Τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα κατέκτησαν Αστέρας Τρίπολης και Ηρακλής

Αστέρας Τρίπολης (Πάουλο Κάμπος): Αμπάρης, Ντε Σόουζα, Ντοντέ, Μασάντο, Ψωμάς, Λαζαρίδης, Καρντόσο (89' Παντελιάδης), Κανακούδης (46' Τσέζαρεκ), Μάρτινς, Ιωάννου (70' Καλί), Φιλόμενο.

Ηρακλής (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Πάρντο, Παπαζαχαρίας, Ζμπόντσακ (70' Ιωαννίδης), Κατσαμπής, Μαλαγκουένο, Σάντος Μπίνιο, Μαυρογενίδης, Τσίνεγκε, Μπένκο (76' Πουρσανίδης), Έμερσον, Μαρίνκοβιτς (59' Νικολόπουλος).

Βοηθοί: Ιωσηφόγλου (Αθηνών), Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)

Τέταρτος διαιτητής: Παπασταμάτης (Αθηνών)

Παρατηρητής διαιτησίας: Μιχαηλίδης (Πειραιά)

Κίτρινες κάρτες: Ψωμάς, Καλί (Αστέρας Τρίπολης), Σάντος Μπίνιο, Μαυρογενίδης, Τσίνεγκε, Ιωαννίδης, Παπαζαχαρίας (Ηρακλής)

Κόκκινες κάρτες: -
Με μια ματιά
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα απέναντι σε έναν ακίνδυνο Ηρακλή, αλλά τους έλειπε η ουσία για να φτάσουν στο γκολ.

Ο Φιλόμενο και ο Μάρτινς ήταν οι πλέον δραστήριοι παίκτες του Αστέρα Τρίπολης και μάλιστα στο 8ο λεπτό ο πρώτος κατάφερε να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς υποδείχθηκε οφσάιντ ο Ιωάννου, που βρισκόταν δίπλα στον σκόρερ και ο διαιτητής εκτίμησε ότι επηρέαζε τη φάση.

Ο Μάρτινς, από την πλευρά του, είχε δύο καλά σουτ, το πρώτο όμως προσέκρουσε στα σώματα, ενώ στο δεύτερο ο Πάρντο μπλόκαρε την μπάλα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μία πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, όταν ο Πάρντο εξουδετέρωσε στο 48' την κοντινή κεφαλιά του Λαζαρίδη. Ο Ηρακλής απείλησε για πρώτη φορά στον αγώνα στο 66', όταν ο νεοεισελθών Νικολόπουλος έπιασε την κεφαλιά, για να απομακρύνει ο Ψωμάς και θα μπορούσε να "αποδράσει" με τη νίκη από την Τρίπολη, αν στο 87' ο Εμερσον σημάδευε σωστά, μόνος απέναντι στον Αμπάρη.
Συνέντευξη Τύπου
Γιοβάνοβιτς (προπονητής Ηρακλή): " Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μία πολύ καλή ομάδα, όπως είναι ο Αστέρας Τρίπολης. Η ουσία είναι πως στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα που ήταν καλύτερη ήταν ο Αστέρας, που είχε διάθεση στο παιχνίδι και είχε εξαιρετικό τρόπο ανάπτυξης. Δώσαμε δικαίωμα στον αντίπαλο να ελέγχει το παιχνίδι γι αυτό και έπρεπε να αλλάξουμε τρόπο παιχνιδιού.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε πολύ καλύτερο παιχνίδι, γιατί φαινόταν πως και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη και παρά την πίεση που δεχτήκαμε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου καταφέραμε να ισορροπήσουμε το παιχνίδι. Είχαμε και εμείς, πλέον, τη διάθεση να κυνηγήσουμε το παιχνίδι.

Αν έχουμε μία στενοχώρια από το παιχνίδι είναι πως η καλύτερη ευκαιρία του αγώνα ανήκε σε μας. Νομίζω πως στο σημείο που έγινε αυτή η φάση, αν σκοράραμε ίσως να παίρναμε και το παιχνίδι. Είμαι ευχαριστημένος από το βαθμό της ισοπαλίας βάσει της γενικότερης εικόνας των δύο ομάδων.

Θέλω να πιστεύω πως στη συνέχεια του πρωταθλήματος θα βελτιωθούμε και θα παρουσιάσουμε καλύτερη εικόνα. Ο Αστέρας είναι μία πολύ καλή ομάδα, που μπορεί να είναι πρώτη φορά στη Super League, αλλά πιστεύω πως θα πάει καλύτερα στη συνέχεια. Προσωπικά της εύχομαι ό,τι καλύτερο. Ο Αστέρας είναι μία υπολογίσιμη ομάδα

".

Κάμπος (προπονητής Αστέρα Tρίπολης): " Πρώτα από όλα θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους που ήρθαν σήμερα στο γήπεδο και μας υποστήριξαν για ενενήντα λεπτά. Το πρώτο θέμα για τον Αστέρα στο παιχνίδι με τον Ηρακλή είναι η απογοήτευση με τον τρόπο που δεν πήραμε τη νίκη. Ο Αστέρας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού για ενενήντα λεπτά, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες απέναντι σε μία καλή ομάδα όπως είναι ο Ηρακλής.

Είχαμε μία καθαρή άποψη από όλο τον κόσμο που παρακολούθησε το παιχνίδι από την τηλεόραση ότι κακώς ακυρώθηκε το γκολ που πετύχαμε. Αυτό μας κόστισε τους τρεις βαθμούς στο σημερινό παιχνίδι.Οι παίκτες μου έπαιξαν πολύ γενναία και πάλεψαν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Απογοητευτήκαμε από το αποτέλεσμα, αλλά ικανοποιηθήκαμε από την απόδοση της ομάδας. Μπορούμε να αντιμετωπίσουμε οποιοδήποτε ομάδα της Super League. Ο Αστέρας είναι μία καινούργια ομάδα που παίζει πρώτη φορά στη Super League και είναι λογικό ότι οι παίκτες πιέζονται πολύ όταν δεν έρχεται το γκολ.

Είμαι σίγουρος πως παιχνίδι με παιχνίδι όλοι οι παίκτες θα ανεβάσουν την απόδοσή τους και θα φτάσουν στο επιθυμητό σημείο που θέλουμε και είμαι σίγουρος πώς στο επόμενο παιχνίδι με τον Παναθηναικό ο Αστέρας θα ξαναπαίξει πολύ καλά. Καλώ τους φιλάθλους να έρθουν στο γήπεδο σε αυτή την πρώτη αναμέτρηση μεταξύ του Αστέρα και του Παναθηναικού

".
Όλα τα λεφτά
Σε ένα παιχνίδι δίχως γκολ, τα λόγια είναι περιττά... Ίσως, πάντως, ο συνδυασμός Τσίνεγκε και Έμερσον στη μεγάλη ευκαιρία του Ηρακλή στο 87' να ήταν ό,τι καλύτερο υπήρξε στην αναμέτρηση της Τρίπολης, από πλευράς συνεργασίας.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Οι δύο ομάδες δεν έχουν καταφέρει ακόμα να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα ύστερα από τρεις αγωνιστικές. Παραμένουν "άσφαιρες" και όπως γίνεται αντιληπτό αν δεν διορθώσουν την εικόνα τους, θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα σε ό,τι αφορά την παραμονή τους στα "μεγάλα σαλόνια" του ελληνικού ποδόσφαιρου.
Το Live του αγώνα
Συνθέσεις ομάδων
Αστέρας Τρίπολης: Αμπάρης, Ντε Σόουζα, Ντοντέ, Μασάντο, Ψωμάς, Λαζαρίδης, Καρντόσο, Κανακούδης, Μάρτινς, Ιωάννου, Φιλόμενο.

Ηρακλής: Πάρντο, Παπαζαχαρίας, Ζμπόντσακ, Κατσαμπής, Μαλαγκουένο, Σάντος Μπίνιο, Μαυρογενίδης, Τσίνεγκε, Μπένκο, Έμερσον, Μαρίνκοβιτς.

1' Έναρξη αγώνα Ηρακλής
5' Σχόλιο
Ο Ηρακλής έχει μπει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο.
8' Ακυρωθέν γκολ Αστέρας Τρίπολης Φιλόμενο
Ο Φιλόμενο έσπρωξε την μπάλα από κοντά στα δίχτυα, όμως ο βοηθός διαιτητή υπέδειξε οφσάιντ. Ο παίκτης που σημείωσε το γκολ δεν ήταν εκτεθειμένος, αντίθετα με τον Ιωάννου, που ήταν σε θέση οφσάιντ αλλά δεν επηρέαζε τη φάση.
13' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Ψωμάς
18' Σουτ Αστέρας Τρίπολης
Σουτ του Μάρτινς με το δεξί έξω από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Πάρντο.
19' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Σάντος Μπίνιο
25' Σχόλιο
Ο Αστέρας μετά το πρώτο πεντάλεπτο, έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων.
32' Σχόλιο
Ο Αστέρας πιέζει την αντίπαλη εστία.
36' Σουτ Αστέρας Τρίπολης
Σουτ του Φιλόμενο με το δεξί έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα άουτ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων Ένα λεπτό
45' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Μαυρογενίδης
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου Αστέρας Τρίπολης
46' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
O Τσέζαρεκ πήρε τη θέση του Κανακούδη.
48' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Ο Καρντόσο εκτέλεσε φάουλ, ο Λαζαρίδης έπιασε την κεφαλιά από θέση βόλης, όμως ο Πάρντο με τα πόδια απομάκρυνε την μπάλα.
59' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Νικολόπουλος πέρασε στη θέση του Μαρίνκοβιτς.
70' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Καλί πήρε τη θέση του Ιωάννου.
70' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Ιωαννίδης πήρε τη θέση του Ζμπόντσακ.
73' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Τσίνεγκε
75' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Ιωαννίδης
76' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Πουρσανίδης πήρε τη θέση του Μπένκο.
77' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Παπαζαχαρίας
87' Ευκαιρία Ηρακλής
Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή! Ο Έμερσον έπαιξε το ένα-δύο με τον Τσίνεγκε, το "δεκάρι" του "Γηραιού" βρέθηκε απέναντι στον Αμπάρη , αφού πρώτα απέφυγε τον Καλί, αλλά το δεξί πλασέ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι ήταν απελπιστικά άστοχο.
89' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Παντελιάδης πήρε τη θέση του Καρντόσο.
90' Έναρξη καθυστερήσεων Τέσσερα λεπτά
91' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Καλί