Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 3-0

παο για σωκρατη

Μία ανάσα από Tσάμπιονς Λιγκ ο ΠΑΟ μετά το 3-0 επί του Πανιωνίου και τη νέα 4άρα της ΑΕΚ από τον Άρη

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον "παλιό" Καραγκούνη ο "νέος" Παναθηναϊκός (πολλές αναγκαστικές αλλαγές) νίκησε εύκολα τον Πανιώνιο, εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο την απώλεια της ΑΕΚ και κρατώντας την τύχη στα χέρια του είναι το μεγάλο φαβορί για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, την νέα περίοδο. Ο "τυπάρας" σημείωσε δύο τέρματα, ο Μανούτσο το άλλο (είχε και δοκάρι) και οι παίκτες του Πεσέιρο σημείωσαν την 3η τους νίκη στην άχαρη (ο κόσμος δεν πάει στο γήπεδο) διαδικασία των play off.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να δείξουν κάτι αξιόλογο όπως είχαν κάνει στην Νέα Σμύρνη και είχαν παθητικό ρόλο στο παιχνίδι τους.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Διαιτητής: Ζωγράφος Χ. (Αθηνών)
Βοηθοί διαιτητή: Νικολακόπουλος Α. (Αθηνών), Καρατζίκας Α. (Αθηνών)
Κίτρινες: - / Νικολάου, Μαϊστόροβιτς
Κόκκινη: -

Παναθηναϊκός (Ζοσέ Πεσέιρο): Γκαλίνοβιτς, Σέριτς (66' Δάρλας), Βύντρα, Γκούμας, Σαριέγκι, Σιμάο, Τζιόλης, Καραγκούνης (66' Δημούτσος), Νίνης, Ρομέρο, Μανούτσο (72' Ν' Ντόι).

Πανιώνιος (Εβαλντ Λίνεν): Κρέσιτς, Μανιάτης, Ντιαβαρά, Αραβίδης (60' Κουμορτζί), Τζιμπούρ, Μαϊστόροβιτς, Νικολάου, Γουνδουλάκης (78' Σιαλμάς), Γουσούλης, Μάκος, Χούτος (72'΄Βάγκνερ).
Με μια ματιά

Με σύνθεση ανάγκης... παρέταξε την ομάδα του ο Ζοσέ Πεσέιρο με βάση την εικόνα του ματς της Κυριακής στη Νέα Σμύρνη. Μετά και την απώλεια του Παπαδόπουλου στην επίθεση ο Πορτογάλος άφησε μόνο του τον Μανούτσο και με σύστημα 4-2-3-1 είχε βοήθειες τους Ρομέρο από πίσω του και Καραγκούνη, Νίνη στα άκρα. Οι άλλες προσθήκες στο αρχικό σχήμα ήταν ο Σιμάο αντί του τιμωρημένου Μάτος, ο Σέριτς αντί του Νίλσον και ο Γκούμας αντί του Μόρις.

Με σύστημα 4-3-3 και τρεις αλλαγές στο σχήμα του παρέταξε την ομάδα του ο Εβαλντ Λίνεν μετά το παιχνίδι της Κυριακής. Ο Γερμανός τεχνικός άφησε εκτός τους Σκούφαλη, Κουμορτζί και Κουτσόπουλο και πέρασε στην θέση του, τους Γουνδουλάκη, Μάκο και τον νεαρό Γουσούλη.

Οι φιλοξενούμενοι "άγγιξαν" πρώτοι το γκολ τρία λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα, όταν ο Τζιμπούρ έκανε την σέντρα, ο Χούτος πανέξυπνα άφησε την μπάλα κάτω από τα πόδια αλλά ο αμαρκάριστος Αραβίδης νικήθηκε στο σουτ που πραγματοποίησε από τον Γκαλίνοβιτς, σε μια καθοριστική φάση στο ματς.

Η απάντηση των "πράσινων" στο πρώτο δεκάλεπτο που έδειχναν να ελέγχουν το ματς ήρθε στο 4' όταν από κοντά ο Σαριέγκι δεν εκμεταλλεύθηκε την σέντρα του Νίνη και στο 8' μετά την πάσα του Καραγκούνη μέσα στην περιοχή ο Σιμάο σούταρε δυνατά μόλις πάνω από την αντίπαλη εστία.

Οι γηπεδούχοι διατηρώντας την εδαφική υπεροχή κατάφεραν να φτάσουν μια ανάσα από το γκολ στο 18', όταν μετά την εξαιρετική κάθετη πάσα του Γκούμα στον Μανούτσο ο Αγκολέζος σούταρε με προβολή ο Κρέσιτς κόντραρε την πορεία της μπάλας, που σηκώθηκε χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε στην συνέχεια από τον Ντιαβαρά. Στο επόμενο λεπτό, ο Καραγκούνης από στημένη φάση και φάουλ έξω από την περιοχή σούταρε μόλις άουτ.

Τελικά, ο διεθνής μέσος που έδειχνε κεφάτος στο 20' εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Νίνη και με σουτ στην κλειστή γωνία του Κρέσιτς έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Πανιωνίου, ανοίγοντας το σκορ για τον Παναθηναϊκό.

Ο Κροάτης γκολκίπερ των φιλοξενούμενων -που έδειχναν σημάδια κόπωσης-, ήταν σε καλή μέρα και πάλι όπως στο παιχνίδι της Κυριακής και το απέδειξε στο 27' όταν μετά το φάουλ του Νίνη ο Μανούτσο εξ' επαφής έκανε την κεφαλιά ο Κρέσιτς απέκρουσε και ο Σιμάο στο "ριμπάουντ" σούταρε από κοντά ψηλά άουτ.

Οι "κυανέρυθροι" στην δεύτερη ευκαιρία τους είχαν ένα σουτ με τον Τζιμπούρ στο 30' που πέρασε μόλις άουτ από την εστία του Γκαλίνοβιτς. Το επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων όμως συνεχίζονταν και τέσσερα λεπτά (34') αργότερα ο Καραγκούνής έκανε την σέντρα και η νέα απόπειρα του Μανούτσο με κεφαλιά πέρασε μόλις άουτ.

Το παιχνίδι των "πράσινων" έδειχνε να το έχει πάρει στις πλάτες του ο Καραγκούνης, ο οποίος στο 41' μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια διπλασίασε τα προσωπικά του γκολ και τα δικά του μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με άλλη μια χαμένη ευκαιρία των παικτών του Πεσέιρο και πάλι του Μανούτσο, όταν στο 44' μετά την σέντρα του Καραγκούνη, ο Αγκολέζος και πάλι αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Σιμάο (50') και Μανούτσο (52') ανησύχησαν νωρίς νωρίς στην επανάληψη τον Ντάριο Κρέσιτς αλλά αστόχησαν από πλεονεκτική θέση εκατέρωθεν να αυξήσουν το δείκτη του σκορ. Οι δύο ομάδες για περίπου 15 λεπτά αρκέστηκαν σε ένα κοντρόλ παιχνίδι με τους δύο προπονητές να έχουν ξεκινήσεις τις διορθωτικές κινήσεις από τους πάγκους.

Δάρλας, Δημούτσος και Κουμορτζί οι πρώτες αλλαγές για γηπεδούχους και φιλοξενούμενους που ήθελαν να δοκιμάσουν νέα πράγματα εντός αγωνιστικού χώρου, με τους "πράσινους" ωστόσο να δείχνουν περισσότεροι ουσιώδεις στην τελική τους προσπάθεια.

Στο 66' ο Μανούτσο καθυστέρησε μετά την πάσα Ρομέρο αλλά ανατράπηκε από τον Μαϊστόροβιτς με τον κ. Ζωγράφο να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο κ. Πεσέιρο υπέδειξε στον Καραγκούνη να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, ο "τυπάρας" είπε να πάει ο Νίνης και τελικά ο Αγκολέζος επιθετικός πήρε μόνος του την πρωτοβουλία να το σουτάρει... και δικαιώθηκε. Ο ύψηλόσωμος φορ εκτέλεσε με δυνατό σουτ τον Κρέσιτς, πανηγυρίζοντας το 3-0.

Στο 67' ο Νίνης με απευθείας φάουλ και στο 69' ο Χούτος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν μπόρεσαν να "θορυβήσουν" τους αντίπαλους τερματοφύλακες.

Το παιχνίδι κυλούσε στο ίδιο μοτίβο, με τους δύο προπονητές να συνεχίζουν τις αλλαγές (μπήκαν οι Ν' Ντόι, Βάνγκερ και Σιαλμάς) και τους γηπεδούχους να αστοχούν απέναντι στον Κροάτη γκολκίπερ.

Στο 77' ο Ρομέρο πανηγύρισε... αλλά οι "πράσινοι" δεν αύξησαν τον δείκτη του σκορ αφού το γκολ που σημείωσε ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός μετά το φάουλ του Τζιόλη δίκαια ακυρώθηκε αφού ήταν σε εμφανή θέση οφ-σάιντ.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν για κάτι θετικό και τους γηπεδούχους να πιέζουν αλλά στην τελική προσπάθεια να μην μπορούν να έχουν "καθαρές" και με ουσία επιλογές.
Συνέντευξη Τύπου
Ζ. Πεσέιρο

“Κάναμε καλό παιχνίδι, μπήκαμε δυνατά. Είχαμε έλεγχο, κάναμε ευκαιρίες και είχαμε καλύτερη αμυντική λειτουργία. Ο Πανιώνιος είναι πολύ καλή ομάδα, την είδαμε και στο προηγούμενο ματς. Συγχαρητήρια στους παίκτες, έκαναν καλή δουλειά και συνεχίζουμε για την δεύτερη θέση.

Το 4-2-3-1 το είχαμε δοκιμάσει απο την αρχή της σεζόν, όμως σήμερα το χρησιμοποιήσαμε λόγω των προβλημάτων στην επίθεση. Το σύστημα απέδωσε σωστά και κάναμε ολα όσα είχαμε σχεδιάσει.

Αυτό που ξέρουμε είναι οτι ο Μανούτσο βρίσκεται στον Παναθηναϊκό. Έχει καλή σχέση με την Μάντσεστερ Γ., όμως όταν ήρθε μιλήσαμε με την προοπτική να μείνει περισσότερο απο το τέλος της σεζόν.

Εγώ έχω συμβόλαιο με τον Παναθηναϊκό και το μοναδικό θέμα είναι η εξασφάλιση της θέσης που οδηγεί στο Champions League, δεν με απασχολεί καθόλου το μέλλον μου. Θέλω να κάνω την δουλειά μου όσο καλύτερα μπορώ. Η Μπενφίκα είναι καλή ομάδα, όπως και ο Παναθηναϊκός, όμως όπως καταλαβαίνετε είναι φημολογία και τίποτα περισσότερο.

Ξέρετε οτι δεν θέλω να μιλάω για παίκτες συγκεκριμένους, αλλά έμεινα ευχαριστημένος απο την απόδοση του Νίνη, έπαιξε αρκετά καλά. Δεν είναι αλήθεια οτι μου αρέσει λιγότερο απο κάποιους άλλους παίκτες, το αντίθετο”.

Ε. Λίνεν

“Είδαμε έναν αγώνα όπου η μια ομάδα είχε κίνητρο 150% και η άλλη ομάδα δεν υπήρχε στο γήπεδο. Προσπαθήσαμε να βρούμε κίνητρο, ήταν περισσότερο τεστ χαρακτήρα. Ξέραμε οτι ο Παναθηναϊκός θα μπει δυνατά γιατί γνώριζε την ήττα της ΑΕΚ. Προσπάθησα να προετοιμάσω την ομάδα, όμως μετά το πρώτο δεκάλεπτο όπου είχαμε και μια ευκαιρία δεν παίξαμε καλά.

Στο πρώτο είχαμε τύχη, καθώς ο Μανούτσο δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν, όμως δεχθήκαμε γκολ απο την υπεροψία κάποιων παικτών που δεν μπήκαν στο γήπεδο. Ειδικά το δεύτερο. Στο β' ημίχρονο προσπαθήσαμε να βελτιωθούμε, είχαμε κάπως καλύτερη απόδοση, όμως έγινε το 3-0 και ο Παναθηναϊκός δεν είχε πλέον την ορμή του α' ημιχρόνου.

Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό που ήταν καλύτερος, όμως βοηθήσαμε και εμείς που δεν είχαμε καλή απόδοση, σε αντίθεση με την περασμένη Κυριακή.

Δεν θεωρώ οτι είναι επιτυχημένα τα play-off. Είναι καλή ιδέα, όμως ο τρόπος είναι λανθασμένος. Δεν βλέπω τον λόγο να παίζουμε 30 αγώνες στην κανονική περίοδο και να είναι σημαντικά μετά τρία παιχνίδια. Στην κανονική περίοδο, η ΑΕΚ κατέκτησε την δεύτερη θέση που οδηγεί στο Champions League, όμως τώρα όπως όλα δείχνουν θα την χάσει. Υποτίθεται οτι τα play-off γίνονται για τον κόσμο, όμως τα γήπεδα είναι άδεια. Είναι καλή ιδέα, αλλά γίνεται με λανθασμένο τρόπο.

Και στην Ολλανδία γίνονται play-off, αν και δεν είμαι οπαδός αυτής της ιδέας. Πριν απο δυο χρόνια αν δεν κάνω λάθος, η Αλκμάαρ έχασε το πρωτάθλημα στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου και στα play-off έχασε την θέση που οδηγούσε στο Champions League.

Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μεταφέρονται οι κάρτες στον συγκεκριμένο θεσμό και ακόμη χειρότερα γιατί πάνε στην επόμενη περίοδο. Αντί να επιβραβευτούμε για την πορεία μας, τιμωρούμαστε με αυτό τον τρόπο, δεν είναι δίκαιο. Σήμερα είχαμε σκοπό να παίξουμε με εντελώς διαφορετική ομάδα, όμως έβλεπα για ποιους μπορεί να είναι το τελευταίο παιχνίδι.

Οι διεθνείς που θα παίξουν 6 αγώνες σε 2,5 εβδομάδες θα έχουν πρόβλημα. Βλέπετε οτι και οι μεγάλες ομάδες κάνουν αλλαγές, όπως ο κ. Πεσέιρο με τον Καραγκούνη.

Ο Νίνης είναι νεαρός, ο Μανούτσο, έχει εξαιρετικές προοπτικές, είναι καλός στα πόδια, γρήγορος και μπορει να κάνει πολύ μεγάλη καριέρα. Ο Νίνης είναι νέος, ξεκίνησε απο το πουθενά και είναι δύσκολο να κρατήσει επίπεδο, καθώς είχε και τραυματισμούς. Πάντως μπορεί να εξελιχθεί σε έναν πολύ καλό παίκτη”.

Γ. Γκούμας: "Ξέραμε ότι ΑΕΚ είχε χάσει και θέλαμε τη νίκη για να αυξήσουμε την διαφορά στους 3 βαθμούς. Τα καταφέραμε. Στο πρώτο ημίχρονο είμασταν πολύ καλοί και στην συνέχεια κάναμε συντήση δυνάμεων. Πρέπει να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό, να κερδίσουμε τον Αρη και μετά να δούμε τι θα χρειαστούμε στο ματς με την ΑΕΚ. Εμείς έχουμε ένα δύσκολο ματς όπως και η ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη και ίσως έχει απώλεια. Πρέπει να κερδίσουμε την Κυριακή. Όταν κερδίζεις έχεις αβαντάζ, έχεις αέρα. Βέβαια ακόμα δεν υπάρχει φαβορί, δεν έχει τελειώσει τίποτα. Η ομάδα έχει δυνατότητες, υπάρχουν βάσεις και με την προσθήκη κάποιων παικτών θα τα πάμε καλύτερα του χρόνου που θα μας βγουν περισσότερα πράγματα. Υπάρχει ηρεμία στην εξέδρα, υπάρχει αέρας αισιοδοξίας. Μου έλειψε το Τσάμπιονς Λιγκ, θα κάνουμε τα πάντα να επιστρέψουμε".

Γ. Καραγκούνης: "Κάναμε μια καλή εμφάνιση και συνεχίζουμε. Παίξαμε για δεύτερο συνεχόμενο ματς σοβαρά. Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα. Κερδίσαμε μια καλή ομάδα. Αυτό που μετράει είναι η νοοτροπία. Είμαστε καλά, μετράει η ψυχολογία που αποκτήσαμε ακόμα πιο πολύ από την νίκη επί της ΑΕΚ. Εχουμε βρει αρκετά καλό ρυθμό. Είναι θετικό το κλίμα στην ομάδα, δεν υπάρχει μιζέρια και δεν ακούμε γκρίνιες.".

Μ. Γκονσάλβες: "Κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Χαρήκαμε όλοι οι παίκτες για την νίκη. Είμαστε το φαβορί. Πρέπει να κρατήσουμε την πρώτη θέση μέχρι το τέλος. Ευχαριστώ τον κόσμο που φώναξε το όνομά μου. Είναι καλό και ευχαριστώ τον Φέργκιουσον που με κάλεσε στην Μάντσεστερ να προπονηθώ τον επόμενο μήνα και χαίρομαι που θα πάω στο Ολντ Τράφορντ".

Σ. Νίνης: "Κάναμε άλλη μια καλή εμφάνιση και πετύχαμε τον στόχο μας. Πήραμε την νίκη και θέλουμε δύο νίκες στα παιχνίδια που μας απομένουν. Τα αποτελέσματα θα δείξουν στο τέλος τι πετύχαμε. Είμαστε απελευθερωμένοι. Δεν έχουμε άγχος, όπως φάνηκε να έχουμε στο πρωτάθλημα. Ο κόσμος μας στηρίζει. Θα είμαι καλύτερος παιχνίδι με παιχνίδι".

Φ. Γουνδουλάκης: "Σίγουρα, σημαντικό ρόλο στο αποτέλεσμα του αγώνα έπαιξε η εμφάνιση του Παναθηναϊκού. Δεν έχουμε βαθμολογικό ενδιαφέρον, αλλά μας στενοχωρεί η εικόνα που δείξαμε. Θέλουμε να είμαστε καλύτεροι και ανταγωνιστικοί και αυτό θα προσπαθήσουμε την Κυριακή με την ΑΕΚ.".

Ε. Γουσούλης: "Αρχίσαμε καλά το ματς κι αν βάζαμε πρώτοι γκολ ίσως να ήταν διαφορετικό το παιχνίδι. Παίζουμε για την ιστορία μας. Στο πρώτο παιχνίδι η ΑΕΚ μας είχε νικήσει και τώρα, την Κυριακή, θα προσπαθήσουμε να την νικήσουμε εμείς. Δεν είναι αγγαρεία τα παιχνίδια των πλέι-οφ..

Θ. Γιαννακόπουλος: "Ξημερώνει μια νέα μέρα για τον Παναθηναϊκό. Αν και εφόσον όλες οι δυνάμεις ενωθούν θα κάνουμε έναν πανίσχυρο Παναθηναϊκό που θα πρωταγωνιστεί σε Ελλάδα και Ευρώπη. Πρόθεσή μας είναι να μετέχουμε. Σίγουρα θα μετέχουμε στο νέο πολυμετοχικό Παναθηναϊκό, απλώς περιμένουμε κάποιες ακόμα λεπτομέρειες οι οποίες είναι δύο: Αφορούν τη διοίκηση και τη διαχείριση των χρημάτων. Δεν θα ζητήσουμε ραντεβού από τον Γιάννη Βαρδινογιάννη, δεν είμαστε εχθροί. Ισα-ίσα είμαστε μαζί. Εμείς έχουμε δηλώσει ότι θα μπούμε μέσα".

Ν. Πατέρας: "Η επόμενη μέρα θα είναι καλύτερη και μπαίνω για το καλό του Παναθηναϊκού. Ηταν πολύ καλό το κλίμα στη συνάντηση του Γιάννη Βαρδινογιάννη με τον Ανδρέα Βγενόπουλο και αυτό μας χαροποίησε. (Σε ερώτηση για το αν θα πρέπει να μπουν οι αδελφοί Γιαννακόπουλοι είπε:) Είναι καλό το ότι μπαίνουν και οι αφοί Γιαννακόπουλοι γιατί χωρίς αυτούς δεν υπάρχει ενώτητα στον Παναθηναϊκό. Πιστεύω ότι θα πάμε καλά".

Όλα τα λεφτά...
Τα πρόσωπα που εμφανίστηκαν στα επίσημα Ν. Πατέρας, αρκετοί παλιοί παίκτες όπως ο Σαραβάκος, ο Βασίλης Κωνσταντίνου, ο Δομάζος αλλά και ο κ. Ρεχάγκελ με τον Τοπαλίδη. Η παρουσία του κ. Τσακίρη μαζί με τον Φράνσες Μπανέκι, τον υποψήφιο αμυντικό της Β' ομάδας της Βέντερ Βρέμης που δοκιμάζεται από τους "κυανέρυθρους". Η ανακοίνωση από τα μεγάφωνα πριν την έναρξη του ματς για την γέννηση του νέου μέλους της οικογένειας του κ. Π. Σεφερλή, ο οποίος είχε προτιμήσει να είναι κοντά στην αγαπημένη του ομάδα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την προπόνηση (αποθεραπεία) που για πρώτη φορά έβαλε ο Πεσέιρο τους παίκτες του να κάνουν μετά την λήξη του ματς. Την απουσία του κόσμου, που ίσως θα έπρεπε μετά τις τελευταίες εμφανίσεις να δώσει το παρών, κάτι που ίσως γίνει την Κυριακή κόντρα στον Αρη στο τελευταίο ματς στην "ιστορική Λεωφόρο.

Τα σενάρια για Τσάμπιονς Λιγκ

Η νίκη του Παναθηναϊκού σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ έδωσε τη δυνατότητα στους "πράσινους" να γίνουν το απόλυτο φαβορί για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Συγκεκριμένα το "τριφύλλι" έχει 17 βαθμούς έναντι 14 της ΑΕΚ.

Αυτό σημαίνει πως ο Παναθηναϊκός σε περίπτωση νίκης επί του Άρη την Κυριακή θα πάει στον "τελικό" του ΟΑΚΑ για... τρία αποτελέσματα. Με νίκη, ισοπαλία και ήττα με διαφορά δύο τερμάτων ο Παναθηναϊκός θα αγωνιστεί στον δεύτερο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Βέβαια, υπάρχει και το ενδεχόμενο να χάσει η ΑΕΚ βαθμούς από τον Πανιώνιο και με νίκη των "πράσινων" επί του Άρη, η "γιορτη" να τελειώσει.

Στην περίπτωση πρόκρισης της ομάδας του Πεσέιρο, αξίζει να σημειωθεί πως οι πράσινοι έχουν πιθανότητες πάνω από το 50% να προκριθούν στους ομίλους της διοργάνωσης καθώς και στον δεύτερο αλλά και στον τρίτο προκριματικό γύρο ο Παναθηναϊκός ανήκει στους ισχυρούς.

Τα δύο σενάρια που αφήνουν έξω τον Παναθηναϊκό, είναι πρώτον, να χάσει βαθμούς από τον Άρη και στο ΟΑΚΑ να χάσει από την ΑΕΚ και δεύτερόν να κερδίσουν και οι δύο την επόμενη αγωνιστική και στο ΟΑΚΑ η ένωση να κερδίσει με 3 γκολ.