ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Πανιώνιος-ΟΦΚ Βελιγραδίου 3-1

χουτος

Με σκόρερ τους Χούτο και Μπάρκογλου ο Πανιώνιος επικράτησε 3-1 της ΟΦΚ. Νάπολι η επόμενη

Ο Πανιώνιος παρουσιάστηκε πιο έτοιμος από όσο θα περίμενε κανείς και με καταπληκτική εμφάνιση, ανέτρεψε το εις βάρος του 1-0 του Βελιγραδίου, από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Οι "κυανέρυθροι" μπήκαν στο παιχνίδι κυνηγώντας το γρήγορο γκολ που θα τους... έλυνε τα πόδια, όμως η μπάλα δεν τους έκανε τη χάρη.
Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Μάριος Νικολάου εκτελεί φάουλ, ο Χούτος πιάνει τη γυριστή κεφαλιά μέσα στην περιοχή του Ίλιτς, όμως αυτή σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σέρβου κήπερ. Η "Φεράρι" του Πανιωνίου, ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την αντίπαλη άμυνα. Στο 13ο λεπτό βρέθηκε και πάλι στη σωστή θέση, όταν ο Μανιάτης σέντραρε από δεξιά, ο επιθετικός του Πανιωνίου, πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού από εκεί και πέρα έπεσε αισθητά, με τον Πανιώνιο, να διατηρεί παρόλα αυτά την υπεροχή και να καταφέρνει τελικώς να φτάσει στο γκολ στο 25'. Ήταν όταν ο Κουτσόπουλος εκτέλεσε ένα κόρνερ από δεξιά, οι αμυντικοί της ΟΦΚ, απομάκρυναν προσωρινά, ο αριστερός μπακ του Πανιωνίου, έγινε και πάλι κάτοχος της μπάλας, σέντραρε χαμηλά, με τον Χούτο να περνά με "τακουνάκι" την μπάλα στον Μπάρκογλου, ο οποίος με το σώμα του σε κακή θέση κατάφερε να σκοράρει βρίσκοντας την μπάλα με τις τάπες του παπουτσιού του.

Το πρώτο επίσημο γκολ του Πανιωνίου για την φετινή σεζόν και παρθενικό του Μπάρκογλου με τα "κυανέρυθρα", έκανε ακόμα πιο επιθετικούς τους Νεοσμυρνιώτες, οι οποίοι απώλεσαν δυό ευκαιρίες με τον Σκούφαλη και τον Νικολάου. Στο 34' μετά από όμορφη μπαλιά του Σκούφαλη, ο Μπάρκογλου έπιασε μια καταπληκτική κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει και πάλι ελάχιστα άουτ, όμως ο Πανιώνιος κατάφερε τελικώς να πάρει σκορ πρόκρισης, πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα στην εκπνοή του ημιχρόνου, ο Κουτσόπουλος από αριστερά πάσαρε παράλληλα στον Χούτο, ο οποίος μπήκε με την μπάλα στην περιοχή, τοποθέτησε το σώμα του σε θέση για να σουτάρει και με όμορφο πλασέ νίκησε τον Ίλιτς για το 2-0.

Στην επανάληψη και πάλι, ήταν οι "κυανέρυθροι" αυτοί που μπήκαν ορεξάτοι για να διευρύνουν το προβάδισμά τους, χάνοντας μάλιστα μεγάλη ευκαιρία με τον Χούτο στο 52'. Ήταν όταν ο Κουτσόπουλος με εκτέλεση πλαγίου άουτ, βρήκε τον Χούτο λίγο έξω από την περιοχή, ο Έλληνας επιθετικός, άδειασε με "ποδιά" τον προσωπικό του αντίπαλο, μπηκε στην περιοχή όμως το σουτ του απέκρουσε με το πόδι ο Ίλιτς.

Μέχρι εκείνη την στιγμή η ΟΦΚ, δεν είχε ούτε καν σουτ προς την εστία του Πανιωνίου, όμως έφταναν μερικά δευτερόλεπτα εκνευρισμού ώστε να πάρει και πάλι η ΟΦΚ το προβάδισμα για την πρόκριση. Συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό, οι Σέρβοι δεν τήρησαν το fair play, όταν ποδοσφαιριστής του Πανιωνίου βρέθηκε στο έδαφος, στην συνέχεια της φάσης, ο Κουτσόπουλος εκνευρισμένος έδωσε ένα -άνευ λόγου- φάουλ σε πολύ καλή θέση έξω από την περιοχή του Κρέσιτς.

Η εκτέλεση του Ντε Ολιβέιρα στο 55' βρήκε και στο τείχος ξεγελώντας τον Κροάτη κήπερ του Πανιωνίου, για να γίνει το 2-1, στην πρώτη ουσιαστικά παρουσία των Σέρβων στα καρέ του Πανιωνίου. Ευτυχώς, η αντίδραση των "κυανέρυθρων" ήταν άμεση. Στο 60ό λεπτό, ο Κουμορτζί πέρασε την μπάλα στον Χούτο, ο οποίος μέσα στην περιοχή ξεπέρασε έναν Σέρβο αμυντικό περνώντας πάνω από τον αντίπαλό του την μπάλα, που στρώθηκε στον Μπάρκογλου το απευθείας σουτ του οποίου σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Ίλιτς.

Δύο μόλις λεπτά αργότερα, ο Κουμορτζί έδωσε ύψος στην μπάλα για να βρει τον Σκούφαλη μέσα στην περιοχή, όμως ο Λαζάρεβιτς "γκρέμισε" τον χαφ του Πανιωνίου, με τον διαιτητή να καταλογίζει την "εσχάτη των ποινών". Την ευθύνη της εκτέλεσης πήρε ο Λάμπρος Χούτος, ο οποίος έστειλε από την μία την μπάλα και από την άλλη τον Ίλιτς στο 63ο λεπτό, για το 3-1, σκορ πρόκρισης και πάλι για τον Πανιώνιο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν μόνοι τους τα... εύκολα δύσκολα, καθώς είχαν και τρίτο δοκάρι στο 68ο λεπτό, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κουτσόπουλου, ο Κουμορτζί στην πλάτη της άμυνας, έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο του Ίλιτς. Στα τελευταία λεπτά, οι "κυανέρυθροι" κατάφεραν να κρατήσουν τους Σέρβους μακριά από την περιοχή του Κρέσιτς, διατηρώντας έτσι το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Έβαλντ Λίνεν: "Αξίζαμε να κερδίσουμε. Στην Ευρώπη, βέβαια, όλα είναι πιθανά. Μπορεί να χάσεις ακόμα και αν είσαι καλύτερη ομάδα. Προηγηθήκαμε 2-0 και θα μπορούσαμε να πετύχουμε και άλλο γκολ, όμως δεχτήκαμε ένα αστείο τέρμα και κινδυνεύσαμε. Τελικά, πήραμε μια δίκαιη νίκη και αυτή η πρόκριση δικαιολογεί την δουλειά που έχουμε κάνει μέχρι τώρα. Θα μπορούσαμε να περάσουμε και πιο άνετα".

Οι συνθέσεις:

Πανιώνιος (Έβαλντ Λίνεν): Κρέσιτς, Μανιάτης, Ντιαβαρά, Μαϊστόροβιτς, Κουτσόπουλος, Νικολάου, Κουμορτζί, Μάκος, Σκούφαλης, Μπάρκογλου (85' Χετεμάι), Χούτος (71' Σιαλμάς)

ΟΦΚ Βελιγραδίου (Μιχάιλο Ιβάνοβιτς): Ίλιτς, Σκόπλιακ, Μαρκόφσκι, Λαζάρεβιτς, Αντάμοβιτς, Μιλένοβιτς, Ντε Ολιβέιρα, Κρστιτς, Μίλοβατς (46' Μπέλιτς), Μίλιτς (46' Μαριάνοβιτς), Καλουντζέροβιτς (79' Γέλιτς)

Σε αγώνες ρεβάνς για τον β΄ γύρο του Ιντερτότο (σε παρένθεση το σκορ των πρώτων αναμετρήσεων) σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

1. Γκόριτσα (Σλοβενία)-Τσερνομόρετς (Βουλγαρία) 0-2 (1-1)
3. Μπέσα (Αλβανία)-Γκρασχόπερς (Ελβετία) 0-3 (1-2)
4. Μπνέι Σαχνίν (Ισραήλ)-Ρένοβα (ΠΓΔΜ) 1-0 (2-1)
6. Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)-Γκερμινάλ (Βέλγιο) 1-0 (1-1)
10. Χόνβεντ (Ουγγαρία)-Τέπλιτσε (Τσεχία) 0-2 (3-1)
12. Ελφσμποργκ (Σουηδία)-Χιμπέρνιαν (Σκοτία) 2-0 (2-0)
14. Μποέμιανς (Ιρλανδία)-Ρίγα (Λετονία) 2-1 (0-1)
2. Σιβασπόρ (Τουρκία)-Γκρμπάλι (Μαυροβούνιο) 1-0 (2-2)
5. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-OFK Βελιγραδίου (Σερβία) 3-1 (0-1)
7. Ετζέλα Ετελμπρούκ (Λουξεμβούργο)-Σατούρν (Ρωσία) 1-1 (0-7)
8. Ταβρία (Ουκρανία)-Τιρασπόλ (Μολδαβία) 3-1 (0-0)
9. Σαχτιόρ Σολ. (Λευκορωσία)-Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) 0-0 (0-2)
11. Οντένσε (Δανία)-Τούρκου (Φινλανδία) 2-0 (2-1)
13. Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)-Εκράνας (Λιθουανία) 4-0 (3-1)

Γ΄ γύρος (α΄ αγώνες 19-20 Ιουλίου / ρεβάνς 26-27 Ιουλίου)

Μπνέι Σαχνίν (Ισραήλ)-Λα Κορούνια (Ισπανία)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-Νάπολι (Ιταλία)
Σιβασπόρ (Τουρκία)-Μπράγκα (Πορτογαλία)
Γκρασχόπερς (Ελβετία)-Τσερνομόρετς (Βουλγαρία)
Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)-Βασλούι (Ρουμανία)
Σατούρν (Ρωσία)-Στουτγκάρδη (Γερμανία)
Ρεν (Γαλλία)-Ταβρία (Ουκρανία)
Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)-Χόνβεντ (Ουγγαρία)
Μπρέντα (Ολλανδία)-Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)
Οντένσε (Δανία)-Αστον Βίλα (Αγγλία)
Έλφσμποργκ (Σουηδία)-Ρίγα (Λετονία)

* Οι 11 νικήτριες του Γ΄ γύρου θα μετάσχουν στον Β΄ προκριματικό γύρο του Κυπέλλου UEFA.

Το live του αγώνα
του Γιώργου Μαρκόπουλου

Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: "Νέας Σμύρνης"
Διαιτητής: Σάσα Κέβερ (Ελβετία)
Βοηθοί: Ράφαελ Ζέντερ, Σάντρο Πότσι (Ελβετία)

Η 11άδα των γηπεδούχων Πανιώνιος
(Έβαλντ Λίνεν): Κρέσιτς, Μανιάτης, Ντιαβαρά, Μαϊστόροβιτς, Κουτσόπουλος, Νικολάου, Κουμορτζί, Μάκος, Σκούφαλης, Μπάρκογλου, Χούτος
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΟΦΚ Βελιγραδίου
(Μιχάιλο Ιβάνοβιτς): Ίλιτς, Σκόπλιακ, Μαρκόφσκι, Λαζάρεβιτς, Αντάμοβιτς, Μιλένοβιτς, Ντε Ολιβέιρα, Κρστιτς, Μίλοβατς, Μίλιτς, Καλουντζέροβιτς
1' Έναρξη αγώνα
4' Δοκάρι Πανιώνιος Χούτος
Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Νικολάου, ο Χούτος έπιασε τη γυριστή κεφαλιά μέσα στην περιοχή της ΟΦΚ αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ίλιτς
12' Σχόλιο
Περισσότερο κινητικός ο Πανιώνιος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Σέρβους να περιορίζονται στις αντεπιθέσεις
13' Κεφαλιά Πανιώνιος Χούτος
Σέντρα του Μανιάτη από τα δεξιά, ο Χούτος σηκώθηκε ψηλότερα από όλους στη μικρή περιοχή, αλλά η κεφαλιά του κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
25' Γκολ Πανιώνιος Μπάρκογλου
Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κουτσόπουλου οι αμυντικοί της ΟΦΚ απομάκρυναν προσωρινά, αλλά η μπάλα ξαναέφτασε στα πόδια του Κουτσόπουλου ο οποίος πραγματοποίησε συρτή σέντρα από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής, ο Χούτος με τακουνάκι την έστρωσε στον Μπάρκογλου με τον τελευταίο να μη δυσκολεύεται να νικήσει από κοντά τον Ίλιτς, πετυχαίνοντας το πρώτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα του Πανιωνίου
29' Σουτ Πανιώνιος Σκούφαλης
Χλιαρό σουτ του Σκούφαλη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο Ίλιτς
30' Σουτ Πανιώνιος Νικολάου
Συνεχίζεται με αμείωτο ρυθμό το "σφυροκόπημα" της άμυνας της ΟΦΚ από τους ποδοσφαιριστές του Πανιωνίου. Ο Νικολάου, ύστερα από σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενουμενων, βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή των Σέρβων, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν τόσο δυνατό ώστε να ανησυχήσει τον Ίλιτς, που μπλόκαρε με άνεση
33' Φάουλ Πανιώνιος Μπάρκογλου
Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά από το σκόρερ του Πανιωνίου, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ίλιτς
34' Ευκαιρία Πανιώνιος Μπάρκογλου
Σέντρα του Σκούφαλη από τα δεξιά, ο Μπάρκογλου πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
41' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Ντιαβαρά
41' Κίτρινη κάρτα ΟΦΚ Βελιγραδίου Λαζάρεβιτς
45' Γκολ Πανιώνιος Χούτος
Υπέροχη αντεπίθεση από τον Πανιώνιο, με τον Χούτο να υποδέχεται την μπάλα στο ύψος της μεγάλης και από κοντά να εκτελεί με άψογο πλασέ τον Ίλιτς
45' Έναρξη καθυστερήσεων 1 Λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη ΟΦΚ Βελιγραδίου
Ο Μαριάνοβιτς στη θέση του Μίλιτς
Ο Μπέλιτς στη θέση του Μίλοβατς
47' Κίτρινη κάρτα ΟΦΚ Βελιγραδίου Μπέλιτς
52' Ευκαιρία Πανιώνιος Χούτος
Ο Κουτσόπουλος βρίσκει το Χούτο έξω από την περιοχή, ο επιθετικός του Πανιωνίου αδειάζει τον προσωπικό του αντίπαλο και ΄στο τετ α τετ με τον Ίλιτς επιχείρησε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της ΟΦΚ απομάκρυνε με το πόδι
55' Γκολ ΟΦΚ Βελιγραδίου Ντε Ολιβέιρα
Τυχερή η ΟΦΚ, καθώς ο Ντε Ολιβέιρα εκτέλεσε φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε στο τοίχος ξεγελώντας τον Κρέσιτς και κατέληξε στο βάθος της εστίας των γηπεδούχων
57' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Σκούφαλης
60' Δοκάρι Πανιώνιος Μπάρκογλου
Ο Κουμορτζί δίνει την μπάλα στο Χούτο που ξεπερνά τον προσωπικό του αντίπαλο περνώντας την μπάλα από πάνω του, ο Μπάρκογλου στη συνέχεια της φάσης δοκίμασε το σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ίλιτς
61' Πέναλτι Πανιώνιος
Ο διαιτητής της αναμέτρησης δείχνει την άσπρη βούλα για αντικανονικό μαρκάρισμα του Λαζάρεβιτς πάνω στο Σκούφαλη
63' Γκολ Πανιώνιος Χούτος
Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Λάμπρο Χούτο που έκανε το 3-1 δίνοντας ξανά σκορ πρόκρισης στην ομάδα του
68' Δοκάρι Πανιώνιος Κουμορτζί
Τρίτο δοκάρι για τον Πανιώνιο, αυτή τη φορά με τον Κουμορτζί, που βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Σέρβων πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ίλιτς
71' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Σιαλμάς στη θέση του Λάμπρου Χούτου
72' Σουτ Πανιώνιος Μπάρκογλου
Σουτ του Μπάρκογλου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε σταθερά ο Ίλιτς
79' Αλλαγή παίκτη ΟΦΚ Βελιγραδίου
Ο Γέλιτς στη θέση του Καλουντζέροβιτς
80' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Κουτσόπουλος
81' Φάουλ ΟΦΚ Βελιγραδίου Ντε Ολιβέιρα
Έξυπνη εκτέλεση φάουλ από τον Ντε Ολιβέιρα που πήγε να αιφνιδιάσει τον Κρέσιτς ο οποίος απομάκρυνε με τα ακροδάχτυλά του σε κόρνερ
85' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Χετεμάι στη θέση του Μπάρκογλου
88' Κεφαλιά Πανιώνιος Χετεμάι
Σέντρα του Μάκου από τα δεξιά, ο Χετεμάι βρέθηκε στην πορεία της μπάλας αλλά η κεφαλιά που δοκίμασε ήταν αδύναμη
90' Έναρξη καθυστερήσεων 3 Λεπτά