CHAMPIONS LEAGUE

Στην κορυφή η Φενέρ. Σόου Ζλάταν

inter

Η Φενέρ προηγήθηκε, έμεινε πίσω στο σκορ μετά από ένα καταπληκτικό 5λεπτο της ΤΣΣΚΑ, κατάφερε όμως να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Μόσχα με γκολ στο 85'

H Ίντερ πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, απέναντι στην Αϊντχόφεν η οποία δεν κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλό της. Ο Ιμπραΐμοβιτς ήταν ο άνθρωπος που έδωσε στους γηπεδούχους την νίκη καθώς πέτυχε και τα δύο τέρματα των "νερατζούρι".
O Σουηδός επιθετικός της Ίντερ, ήταν αυτός που στο 15ο λεπτό έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ στο 32ο λεπτό, ήταν εκείνος που μετά από σέντρα του Φίγκο έπιασε την κεφαλιά και "κρέμασε" τον Γκόμες πετυχαίνοντας το δεύτερο τέρμα της ομάδας του (αλλά και προσωπικό).

Αν και η Ίντερ, για 25 λεπτά αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής (με δεύτερη κίτρινη) του Κριστιάν Κίβου, δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το υπέρ της σκορ και να πάρει το πρώτο της τρίποντο στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι συνθέσεις:

Ίντερ: Ζούλιο Σέζαρ, Ζανέτι, Στάνκοβιτς, Μάξουελ, Φίγκο, Ιμπραΐμοβιτς, Κρέσπο (61' Σουαζό), Καμπιάσο, Σολάρι (70' Μπολτσόνι), Σάμουελ, Κίβου

Αϊντχόφεν: Γκόμες, Κρόμκαμπ (69' Μπακάλ), Σαλσίδο, Σίμονς, Μέντεζ (56' Κέβερμανς), Λάζοβιτς, Πέρεζ, Αλσίδες, Κούλινα, Φαρφάν (75' Αϊσάτι), Έρικ Άντο

ΤΣΣΚΑ-Φενέρμπαχτσέ 2-2

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ, ΤΣΣΚΑ και Φενέρμπαχτσέ αναδείχτηκαν ισόπαλες με 2-2, με την τούρκικη ομάδα να παραμένει στην κορυφή του 7ου ομίλου.

Μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ, μετά από μια πολύ έξυπνη ενέργεια του Άλεξ, ο οποίος επενέβη στην προσπάθεια του Μπερεζούτσκι να διώξει από την περιοχή των Ρώσων, στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στην επανάληψη σε ένα εξαιρετικό για την ΤΣΣΚΑ πεντάλεπτο, 0 22χρονος Σέρβος, Κράσιτς ήταν εκείνος που στο 49' ισοφάρισε για τους γηπεδούχους πριν ο Βάγκνερ Λοβ δώσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 53', το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο παίκτης-κλειδί στην νίκη της Φενέρ κόντρα στην Ίντερ, ήταν εκείνος που έβγαλε "τα κάστανα από την φωτιά" και σε αυτόν τον αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Ντέιβιντ στο 85ο λεπτό με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα να γκελάρει μπροστά στον Μαντρίκιν και στην συνέχεια να καταλήξει στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει τερματοφύλακα για το τελικό 2-2 Οι συνθέσεις:

ΤΣΣΚΑ: Μαντρίκιν, Σεμπέρας, Ιγκνάσεβιτς, Α. Μπερεζούτσκι, Βάγκνερ Λοβ, Ζο, Κράσιτς, Ζίρκοφ, Ντούντου (90' Aλντονίν), Β.Μπερεζούτσκι, Ράχιμιτς

Φενερμπαχτσέ: Βολκάν, Λουγκάνο (77'Γκοκχάν), Ρομπέρτο Κάρλος, Γκοκτσέκ, Κέζμαν, Αουρέλιο, Οντέρ, Άλεξ, Μπαρίς (72' Καζίμ), Εντού (72' Γιασίν), Ντέιβιντ