ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

"Έλαμψε" ο Ροναλντίνιο

Ροναλντίνιο

Ένα γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός για το Ροναλντίνιο στο φιλικό της Ολυμπιακής ομάδας της Βραζιλίας με τη Σιγκαπούρη

Η σελεσάο που θα ταξιδέψει στο Πεκίνο κουβαλώντας τον τίτλο του φαβορί της διοργάνωσης, τον οποίο μοιράζεται με τις Αργεντινή, Ιταλία και Ολλανδία, επιβλήθηκε της Σινγκαπούρης με 3-0 σε φιλική αναμέτρηση.
Είδηση δεν αποτελεί η επιβλητική νίκη του συγκροτήματος του Ντούνγκα, αλλά η εκπληκτική και γεμάτη υποσχέσεις εμφάνιση του Ροναλντίνιο, ο οποίος αγωνίστηκε ολόκληρο το 90λεπτο, δείχνοντας ότι η μεταγραφή του στη Μίλαν τον έχει αναγεννήσει ποδοσφαιρικά.

Συγκεκριμένα μόλις στο 20' με μία σπάνιας έμπνευσης ασίστ (σ.σ τακουνάκι) ο χαρισματικός Βραζιλιάνος σέρβιρε την μπάλα στον Ντιέγκο με τον τελευταίο να σημειώνει το 1-0, με συρτό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή της Σινγκαπούρης.

Επτά λεπτά αργότερα Ροναλντίνιο και Ντιέγκο άλλαξαν ρόλους, με τον σούπερ σταρ των "ροσονέρι" να εκμεταλλεύεται την σύγχυση που δημιούργησε η πάσα του ποδοσφαιριστή της Βέρντερ Βρέμης και από κοντινή απόσταση να διπλασιάζει τα τέρμα της ομάδας του. Το τελικό 3-0 πέτυχε στο 84' ο Τζο.

Το επόμενο φιλικό της Βραζιλίας είναι προγραμματισμένο για την 1η Αυγούστου απέναντι στο Βιετνάμ στο Ανόι.