Ολυμπιακός-Ρεάλ Μαδρίτης: 79-73

Πριντεζης

Το ΣΕΦ έκανε... τη δουλειά του και ο Ολυμπιακός το 2-0 επί της Ρεάλ (79-73), δείχνοντας στα δύσκολα χαρακτήρα ομάδας, έτοιμης για το Φάιναλ Φορ του Βερολίνου (vid)

Αν το σύστημα της Ευρωλίγκα έδινε τη δυνατότητα στην ομάδα με το πλεονέκτημα έδρας να παίζει όλα τα ματς στο σπίτι της (!!!), ο Ολυμπιακός πιθανόν να μην έχανε ούτε σε δύο μήνες από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Κι αυτό, είναι μια καλή υποθήκη, σε περίπτωση που η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη δεν καταφέρει να τσεκάρει το εισιτήριο για Βερολίνο στα δύο ματς που θα δώσει στη Μαδρίτη.
Οι ερυθρόλευκοι με τη δύναμη της έδρας και κορυφαίους τους Λιν Γκριρ, Γιώργο Πρίντεζη και Νίκολα Βούιτσιτς, ξεπέρασαν όλα τα εμπόδια που έστησε η Ρεάλ στο δεύτερο ματς και κατάφεραν να πάρουν την πολύτιμη νίκη που τους φέρνει πολύ κοντά στο Βερολίνο. Ωστόσο, στην Ισπανία, ο Ολυμπιακός πρέπει να παρουσιαστεί συγκεντρωμένος, χωρίς κενά διαστήματα και με αφομοιωμένα τα τα μαθήματα που πήρε από τα δύο παιχνίδια στο ΣΕΦ.

Ο κόσμος του Ολυμπιακού ζήτησε διπλό στη Μαδρίτη (και Ευρωπαϊκό, αλλά αυτό έχει δρόμο ακόμη) και για να το πετύχει αυτό η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, πρέπει να παρουσιάσει μόνο το καλό της πρόσωπο μέσα στο σπίτι της αντιπάλου της. Αυτό που της έδωσε τις δύο νίκες και το ρόλο του μεγάλου φαβορί για την πρόκριση στο Βερολίνο.

Ήταν αναμενόμενο ότι στο δεύτερο παιχνίδι, οι δύο ομάδες θα ήταν πολύ πιο προσεκτικές στις κινήσεις τους πάνω στο παρκέ. Βλέπετε, όποιος έχανε, θα είχε πρόβλημα, είτε επειδή ο Ολυμπιακός θα πέταγε στα σκουπίδια το πλεονέκτημα έδρας, είτε διότι η Ρεάλ θα είχε ένα Γολγοθά μπροστά της. Οπότε, ο ρυθμός έπαιζε μεγάλο ρόλο. Οι Ισπανοί, όντας καλύτερα διαβασμένοι, είχαν στόχο να κλείσουν καλύτερα τους διαδρόμους, να προσέξουν τα πικ εν ρολ του Ολυμπιακού (ειδικά αυτά του Νίκολα Βούιτσιτς στον Θοδωρή Παπαλουκά) και να μην αφήσουν πολλά ελεύθερα τρίποντα στους παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη.

Το τελευταίο, στο πρώτο ημίχρονο, το πέτυχαν απόλυτα, αφού ο Ολυμπιακός εκτέλεσε το πρώτο του σουτ από τα 6 και 25, στο δεύτερο δεκάλεπτο! Μέχρι τότε, οι πόντοι έμπαιναν κυρίως δια χειρός Γιώργου Πρίντεζη, ο οποίος πέτυχε οκτώ μαζεμένους στην πρώτη περίοδο και γενικότερα έκανε πολλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση. Από τη Ρεάλ, ο παίκτης που φάνηκε να ξεχωρίζει από νωρίς, ήταν ο Ρέγες, που δύσκολα θα έκανε δεύτερο συνεχόμενο μέτριο (έως κακό) ματς. Ο Ισπανός σέντερ σημείωσε 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, πήρε 7 ριμπάουντ και ταλαιπώρησε τόσο τον Βούιτσιτς, όσο και τον Γιάννη Μπουρούση (ο οποίος έκανε δύο γρήγορα φάουλ και στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν έπαιξε πολύ).

Ο Ολυμπιακός έψαχνε το ξέσπασμα που θα του έδινε ψυχολογικό αβαντάζ και θα ανέβαζε το σφυγμό του κόσμου. Ο Θοδωρής Παπαλουκάς με 9 πόντους και καλή οργάνωση, βοήθησε την ομάδα του να προηγηθεί με 28-23 και 30-25, αλλά ο Λούις Μπούλοκ πέτυχε πέντε μαζεμένους πόντους και ισοφάρισε. Γενικότερα, στο πρώτο ημίχρονο η Ρεάλ δεν άφηνε την ελληνική ομάδα να ξεφύγει στο σκορ και με συνεχόμενα σκριν, άνοιγε την άμυνα του Ολυμπιακού, για να... εισβάλλουν οι Λόπεζ και Μπούλοκ. Από τον Ολυμπιακό δεν παρουσιάστηκαν στο πρώτο μέρος, άλλες επιθετικές λύσεις (ο Τσίλντρες ήταν αμέτοχος στην επίθεση, ο Γκριρ κάπως άστοχος και ο Πάργκο στον πάγκο για αρκετή ώρα, ενώ ούτε ο Γιοτάμ Χαλπερίν πήρε πρωτοβουλίες), με αποτέλεσμα να λήξει το πρώτο μέρος με σκορ 38-36 και τα πάντα ανοιχτά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός επιστράτευσε τα... μεγάλα μέσα: την άμυνά του. Οι ερυθρόλευκοι συνεργάστηκαν άψογα μεταξύ τους, έκλεισαν διαδρόμους, κάλυψαν ο ένας τον άλλον, πήδηξαν στα ριμπάουντ και περιόρισαν την επιθετική λειτουργία της Ρεάλ. Στο άλλο μισό του γηπέδου, δύο τρίποιντα του Λιν Γκριρ και ένα "κρεσέντο" από τον εξαιρετικό Πρίντεζη έκαναν το σκορ 50-40 και το κλίμα άλλαξε αυτόματα. Στο ΣΕΦ, ο κόσμος σηκώθηκε όρθιος, η ψυχολογία ανέβηκε (όπως και η διαφορά στους 13 πόντους), για να λήξει τελικά η τρίτη περίοδος με σκορ 59-49.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός ήταν σε θέση να πάρει τη δεύτερη νίκη του χωρίς... εγκεφαλικά και εμφράγματα, η Ρέαλ δεν τα παράτησε και τα δεδομένα άλλαξαν. Παρά την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Ερβέλ (επειδή κλώτσησε τη διαφημιστική πινακίδα!), οι Ισπανοί δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και με τον ίδιο παίκτη πλησίασαν στους τέσσερις πόντους (63-59). Ακολούθησε μια τρίποντη απάντηση από τον Βασιλόπουλο, αλλά ούτε αυτή ήταν αρκετή για να λυγίσει η ομάδα του Χοάν Πλάθα.

Ο Μπούλοκ το πήρε προσωπικά και με δικό του τρίποντο, δύο φάσεις μετά, έκανε το σκορ 68-66 και ο κόσμος του Ολυμπιακού κατάλαβε, ότι το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει ακόμη. Ο Γκριρ σκόραρε, ο Μπούλοκ απάντησε και πάλι με τρίποντο και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα αφού η Ρεάλ ήταν σε... απόσταση αναπνοής (70-69) και ενώ απέμεναν τρία λεπτά. Το ΣΕΦ σηκώθηκε στο πόδι και οι ερυθρόλευκοι κατάλαβαν ότι έπρεπε να τα δώσουν όλα για να πάρουν την πιο πολύτιμη νίκη της χρονιάς.

Δύο καλές άμυνες, δύο καλάθια του Πρίντεζη και του Βούιτσιτς, αλλά και το απόλυτα καθαρό μυαλό του Λιν Γκριρ έδωσαν στον Ολυμπιακό και πάλι... αέρα πέντε πόντων, για να ακολουθήσει ένα καλάθι από τον Μπούλοκ (74-71). Ο Ολυμπιακός σε εκείνο το σημείο πλήρωνε τις πολλές κρίσιμες χαμένες βολές! Ο Βούιτσιτς κέρδισε φάουλ, πήγε κι αυτός στη γραμμή, ευστοχώντας στη μία (75-71) και ενώ απέμεναν 26 δευτερόλεπτα. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη στη συνέχεια έπαιξε μια καλή άμυνα, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος πήρε το κρίσιμο ριμπάουντ και αφού η μπάλα έφτασε στα χέρια του Γκριρ, ο Αμερικανός πήγε στη γραμμή των βολών. Απόλυτα ψύχραιμος ευστόχησε και στις δύο, έκανε το σκορ 77-71 και τα 15'' που έμεναν, ήταν λίγα για την ισπανική ομάδα, που δεν κατάφερε κάτι περισσότερο (79-73).

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-36, 59-49, 79-73

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 12 (2), Τσίλντρες 2, Βούισιτς 14, Μπουρούσης 9 (1), Χαλπερίν, Γκριρ 21 (3), Βασιλόπουλος 3 (1), Πρίντεζης 18, Ερτσεγκ, Πάργκο.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζοάν Πλάθα): Ουίνστον 2, Ρέγιες 23, Βαν Ντεν Σπίγκελ 1, Μουμπρού 4, Ερβέλ 6, Μάσεϊ 4, Μπούλοκ 22 (3), Λουλ 5 (1), Λόπεθ 4, Τόμας 2.