ΑΕΛ

Ρέθυμνο-ΑΕΛ: 68-63

Βουγιούκας

Ο ΑΓΟΡ πανηγύρισε την 5η συνεχόμενη νίκη του κόντρα στην ΑΕΛ (68-63) και πλέον... σώζεται

O AΓΟΡ έφτασε τις εννέα νίκες και η μάχη της παραμονής συνεχίζεται. Η κρητική ομάδα βρίσκεται μία νίκη πάνω από τον Κολοσσό έπειτα από την ήττα της ομάδας της Ρόδου στη Λάρισα. Στις τέσσερις αγωνιστικές που απομένουν το Ρέθυμνο θα αντιμετωπίσει τον Πανελλήνιο στην Κυψέλη, τον Άρη και τον ΠΑΟΚ εντός ενώ στο τελευταίο παιχνίδι θα παίξει με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Έτσι, η αγωνία κορυφώνεται...
Στους ρυθμούς του Νάτζφεϊ

Κάθε παιχνίδι εδώ και αρκετό διάστημα είναι τελικός για το Ρέθυμνο, ωστόσο, οι παίκτες της κρητικής ομάδας στους τελευταίους αγώνες αποδίδουν διαφορετικά. Συγκεκριμένα ξεκινούν έχοντας αποβάλλει το άγχος και παρουσιάζονται... φρέσκοι και συγκεντρωμένοι.

Έτσι αντέδρασαν και στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με την ΑΕΛ. Οι Κρητικοί μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Ίαν Βουγιούκα να είναι ιδιαίτερα ορεξάτος και να βοηθάει επιθετικά την ομάδα του. Οι "βυσσινί" πάντως έκαναν την αντεπίθεσή τους και ακολουθούσαν από κοντά έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον -για ακόμη μία φορά- τον Μπίλι Κις ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο σημείωσε 11 πόντους, δείχνοντας τις διαθέσεις τους.

Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη έκαναν λάθη, όμως, που έδωσαν το δικαίωμα στον ΑΓΟΡ να ανεβάζει τη διαφορά με αποτέλεσμα στο τέλος του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι να προηγηθούν ακόμη και με εννέα πόντους (37-28) έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Στέφαν Νάτζφεϊ. Ο έμπειρος φόργουορντ επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται και πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση και κάλυπτε... το κενό του Ντέιβιντ Γιανγκ ο οποίος δεν πέτυχε πόντο στο πρώτο ημίχρονο.

Παρέμεινε ντέρμπι...

Οι Θεσσαλοί δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν και προσπαθούσαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Κις βρήκε συμπαραστάτη στην επίθεση τον Ντέιβιντ Τιγκ (είχε κερδίσει μόνος του το Ρέθυμνο στον πρώτο γύρο) που ανέλαβε να δημιουργήσει προβλήματα στην αμυντική λειτουργία του Ρεθύμνου.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ιδιαίτερα απειλητικός και οι γηπεδούχοι αναζητούσαν τρόπο για να τον περιορίσουν. Ο Βουγιούκας και ο Νάτζφεϊ έκαναν σωστά τη δουλειά τους με σκοπό να δώσουν ένα σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα τους αλλά ο Τιγκ πέτυχε τρίποντο στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου (53-50) κρατώντας την αγωνία σε υψηλά επίπεδα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η αναμέτρηση ήταν πραγματιικό ντέρμπι καθώς η κρητική ομάδα διατηρούσε το προβάδισμα, ωστόσο, η ΑΕΛ κατόρθωνε να μειώνει και να βρίσκει λύσεις από το Νίκο Παπανικολόπουλο. Οι "βυσσινί" είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν λίγο πριν από τη λήξη αλλά δεν τα κατάφεραν. Αντίθετα ο Γιανγκ -που σημείωσε όλους του τους πόντους στην τέταρτη περίοδο- ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων και έκανε το σκορ 68-63.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έδειξαν χαρακτήρα στο τέλος και έφτασαν στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους.

Tα δεκάλεπτα: 15-12, 37-31, 53-50, 68-63

Ρέθυμνο (Πεδουλάκης): Κούμουλος, Μακρής 5(1), Τόπιτς 8(2), Βαγενάς, Καραποστόλου 8(2), Γιανγκ 7, Νάτζφεϊ 16(2), Γκιζογιάννης 2, Πιστόλιεβιτς &(1), Ντέιβισον 4, Βουγιούκας 11.

ΑΕΛ (Καλαφατάκης): Κυριακόπουλος, Κις 16(1), Παπανικολόπουλος 14(4), Παπαχρήστος, Τιγκ 16(4), Παπανικολάου, Κολώκας 2, Κλιμαβίτσιους 4, Καραβανάς 2, Αγγελακόπουλος 3, Τσέρανιτς 6.

Πεδουλάκης: "Βλέπουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά"

Ο Αργύρης Πεδουλάκης μετά το τέλος του αγώνα σχολίασε: " Είχα πει από την αρχή της εβδομάδας ότι η ΑΕΛ είναι μία επικίνδυνη και αξιόλογη ομάδα και έχει πλεονέκτημα στα ημίψηλα παιδιά. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Στο τρίτο δεκάλεπτο αντιμετωπίσαμε πρόβλημα καθώς η ΑΕΛ ήταν εύστοχη στα τρίποντα και εμφανίστηκαν τα γνωστά "φαντάσματα" για εμάς. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με τον Πανελλήνιο. Ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα και βλέπουμε κάθε αγώνα ξεχωριστά".

Ο Ίαν Βουγιούκας ανέφερε: " Ήταν μία σημαντική νίκη που θα μας βοηθήσει για τη συνέχεια. Δείξαμε χαρακτήρα στο τρίτο δεκάλεπτο. Το σημαντικό είναι ότι όλοι αγωνιζόμαστε για την ομάδα και όχι για τον εαυτό μας. Θεωρώ ότι είναι καλύτερα να κυνηγάνε παρά να κυνηγάς. Ακόμα δεν μπορούμε να πούμε ότι σωθήκαμε και συνχίζουμε την προσπάθεια μας".

Καλαφατάκης: "Θέλουμε ακόμα μία νίκη"

Στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Καλαφατάκης τόνισε: " Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο για τη νίκη του. Όποια ομάδα ήθελε περισσότερο τη νίκη θα την έπαιρνε, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εμείς δεν τη θέλαμε. Κρατήσαμε χαμηλά το σκορ, όμως, στις λεπτομέρειες χάσαμε.

Έλεγα από την αρχή του πρωταθλήματος ότι οι δέκα νίκες δεν θα φτάσουν για την παραμονή και κάποιοι διαφωνούσαν. Θέλουμε ακόμα μία νίκη για να σφραγίσουμε την παραμονή μας στο δύσκολο πρόγραμμα που ακολουθεί".

Ο Νίκος Παπανικολόπουλος είπε: " Έγινε ένα σπουδαίο παιχνίδι σε μία καυτή και όμορφη ατμόσφαιρα. Ευχαριστηθήκαμε το ματς. Συγαχαρητήρια στο Ρέθυμνο, θεωρώ ότι αξίζει να παραμείνει στην Α1".

*Πριν από την έναρξη του αγώνα η διοίκηση του Ρεθύμνου τίμησε τον Γιάννη Κυριακόπουλο για την προσφορά στην περσινή σεζόν, όπου η κρητική ομάδα έφτασε μέχρι τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας.

Το live του αγώνα:
1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Καλάθι και φάουλ Ρέθυμνο Βουγιούκας (7-2)
3' Δίποντο ΑΕΛ Τιγκ (9-4)
6' Δίποντο ΑΕΛ Κις (9-6)
6' Δίποντο ΑΕΛ Κις (9-8)
7' Δίποντο ΑΕΛ Κις (9-10)
8' Δίποντο Ρέθυμνο Νάτζφεϊ (13-12)
9' Δίποντο Ρέθυμνο Τόπιτς (15-12)
10' Λήξη 1ης περιόδου 15-12
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Τρίποντο ΑΕΛ Τιγκ (15-15)
12' Τρίποντο Ρέθυμνο Νάτζφεϊ (20-15)
12' Δύο βολές Ρέθυμνο Νάτζφεϊ (21-15)
Αστόχησε στη μία.
13' Δίποντο Ρέθυμνο Ντέιβισον (23-17)
14' Δίποντο ΑΕΛ Κολώκας (23-19)
16' Τρίποντο Ρέθυμνο Πιστόλιεβιτς (29-24)
17' Δίποντο Ρέθυμνο Βουγιούκας (31-26)
17' Δίποντο Ρέθυμνο Βουγιούκας (33-26)
18' Δίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους (33-28)
20' Τρίποντο Ρέθυμνο Νάτζφεϊ (37-28)
20' Δίποντο ΑΕΛ Κις (37-30)
20' Λήξη ημιχρόνου 37-31
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Ρέθυμνο Πιστόλιεβιτς (39-31)
25' Τρίποντο Ρέθυμνο Τόπιτς (47-39)
26' Τρίποντο ΑΕΛ Τιγκ (47-42)
29' Δύο βολές Ρέθυμνο Βουγιούκας (53-47)
30' Τρίποντο ΑΕΛ Τιγκ (53-50)
30' Λήξη 3ης περιόδου
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Τρίποντο ΑΕΛ Κις (53-53)
32' Τρίποντο Ρέθυμνο Καραποστόλου (56-53)
32' Δίποντο ΑΕΛ Αγγελακόπουλος (56-55)
33' Τρίποντο Ρέθυμνο Μακρής (59-55)
35' Δίποντο Ρέθυμνο Ντέιβισον (61-55)
37' Τρίποντο ΑΕΛ Παπανικολόπουλος (61-59)
37' Δίποντο Ρέθυμνο Νάτζφεϊ (64-59)
38' Δίποντο ΑΕΛ Τσέρανιτς (64-61)
38' Δίποντο Ρέθυμνο Γιανγκ (66-61)
40' Δίποντο Ρέθυμνο Γιανγκ (68-63)
40' Λήξη αγώνα 68-63