Γκολ, γκολ, γκολ

Μπλάνκο

Απολαύστε γκολ και θέαμα από την πρεμιέρα της φετινής Super League

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-1

Η νίκη της ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής συγκέντρωσε τα βλέμματα στην πρεμιέρα της Super League, που ήταν άκρως εντυπωσιακή!

Ο Ζοζέ Μουρίνιο πήγε στο ΟΑΚΑ για να κατασκοπεύσει τον Παναθηναϊκό, αλλά τελικά είδε την ΑΕΚ να επικρατεί στο ντέρμπι της πρεμιέρας με 2-1 και να έχει ένα δοκάρι.

Ο Εντίνιο με υπέροχο πλασέ έξω από την περιοχή η Ένωση άνοιξε το σκορ νωρίς στο παιχνίδι, για να διπλασιάσει τα τέρματα της στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με εύστοχο χτύπημα πένταλτι του Ισμαέλ Μπλάνκο. Οι "πράσινοι" διαμαρτυρήθηκαν, αλλά ο Κύρος Βασσάρας ήταν ανένδοτος.

Οι -τυπικά- γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι στην επανάληψη, αλλά τελικά αυτοί που σκόραραν ήταν οι παίκτες του Χεν Τεν Κάτε με το φάουλ του Γιώργου Καραγκούνη, που "μπέρδεψε" τον Σάχα.

Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης 3-1

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, μπήκαν στην επανάληψη αποφασισμένοι για την νίκη και με εμφάνιση που αρμόζει στον πρωταθλητή πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης, ικανοποιώντας παράλληλα τον κόσμο που βρέθηκε στο "Γ. Καραϊσκάκης".

Με τρια γκολ, πολλές χαμένες ευκαιρίες, εντυπωσιακές ατομικές ενέργειες, θεαματικό αλλά και ουσιαστικό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε στο νέο πρωτάθλημα, όπως είχε τελειώσει στο περασμένο... από την πρώτη θέση.

Πανιώνιος-Skoda Ξάνθη 0-1

Η Ξάνθη ξεκίνησε με εκτός έδρας νίκη στη Νέα Σμύρνη (1-0) επί του Πανιωνίου, χάρις σε ένα απίθανο τέρμα του Ταϊντέρ, με σουτ πίσω από τη σέντρα