CHAMPIONS LEAGUE

Οκτάρα η Λίβερπουλ!

λιβερπουλ

Η Λίβερπουλ έβαλε 8 στην Μπεσίκτας, μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης. Πόρτο-Μαρσέιγ 2-1 (vids)

Οι φιναλίστ του τελικού της Αθήνας, ξαναμπήκαν στο παιχνίδι της πρόκρισης στους "16" της διοργάνωσης, με την εμφατική νίκη τους στο "κατηφορικό" Άνφιλντ με 8-0 επί της Μπεσίκτας, από την οποία η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ, είχε ηττηθεί στην αναμέτρηση της προηγούμενης αγωνιστικής στην Τουρκία.
Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις... άγριες διαθέσεις τους, με τον Κράουτς να ανοίγει το σκορ μόλις στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Σισέ έστρωσε άθελά του την μπάλα στον Κράουτς, ο οποίος μπορεί στην πρώτη του προσπάθεια να μην τα κατάφερε όμως στην επαναφορά σκόραρε για το 1-0.

Την σκυτάλη από τον επιθετικό της ομάδας, πήρε ο Γιόσι Μπεναγιούν, ο οποίος με απευθείας σουτ μετά από σέντρα του Βορονίν από αριστερά στο 32' διπλασίασε το τέρμα της ομάδας του, δίνοντας στους Τούρκους μια μικρή γεύση, από ότι επρόκειτο να ακολουθήσει.

Ο Ισραηλινός μέσος των "κόκκινων" στην επανάληψη καθάρισε το ματς με δύο τέρματα στο 53ο και το 56ο λεπτό, διαμορφώνοντας το 4-0, το οποίο όμως δεν έφτανε στους ποδοσφαιριστές της Λίβερπουλ, των οποίων ο εγωισμός φαίνεται πως είχε πληγωθεί από την ήττα στην Τουρκία.

Ο Τζέραρντ στο 69ο λεπτό, έπειτα από την έξοχη συνεργασία του με τον Βορονίν, έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, από όπου δεν είχε πρόβλημα να γράψει το 5-0. Ένα λεπτό νωρίτερα, ο Ράφα Μπενίτεθ είχε περάσει τον Ριάν Μπάμπελ, ο οποίος μέσα σε 18 λεπτά πρόλαβε να σκοράρει 2 τέρματα (78', 81') και να εκτοξεύσει τον δείκτη του σκορ στο 7-0.

Το παιχνίδι όπως ξεκίνησε έτσι και τελείωσε με τον Πίτερ Κράουτς να σκοράρει το 8ο γκολ της ομάδας του, σε μια βραδιά που όσοι βρέθηκαν στο Άνφιλντ δύσκολα, θα ξεχάσουν, όπως άλλωστε και οι φίλοι του Ολυμπιακού, αλλά και της Σλάβια Πράγας που είδαν το ρεκόρ του ντροπιαστικού 7-0 από την Γιουβέντους και την Άρσεναλ αντίστοιχα, να σπάει!

Πέρα από τα ρεκόρ βέβαια, το σημαντικό για την Λίβερπουλ, είναι πως παρά την νίκη της Πόρτο, στον άλλο αγώνα του ομίλου, ξαναμπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης, φτάνοντας τους 4 βαθμούς, 3 λιγότερους από την 2η Μαρσέιγ, και 4 από την 1η Πόρτο.

Οι συνθέσεις:

Λίβερπουλ (Ράφα Μπενίτεθ): Ρέινα, Χίπια, Ρίισε, Τζέραρντ (73' Λούκας), Βορονίν (72' Κιούελ), Μπεναγιούν, Φ. Αουρέλιο (63' Μπάμπελ), Κράουτς, Αρμπελόα, Μασεράνο, Κάραχερ

Μπεσίκτας (Ερτουγκρούλ Σαγκλάμ): Χακάν Αρικαν, Σερντάρ Κουρτουλούς (62' Ιγκουαΐν), Μεμέτ Σεντέφ (78' Ρικαρντίνιο), Ντελγκάδο, Μπόμπο, Ντιατά, Σισέ, Ιμπραΐμ Ουζουλμέζ, Σερντάρ Οζκάν (46' Αλί Ταντογκάν), Κοράι Αβτσί, Ιμπαραΐμ Τοραμάν

Πόρτο-Μαρσέιγ 2-1

Μεγάλη πέτυχε και η Πόρτο, όχι τόσο σε εύρος όσο σε σημασία, καθώς με αυτήν βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου.

Στο 27ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα έπειτα από μια πολύ όμορφη ενέργεια του Σεκτίουι, ο οποίος αφού πέρασε μια σειρά αμυντικών της Μαρσέιγ, έκανε ακριβώς το ίδιο και με τον τερματοφύλακα της γαλλικής ομάδας, πριν γράψει το 1-0 σε κενή εστία.

Με την έναρξη κιόλας του δευτέρου μέρους στο 47ο λεπτό, ο Μπονάρτ σκόραρε από δεξιά και ο Νιανγκ με κεφαλιά "ψαράκι" νίκησε τον Έλτον για να αποκαταστήσει την ισορροπία στο παιχνίδι.

Την... λύση για την γηπεδούχο Πόρτο έδωσε στο 78ο λεπτό, ο Λισάντρο Λόπες, ο οποίος μετά από σέντρα του Κουαρέσμα, έστειλε με πολύ δυνατή κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Έλτον και την ομάδα του στην πρώτη θέση του ομίλου.

Πόρτο (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Έλτον, Μπρούνο Άλβες, Στεπάνοφ, Τσέχ (59' Έλντερ Πόστιγκα), Πάουλο Ασουνσάο, Κουαρέσμα, Λισάντρο Λόπες, Μποσίνγκβα, Φουτσίλε, Ραούλ Μεϊρέλες (68' Μπολάτι), Σεκτίουι (87' Μαριάνο Γκονζάλες)

Μαρσέιγ (Έρικ Γκέρετς): Μαντάντα, Ταϊβό, Ροντρίγκεζ, Νιανγκ (63' Σισέ), Εμπαμί (84' Σεϊρού), Κάνια, Νασρί, Μπονάρτ, Βαλμπουένα, Αγιου (77' Αρασε), Ζιβέ