ΠΟΛΟ

Βουλιαγμένη-Γλυφάδα: 7-3

Γερόλυμου

Nίκη που ουσιαστικά της εξασφαλίζει την πρωτιά στην Α1 γυναικών πήρε η Βουλιαγμένη με 7-3 επί της Γλυφάδας

Η Boυλιαγμένη διατήρησε το αήττητό της σε Ελλάδα και Ευρώπη ξεφεύγοντας παράλληλα με διαφορά 5 βαθμών από τον ΑΝΟΓ.
Από το ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου επέβαλαν τον ρυθμό τους με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να περάσουν μπροστά με 3-1.

Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά η άμυνα του ΝΟΒ λειτούργησε ιδανικά με αποτέλεσμα η διαφορά ν’ ανέβει στα 3 γκολ (5-2) στην τελευταία περίοδο με γκολ της Γερόλυμου που "καθάρισε" το ματς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι για τον ΝΟΒ δεν αγωνίστηκαν τόσο η Γιούλη Λαρά όσο και η Κυριακή Λιόση που αντιμετώπισαν προβλήματα τραυματισμών, ενώ και η Άντυ Μελιδώνη αποβλήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με αντικατάσταση.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 2-1, 1-1, 3-1

Οι συνθέσεις και τα γκολ των δύο ομάδων:

ΝΟΒ (Καμμένου): Ντελ Σότο, Τσουκαλά, Μελιδώνη 1, Αλεξάκη, Κούβδου Νικολέτα, Βαν Νόρμαν 2, Ασημάκη 1, Δρίμη, Γερόλυμου 3, Χρυσικοπούλου, Κουτέλη, Μαυρωτάς, Κούβδου, Παντελίδου, Τσιτούρη

Γλυφάδα (Παπαναστασίου): Τσούρη, Θωμαΐδη, Κλάιν, Παπαγεωργίου, Δράκου, Βένγκερ 2, Οικονομοπούλου, Γαρδέλη 1, Μωραϊτίδου, Δημητροκάλη, Βενγκστ, Χατζηαλέξη, Σταματιάδη, Κάλλη, Αλεξάνδρου

Στο φύλλο αγώνος σημειώθηκε η Άντι Μελιδώνη. Συγκεκριμένα ο διαιτητής Βασιλείου έγραψε: " Στο 0’ 59’’ του δευτέρου οκταλέπτου, στο νούμερο 3 του Ναυτικού ομίλου Βουλιαγμένης Μελιδώνη Αντιόπη έδωσα κίτρινη κάρτα (αποβολή με αντικατάσταση) για έντονη διαμαρτυρία σε απόφασή μου και στη συνέχεια κόκκινη κάρτα διότι με εξύβρισε".

Το υπόλοιπο πρόγραμμα της ένατης αγωνιστικής:

Κυριακή (15/2)
"Ποσειδώνιο" κολυμβητήριο (18:00): Ηρακλής–ΝΕΠ (Σκαλοχωρίτης, Αδαμάσογλου)

Τετάρτη (18/2)
Κολυμβητήριο ΟΑΚΑ (15:00): Νηρέας Χαλανδρίου–Εθνικός (Δαμιανάκης, Κουρτίδης)
Εθνικό κολυμβητήριο Πειραιά (18:30): Ολυμπιακός–ΠΑΟΚ (Κατσαρός, Πολυχρονόπουλος)