Τα ματς της 6ης αγωνιστικής

ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός έμειναν στο 0-0, "γκέλα" για ΑΕΚ στο 91' με Λάρισα. Στην κορυφή ο Ολυμπιακός

Ο Σαρμιέντο ισοφάρισε στο 90' το γκολ-πέναλτι του Μπλάνκο στο 83' και η ΑΕΚ παραχώρησε την τρίτη της ισοπαλία στο πρωτάθλημα κόντρα στη Λάρισα. Ο Κόζλεϊ πέτυχε τα τρια πρώτα του γκολ για τον Θρασύβουλο στη Σούπερ Λίγκα και η ομάδα της Φυλής πήρε τους πρώτους της βαθμούς στη Σούπερ Λίκγα επικρατώντας 3-1 του ΟΦΗ στην Κρήτη. Στο μηδέν Λεβαδειακός και Ξάνθη. Μεγάλη ανατροπή για τον Πανιώνιο που επικράτησε με... δημιουργό τον Ρεκόμπα με 2-1 του Άρη στη Νέα Σμύρνη.
Ηρακλής και Εργοτέλης έμειναν στο 0-0 στο Καυταντζόγλειο μετά από ένα ματς με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες και ένταση μετά την αποβολή παίκτη του Εργοτέλη σε μαρκάρισμα μετά από μη τήρηση του fair play από παίκτη του γηραιού. Χωρίς τέρματα σε ματς που επίσης δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας έμειναν Πανσερραϊκός και Αστέρας Τρίπολης στην έδρα του πρώτου.

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής με τις δύο ομάδες να μη δείχνουν απειλητικές και να μένουν στο 0-0.

Δίχως να πατήσει "γκάζι" ο Ολυμπιακός πέτυχε την πέμπτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας με 2-0 του Πανθρακικού στο "Καραϊσκάκη" και παρέμεινε μόνος πρώτος στην βαθμολογία της Superleague.

Η 6η αγωνιστική

Σάββατο, 18 Οκτωβρίου 2008

Πανσερραϊκός-Αστέρας Τρίπολης 0-0

Διαιτητής: Χριστόφορος Ζωγράφος (Αθηνών)
Γήπεδο: Δημοτικό Σερρών

Σε ένα παιχνίδι που δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας, τουλάχιστον όσον αφορά το πρώτο μέρος της, Πανσερραϊκός και Αστέρας Τρίπολης αναμετρήθηκαν για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 στο "Δημοτικό Στάδιο Σερρών".

Σε μία αναμέτρηση που ο κακός ρυθμός και τα πολλά λάθη κυρίευσαν στο μεγαλύτερο διάστημά του, Πανσερραϊκός και Αστέρας Τρίπολης μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο "Δημοτικό Στάδιο Σερρών", με τους γηπεδούχους να αποσπούν την πρώτη τους ισοπαλία στο πρωτάθλημα και τους Αρκάδες για ένα ακόμα παιχνίδι να... αγνοούν τη νίκη.

Ηρακλής-Εργοτέλης 0-0

Διαιτητής: Ηλίας Σπάθας (Πειραιάς)
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Ο Εργοτέλης διατήρησε το αήττητό του στη Σούπερ Λίγκα, καθώς απέσπασε ισοπαλία 0-0 με τον Ηρακλή στο "Καυταντζόγλειο".Ο Ηρακλής μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του "Καυταντζογλείου" με αποκλειστικό στόχο την πρώτη εντός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα αλλά και συνολικά, με τον αήττητο όμως Εργοτέλη να αποδεικνύεται -όπως αναμενόταν- σκληρό καρύδι.

Το παιχνίδι απέκτησε έναν σχετικα γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα, χάρη στη διάθεση και των δύο ομάδων να πάρουν τα ηνία, όμως από πλευράς παραγωγής φάσεων ήταν απογοητευτικό.

Πανιώνιος-Αρης 2-1

Διαιτητής: Μιχάλης Ντάκος (Ξάνθης)
Γήπεδο: Πανιωνίου ΓΣ

Με δημιουργό το Ρεκόμπα και εκτελεστές τους Μανιάτη και Άντερσον, ο Πανιώνιος έκανε την ανατροπή επί του Άρη (2-1).

Ο Πανιώνιος έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, από το γκολ του Χαβίτο, όμως με τις μοναδικές εμπνεύσεις του Ρεκόμπα κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι σε 2-1. Ο "Ελ Τσίνο" σέρβιρε δύο φορές και οι Μανιάτης και Άντερσον, χάρισαν την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη στην ομάδα τους.

Κυριακή, 19 Οκτωβρίου 2008

ΟΦΗ-Θρασύβουλος Φυλής 1-3

Διαιτητής: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών)
Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο

Την πρώτη του νίκη στη Super League πήρε ο Θρασύβουλος, που επικράτησε του ΟΦΗ με 3-1 στο "Παγκρήτιο".

"Χρυσός" σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Κόζλεϊ, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, στο 31', στο 57' με πέναλτι και στις καθυστερήσεις του αγώνα. Το σκορ για τον ΟΦΗ είχε "ανοίξει" στο 5ο λεπτό ο Εντόι.

Η αναμέτρηση χαρακτηρίστηκε και από τα συνθήματα των φιλάθλων του ΟΦΗ, που αποθέωναν τον Νίκο Μαχλά, ενώ ταυτόχρονα αποδοκίμαζαν τον Φανούρη Βατσινά.

Λεβαδειακός-Σκόντα Ξάνθη 0-0

Διαιτητής: Δημήτρης Καλόπουλος (Θεσ/κης)
Γήπεδο: Δημοτικό Λειβαδιάς

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, Λεβαδειακός και Skoda Ξάνθη αναδείχτηκαν ισόπαλοι 0-0 στη Λιβαδειά, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται πέρα από τους βαθμούς και τις εντυπώσεις.

Με το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα του Μόμτσιλο Βούκοτιτς κατάφερε να διατηρήσει το εντός έδρας αήττητο που κουβαλάει από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος, ενώ στον αντίποδα οι Θρακιώτες εξακολουθούν να αγνοούν την ήττα σε αγώνα μακριά από τα "Πηγάδια"

ΑΕΚ-Λάρισα 1-1

Διαιτητής: Αναστάσιος Κάκος (Κέρκυρας)
Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Το γκολ του Σαρμιέντο στις καθυστερήσεις του αγώνα, έδωσε τον πολύτιμο βαθμό στην Λάρισα στον αγώνα του ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ. Το γκολ της Ένωσης είχε πετύχει με πέναλτι ο Μπλάνκο.

Η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπλάνκο στο 83', όμως η Λάρισα αντέδρασε άμεσα και με γκολ του Σαρμιέντο στις καθυστερήσεις έφυγε με έναν πολύτιμο βαθμό από το ΟΑΚΑ.

Ολυμπιακός-Πανθρακικός 2-0

Διαιτητής: Κώστας Παπασταμάτης (Αθηνών)
Γήπεδο: Καραϊσκάκη

Με κορυφαίο τον Λουτσιάνο Γκαλέτι που πέτυχε και τα δύο γκολ και με την απόδοση του ανέβασε τον ρυθμό της ομάδας του, οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν το τρίποντο της νίκης κόντρα στον Πανθρακικό (2-0) που προσπάθησε δίχως όμως αποτέλεσμα.

Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε είχαν για άλλον έναν αγώνα το σύνδρομο του κακού πρώτου ημιχρόνου, όμως δεν τους κόστισε αφού στην επάναληψη ανέβασαν στροφές και κατέκτησαν τη νίκη.

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 0-0

Διαιτητής: Δημήτρης Κύρκος (Ηπείρου)
Γήπεδο: Τούμπας

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής. Οι δύο ομάδες χωρίς πολλές ευκαιρίες μπροστά στις αντίπαλες εστίες δεν έδειξαν απειλητικές και έμειναν στο 0-0.

Σ' ένα παιχνίδι τακτικής από τους δύο προπονητές στην σκακιέρα της Τούμπας, ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος είχε την εδαφική υπεροχή αλλά δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που του δόθηκαν.

Χαλκιάς και Τζόρβας χρειάστηκαν να επέμβουν σε δύο "κλασικές" ευκαιρίες (σουτ Γκάμπριελ και σουτ Μπακαγιόκο) και τα κατάφεραν με τα πόδια να διατηρήσουν το μηδέν για την εστία τους.

Πανιώνιος-Άρης 2-1

ΑΕΚ Λάρισα 1-1