λέμε «ω ρε φίλε τι θα γίνει». Θα πρέπει να είμαστε πιο αυστηροί από τους εαυτούς μας.

Δεν είμαστε ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα. Έχουμε όλες τις προϋποθέσεις να κάνουμε ένα καλό πρωτάθλημα αλλά όλοι θα πρέπει να καταλάβουμε ότι θα πρέπει να δουλέψουμε με τα πόδια μας στο έδαφος παίζοντας πολύ σημαντικό ρόλο η άμυνα και δεν θα πρέπει να υπάρχει έλλειψη συγκέντρωσης

".

Όσο για το αν είναι ικανοποιημένος από την κυκλοφορία της μπάλας ο Σάντος τόνισε: " Σίγουρα ότι καταφέραμε να κάνουμε 4-5 φάσεις ήταν κάτι πολύ καλό. Φθάναμε στην αντίπαλη εστία με αξιώσεις. Αυτό που δεν πήγε τόσο καλά ήταν ότι δεν ήμασταν καλά τοποθετημένοι στην άμυνά μας".

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν από την έναρξη των δηλώσεων του ο Σάντος βλέποντας την προκλητική φασαρία από πλευράς των Ιταλών δημοσιογράφων αποχώρησε από την αίθουσα κάνοντας δηλώσεις μόνο στους Έλληνες εκπροσώπους του Τύπου που βρέθηκαν στο Ολίμπικο.