ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα-Ιταλία: 68-63

Ευρωπαικο INTIME SPORTS

Η Ελλάδα νίκησε την Ιταλία με 68-63 και πέτυχε την 4η νίκη της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Η Εθνική ομάδα έχανε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο άλλαξε την κατάσταση με πιεστική άμυνα. Όταν στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε κεφάλι στο σκορ με 29-30, οι Ιταλοί αναζητούσαν τρόπο αντίδρασης, αλλά ο ρυθμός είχε περάσει στα χέρια των Ελλήνων παικτών.
Η διαφορά ανέβηκε στους 13 πόντους και η απώλεια του Μέλι για τους Ιταλούς με πέντε φάουλ ήταν καθοριστική. Όμως, ο Παπανικολάου βγήκε κι αυτός εκτός και η Εθνική άρχισε να δείχνει σημάδια χαλάρωσης. Η διαφορά έπεσε και ένα λεπτό πριν το τέλος το σκορ ήταν 65-61. Ωστόσο, η Εθνική ομάδα κατάφερε να πάρει και αυτή τη νίκη και να συμπλήρωσει 20 συνεχόμενες σε επίσημα και φιλικά παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 13-9, 29-25, 41-51, 63-68

Ιταλία (Ραμάλι): Παντζίνι 3, Μορασκίνι 4, Σάντρι 4, Ντε Νικόλαο 4, Καμπάνι 7, Κουρνόου 7, Μαρτόνε, Μούνερ 13, Μέλι 9, Παολίσο 12

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Παπαντωνίου, Μάντζαρης 9 (9α), Καραθανάσης, Παπανικολάου 5, Σλούκας 11 (11ρ), Παππάς 10, Κασελάκης 16 (11ρ), Σαρικόπουλος 17 (11ρ)