Κολοσσός-Άρης: 79-85

Κλαρκ

O Άρης αν και δυσκολεύτηκε επικράτησε με 85-79 του Κολοσσού στη Ρόδο

Οι απουσίες του Κολοσσού (Τσέρανιτς, Παντελιάδης) δυσκόλεψαν ακόμα το έργο του απέναντι στον Άρη που είχε στη διάθεσή του τον Μπρέισι Ράιτ.
Οι παίκτες του Αντρέα Ματσόν ξεκίνησαν πολύ καλά έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα και τρίποντα με συνέπεια να διατηρούν το προβάδισμα το οποίο έφτασε και τους 16 πόντους (48-32) έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Σάββα Ηλιάδη στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Οι «θαλασσί» προσπάθησαν να περιορίσουν τον Άρη όμως δεν μπορούσαν να βρουν αντίδοτο στην πολυφωνία που είχαν οι φιλοξενούμενοι στην επίθεση αλλά και στην κυριαρχία τους στον τομέα των ριμπάουντ. Ο Αντώνης Ασημακόπουλος και ο Νίκος Παπανικολόπουλος με ατομικές ενέργειες κρατούσαν με δυσκολία κοντά στο σκορ την ομάδα τους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-50).

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Κολοσσός με επιμέρους σκορ 23-6 σε περίπου 8 λεπτά πέρασε μπροστά με τέσσερις πόντους (60-56), αφού οι Θεσσαλονικείς δεν μπορούσαν να βρουν λύση απέναντι στη ζώνη που είχε επιλέξει ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Οι γηπεδούχοι… σήκωσαν στο πόδι το Βενετόκλειο στο 31’ όταν ο Σασα Βασίλιεβιτς ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων βάζοντας τον Κολοσσό μπροστά με 68-61. Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι στη συνέχεια από τη στιγμή που ο Κέιντρεν Κλαρκ έφερε τον αγώνα και πάλι στα ίσια (72-72) με τρίποντο που σημείωσε στο 34’.

Στα τελευταία λεπτά οι «θαλασσί» γύρισαν και πάλι την άμυνα τους σε «ζώνη», δυσκολεύοντας και πάλι τους φιλοξενούμενους οποίοι όμως αυτή τη φορά έβρισκαν λύσεις από την περιφέρεια.

Ο Κίκι Κλαρκ… τιμώρησε τον Κολοσσό με τρίποντο που σημείωσε στα 57’’ πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα δίνοντας ανάσα στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι μείωσαν και πάλι (78-80), ωστόσο ο Δημήτρης Τσαλδάρης χτύπησε και πάλι από τα 6.25 19’’ πριν από το τέλος (78-83).

Για τα στατιστικά του Κολοσσού με τον Άρη πατήστε εδώ

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 37-50, 66-61, 79-85

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Χάρις 10, Παπανικολόπουλος 17 (1), Βασίλιεβιτς 10 (1), Τζόγκο 4, Λεριας, Ασημακόπουλος 16 (2), Σταυρόπουλος, Χαρίσης 6, Τσάμης 16, Αυγενικός.

Άρης (Ματσόν): Κλαρκ 15 (5), Ράιτ 6 (1), Τσαλδάρης 16 (4), Μπετς 13, Νέλσον 10 (2), Αργυρόπουλος 2, Ηλιάδης 9 (1), Γκαβέλ 2, Παπανικολάου, Αγαδάκος, Μπάρλος 12 (2).

Mατσόν: "Ακόμα μία νίκη"

Ο Αντρέα Ματσόν μετά το τέλος της αναμέτρησης σχολίασε: " Πρώτα απ’ όλα υπήρχε μία πολύ καλή ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στον Κολοσσό γιατί έπαιξε χωρίς τρεις σημαντικούς παίκτες. Για μας είναι μία ακόμη εκτός έδρας σημαντική νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν εύστοχοι και γυρίσαμε πολύ καλά τη μπάλα, αλλά στην αρχή της τρίτης περιόδου αλλάξαμε τη φιλοσοφία μας και σουτάραμε πολλά τρίποντα, κάτι που δεν έπρεπε. Στο τέταρτο δεκάλεπτο γυρίσαμε και πάλι καλά τη μπάλα και δημιουργήσαμε προϋποθέσεις για σουτ με τον Τσαλδάρη".

Ο Νίκος Αργυρόπουλος ανέφερε: " Θεωρώ ότι η νίκη μας ήταν δίκαιη. Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι και νομίζω ότι το χάρηκαν τόσο αυτοί που ήταν στο γήπεδο, αλλά και όσοι το παρακολούθησαν στην τηλεόραση, χάρη στην εκπληκτική ανατροπή του Κολοσσού. Από κει και πέρα μπήκαμε πολύ δυνατά και έξυπνα στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να έχουμε δίκαια αυτή τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας και υπνωτιστήκαμε στη ζώνη του Κολοσσού, με συνέπεια να μην έχουμε σωστές επιλογές και να σουτάρουμε βιαστικά σουτ τριών πόντων. Ο Κολοσσός έπαιξε πολύ καλά επιθετικά, βγήκε στον αιφνιδιασμό και δικαιολογημένα πήρε κεφάλι στο σκορ. Στο τέλος δείξαμε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και προσωπικότητα σαν ομάδα και σαν παίκτες και πήραμε δίκαια τη νίκη".

Από την πλευρά του Κολοσσού ο Γιάννης Σφαιρόπουλος τόνισε: " Ήταν ένα παιχνίδι που είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί κυρίως αμυντικά, δεν παλέψαμε. Ο Άρης είναι μία μεγάλη και σπουδαία ομάδα με γεμάτο ρόστερ και πολύ καλό προπονητή. Ήταν πολύ καλά διαβασμένος και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη που κάναμε στην άμυνα, με αποτέλεσμα να πάρει μία σημαντική διαφορά που στηρίχθηκε στα πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση.

Αφού συζητήσαμε με τα παιδιά είπαμε ότι δεν μας αξίζει να δείχνουμε ένα τέτοιο πρόσωπο χωρίς να παλεύουμε, κάτι που δεν φανερώνει την προσπάθεια που κάνουμε με τα παιδιά στους αγώνες και τις προπονήσεις. Έτσι στο δεύτερο ημίχρονο, δείξαμε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο με πάθος και μαχητικότητα. Μπορέσαμε να κλειδώσουμε τον Άρη, επιθετικά και σημείωσε μόλις 11 πόντους. Βάλαμε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, απόρροια της πολύ καλής μας άμυνας και να περάσουμε μπροστά. Έτσι όπως πήγε το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο, κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Εμείς είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε το παιχνίδι αλλά ο Άρης είναι μία έμπειρη ομάδα που έχει παίκτες με προσωπικότητα, οι οποίοι ανέλαβαν την ευθύνη των τελευταίων επιθέσεων και έδειξαν εκεί την ποιότητα τους. Συγχαρητήρια στον Άρη και στον κόουτς για τη νίκη τους, αλλά και στα παιδιά του Κολοσσού για την προσπάθεια που έκαναν. Δεν θέλω να αναφερθώ στις ελλείψεις, δεν μου αρέσουν οι δικαιολογίες. Όσες κι αν έχουμε, θέλω οι παίκτες μου να παλεύουν μέσα στο γήπεδο. Συνεχίζουμε με το ίδιο σκεπτικό, να παλέψουμε όλα τα ματς μέχρι το τέλος

".

Ο Άγγελος Τσάμης υπογράμμισε: " Κάναμε μία πολύ σημαντική προσπάθεια. Ξέραμε εξαρχής ότι είναι πολύ δύσκολο παιχνίδι για μας και με τις ελλείψεις που είχαμε. Δεν μπήκαμε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά βελτιωθήκαμε κατά πολύ στην επανάληψη. Δυστυχώς χάσαμε στις λεπτομέρειες, αλλά κάναμε μεγάλη προσπάθεια. Η χρονιά είναι απόλυτα επιτυχημένη για μας, αλλά θέλουμε το κάτι παραπάνω".