Κετσπάγια: "Νίκη και στην έδρα μας"

COPYRIGHT PICTURE BY DALE CHERRY
Tottenham Hotspur v Olympiacos
Τιμούρ Κετσπάγια NEWSPORTS

Ευχαριστημένος από τη νίκη ο Τιμούρ Κετσπάγια που προειεδοποίησε: "Δεν είμαστε ακόμα στους ομίλους"

Ο Γεωργιανός τεχνικός των νταμπλούχων Ελλάδας δήλωσε αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα: "Είμαι ευχαριστημένος κερδίσαμε εκτός έδρας και είμαστε πάρα πολύ κοντά στον στόχο. Στο πρώτο ημίχρονο δεν πήγαμε καλά. Δημιουργήσαμε όμως αρκετές ευκαιρίες στο δεύτερο. Είχαμε πρόβλημα στην τελική πάσα. Έχουμε ακόμα 90 λεπτά για να τελειώσουμε την πρόκριση στην Αθήνα.

Πέρσι ήμουν με άλλη ομάδα. Δεν στέρησα εγώ αλλά η Ανόρθωση την πρόκριση. Μπορεί ο Ολυμπιακός να υποτίμησε την ομάδα. Πιστεύω ότι σε όλα τα παιχνίδια μέχρι τώρα δείξαμε σοβαρότητα. Σε τέτοια παιχνίδια μετράει το αποτέλεσμα.

Θέλαμε να πιέσουμε να μη σταθούμε έξω από την περιοχή μας. Να αναγκάσουμε την αντίπαλη ομάδα να κάνει αρκετά λάθη και το καταφέραμε στο δεύτερο ημίχρονο και για αυτό δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες. Πήραμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Πάντα είχα καλές αναμνήσεις από την Μολδαβία. Dε θέλουμε να πούμε ότι είμαστε ήδη στους ομίλους. Θέλουμε να κερδίσουμε στην έδρα μας και να παίξουμε καλύτερα".

Αντώνης Νικοπολίδης: "Σε αυτά τα ματς πρέπει να πάρεις το αποτέλεσμα που χρειάζεσαι. Αυτό το καταφέραμε σήμερα, βλέπουμε τα πράγματα τώρα με αισιοδοξία γιατί βρισκόμαστε αγκαλιά με την παρουσία μας στους ομίλους. Το καλό για μας ήταν ότι μας βοήθησαν τα ματς με τη Μπρατισλάβα, μας έδωσαν ρυθμό.

Φάνηκε εδώ ότι όσο περνούσε η ώρα γινόμασταν καλύτεροι. Είμαστε καλύτεροι ως ομάδα, παίζουμε τη ρεβάνς στο γήπεδό μας, όλα είναι θετικά, αν δούμε τα πράγματα με σοβαρότητα στη ρεβάνς όλα θα είναι θετικά. Πάντα ένα γρήγορο γκολ αλλάζει τη ροή του παιχνιδιού. Μπορούσαμε να πετύχουμε και άλλα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, μας ανήκε ολοκληρωτικά".

Ντουντού: Δεν παίξαμε καλά στο πρώτο μέρος, ξεκινήσαμε νωθρά. Στο δεύτερο πιέσαμε, πετύχαμε δύο γκολ, το σκορ είναι ιδανικό ενόψει της ρεβάνς.Ο Ολυμπιακός πρέπει να συνεχίσει τον ίδιο ρυθμό, να μην εφησυχάσει για να μπορέσει να προκριθεί. Από τη στιγμή που δεν είχαμε βρει διαδρόμους στο πρώτο μέρος, το γρήγορο γκολ μας απελευθέρωσε. Ούτε εγώ έχω πιστέψει πως χάθηκε η ευκαιρία μου στο δεύτερο ημίχρονο.

Ζαουάν Ζαϊρί: " Φανταστική η πορεία μέχρι τώρα στην Ευρώπη. Πάμε Τσάμπιονς Λιγκ και νιώθουμε υπέροχα για αυτό. Μας πίεσαν πολύ στο πρώτο 20λεπτο όμως στη συνέχεια αποκτήσαμε αυτοπεποίθηση και πήραμε το παιχνίδι. Δεν ξέρω πως καταφέρνουμε να σκοράρουμε πάντα στο λεπτό που πρέπει.

Ήταν εξαιρετικό το σουτ του Ντουντού και μας έβγαλε από τη δύσκολη θέση. Δεν τελείωσε τίποτα θέλουμε νίκη και στο "Καραϊσκάκης", θέλουμε νίκη και στο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Είναι το πρώτο μου ντέρμπι στην Ελλάδα και θέλω να είμαι ο νικητής"

.

Έντζο Μαρέσκα: " Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε καθόλου καλά, και το σημαντικό ήταν ότι αμυνθήκαμε σωστά σε αυτό το διάστημα. Εγώ παίζω όπου μου πει ο προπονητής μου. Έπαιξα πολύ κοντά σε Ντιόγκο σήμερα και νομίζω ότι μπορώ να γίνομαι συνέχεια καλύτερος. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι στην αρχή του πρωταθλήματος, το πρωτάθλημα ξεκινάει με ντέρμπι και οφείλουμε να κερδίσουμε".

Όλοφ Μέλμπεργκ: Είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα αν και δεν παίξαμε καλά. Το δυνατό σημείο μας ήταν η άμυνα. Καταφέραμε να γίνουμε καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, να δημιουργήσουμε ευκαιρίες. Πετύχαμε δύο γκολ και αυτό μας δίνει πολύ μεγάλο προβάδισμα, οφείλουμε νίκη και στο "Καραϊσκάκης".

* Οι πρώτες εκτιμήσεις για τον τραυματισμό του Ραούλ Μπράβο κάνουν λόγο για διάστρεμμα που θα τον κρατήσει για 2-3 ημέρες εκτός γηπέδων, κάτι που σημαίνει πως είναι αμφίβολη η συμμετοχή του στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΚ την ερχόμενη Κυριακή.

* Η αποστολή του Ολυμπιακού αναμένεται να φτάσει στο αεροδρόμιο Ελ.Βενιζέλος γύρω στις 3.30 τα ξημερώματα της Τετάρτης.