LA LIGA

Νίκη κορυφής για την Ρεάλ

ραμος-πανηγυρικο

Η "βασίλισσα" επικράτησε εκτός έδρας της "συμπολίτισσας" Χετάφε με 1-0 και σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας

Με τον Ρομπέν για πρώτη φορά στην βασική ενδεκάδα, τον Ρούντ Φαν Νιστερλόι να μένει στον πάγκο, προκειμένου να ξεκουραστεί εν όψει Λάτσιο και τον Ραούλ μοναδικό προωθημένο η Ρεάλ κατάφερε να πάρει την νίκη με 1-0 κόντρα στην πρώην ομάδα του Μπερν Σούστερ.
Οι "μερένγκες" μπήκαν δυνατά στον αγώνα και στο 13' ο Ραούλ είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όμως η προσπάθεια του κατέληξε στο δοκάρι.

Παρά τα εμφανή προβλήματα στην άμυνα της "βασίλισσας", η ομάδα του Μπερν Σούστερ κατάφερε να αποδράσει με το τρίποντο στην έδρα της Χετάφε, όταν στο 65ο λεπτό ο Σέρχιο Ράμος σε ρόλο επιθετικού αξιοποίησε ασίστ του Ρομπέν και πέτυχε το νικητήριο γκολ για την Ρεάλ.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη νίκη της "βασίλισσας" στην έδρα της Χετάφε.

Συνεχίζουν το νικηφόρο σερί οι νυχτερίδες

Την πέμπτη της νίκη σε έξι αγώνες πέτυχε η Βαλένθια που επικράτησε με 1-0 στην έδρα της Ουέλβα. Οι "νυχτερίδες" ευτύχησαν να προηγηθούν απο νωρίς, όταν ο μόνιμος σκόρερ της Βαλένθια, Νταβίντ Βίγια, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 5ο μόλις λεπτό.

Οι παίκτες του Βίκτορ Μουνιόθ, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και γνώρισαν την ήττα απο τις "νυχτερίδες" που πλέον μοιράζονται την δεύτερη θέση στην βαθμολογία μαζί με την μόνη ομάδα που τους έχει νικήσει (Βιγιαρεάλ).

Ακάθεκτα τα "υποβρύχια"

Εξακολουθεί να εντυπωσιάζει στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, η Βιγιαρεάλ αφού κατέκτησε άλλη μια νίκη και μοιράζεται την δεύτερη θέση με την Βαλένθια, ρίχνοντας τρίτη την Μπαρτσελόνα.

Τα "κίτρινα υποβρύχια" επικράτησαν δύσκολα εντός έδρας της Μπλιμπάο με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Φουέντες στο 62ο λεπτό δίνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης στην Βιγιαρεάλ.

Τρίτωσε το καλό για την Ατλέτικο

Συνεχίζεται η ανοδική πορεία της Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς οι ροχιμπλάνκος επικράτησαν εντός έδρας με 2-0 της Οσασούνα.

Στο 37ο λεπτό ο Γκαρσία άνοιξε το σκορ για τους γπηεδούχους, ενώ εννέα λεπτά πριν απο την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα (81') ο Αγκουέρο διπλασίασε τα τέρματα της Ατλέτικο, σφραγίζοντας την νίκη.

Επιβλητική τεσσάρα απο την Μούρθια

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Μούρθια που επικράτησε με 4-1 της Βαγιαδολίδ. Οι φιλοξενούμενοι που απο το 23' αγωνιζόντουσαν με παίκτη παραπάνω λόγω της αποβολή του Σιφουέντες, άνοιξαν το σκορ στο 27' με τον Ντε Λούκας.

Στο 34' ο Μπουτέιγ αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα και ανάγκασε την Βαγιαδολίδ να αγωνιστεί για τον υπόλοιπο αγώνα με 9 παίκτες. Παρά το αριθμιτικό τους μειονέκτημα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Γιορέντε όμως μέχρι εκεί.

Στο 75' ο Μπαϊάνο έβλαε και πάλι μπροστά στο σκορ την Μούρθια, έξι λεπτά αργότερα (81') ο Αλόνσο πέτυχε το 3-1, ενώ στο 87ο λεπτό ο Άμπελ μετέτρεψε σε θρίαμβο την νίκη της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Έσπασε το ρόδι η Μπέτις

Πρώτη νίκη για την Ρεάλ Μπέτις που επικράτησε με 3-0 επι της Μαγιόρκα. Οι γηπεδούχοι με ένα "ξέσπασμα" στο δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλευόμενοι την αριθμητική τους υπεροχή, καθώς στο 34' αποβλήθηκε ο Μπαλεστέρος, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Χίσκο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της Μαγιόρκα στο 59'.

Στο 77ο λεπτό ο Σόμπις διπλασίασε τα τέρματα για τους Ανδαλουσιανούς, ενώ στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα (90') ο Εντού διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την Μπέτις. Αξίζει να σημειωθεί πως στο 90ο λεπτό αποβλήθηκε ο Γκουίζα και η Μαγιόρκα αγωνιζόταν για λίγα λεπτά με 9 παίκτες.

"Καθάρισε" ο αρχηγός

Με κεκτημένη ταχύτητα απο την νίκη κόντρα στην Σεβίλλη, η Εσπιανόλ επικράτησε με 1-0 της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου (45') ο αρχηγό και πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Εσπιανόλ, Ραούλ Ταμούδο.

Πρώτη νίκη για Σανταντέρ

Μ' ένα γρήγορο γκολ η Σανταντέρ κατέκτησε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με 1-0 κόντρα στην Σανταντερ. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Γκαράι στο 6ο λεπτό.

Σάββατο 29/09

Σαραγόσα – Σεβίλλη 2-0 (53’ Ντ’ Αλεσάντρο/86’ Γκαρθία)
Λεβάντε – Μπαρτσελόνα 1-4 (71’ Βικέιρα πεν.-17’, 24’, 48’ Ανρί, 51’ Μέσι)

Κυριακή 30/09

Ατλέτικο Μαδρίτης-Οσασούνα 2-0 (37΄Γκαρσία, 81΄ Αγκουέρο)
Βιγιαρεάλ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-0 (62΄ Φουέντες)
Αλμερία-Σανταντέρ 0-1 (6΄ Γκαράι)
Βαγιαδολίδ-Μούρθια 1-4 (48΄ Γιορέντε / 28΄ Ντε Λούκας, 75΄ Μπαϊάνο, 81΄ Αλόνσο, 87΄ Αμπελ)
Μπέτις-Μαγιόρκα 3-0 (59΄ Χίσκο, 77΄ Σόμπις, 90΄ Εντού)
Εσπανιόλ-Λα Κορούνια 1-0 (45΄ Ταμούδο)
Χετάφε – Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (66' Ράμος)
Ουέλβα – Βαλένθια 0-1 (5' Βίγια)