ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός-Σαχτάρ 3-2

νε

Ανέτρεψε το σκορ (3-2) κόντρα στη Σαχτάρ εν μέσω βροχής και διαμαρτυρίων του Λουτσέσκου

Στο πρώτο ημίχρονο οι "ερυθρολεύκοι" είχαν ρόλο κομπάρσου, με τους Ουκρανούς όχι μόνο να πετυχαίνουν δύο γκολ αλλά να χάνουν αρκετές ευκαρίες για να διευρύνουν κι άλλο το σκορ.
Στην επανάληψη με την είσοδο του Λούα Λούα το σκηνικό άλλαξε εντυπωσιακά με τους Πειραιώτες να πολιορκούν την εστία της Σαχτάρ, να αποδίδουν πολύ ωραίο θέαμα και να καταφέρνουν να παίρνουν τελικά την νίκη με 3-2.

Πρωταγωνιστής του αγώνα για άλλη μια φορά ο Τρεζόρ Λούα Λούα που έκανε άνω-κάτω την άμυνα των Ουκρανών, σκοράροντας και δημιουργώντας γκολ και άκουσε για άλλη μια φορά τους φίλους του Ολυμπιακού να φωνάζουν ρυθμικά το όνομα του.

Πολύ καλή εμφάνιση απο τον Αρτσούμπι που έκανε δυο πολύ καλές ενέργειες, ενώ πέτυχε και ένα πολύ όμορφο γκολ δίνοντας την νίκη στους Πειραιώτες.

Ξεχωριστή στιγμή στον αγώνα η αποθεώση του Νέρι Καστίγιο τόσο κατά την είσοδο των δύο ομάδων, όσο και κατά την αποχώρηση του απο το παιχνίδι στο 87ο λεπτό όταν πέρασε αλλαγή, απο τους φίλους του Ολυμπιακού, που έδειξαν για άλλη μια φορά την αγάπη τους σ' έναν παίκτη που έχει προσφέρει πολλά...

Μελανό σημείο ο τραυματισμός του Μάρκο Νε στο 88ο λεπτό όπου ο Ιβοριανός μέσος έφυγε με φορείο απο το γήπεδο σφαδάζοντας. Ο Νε που πέτυχε το πρώτο γκολ των ερυθρολεύκων γύρισε το γόνατό του, αλλά σύμφωνα με τις πρώτες εκτίμησεις φαίνεται να γλιτώνει τα χειρότερα.

Ο Ιβοριανός μέσος θα υποβληθεί σε εξετάσεις αύριο (13/10) προκειμένου να διαπιστωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού του.

Με μια ματιά
Οι κακές καιρικές συνθήκες δυσκόλεψαν όπως είναι φυσικό το έργο των 22 ποδοσφαιριστών ιδιαίτερα στα πρώτα λεπτά, όμως στην συνέχεια οι παίκτες της Σαχτάρ προσαρμόστηκαν και ήταν πραγματικά καταιγιστικοί.

Η πρώτη υποψία ευκαιρίας είχε χρώμα ερυθρόλευκο, με τον Μενδρινό στο 6ο λεπτό να κάνει ένα δυνατό συρτό σουτ απο τα δεξιά αρκετά μέτρα μακριά απο την μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα απο το δεξί δοκάρι του Μπλιτ.

Ένα λεπτό αργότερα οι Ουκρανοί ισοφάρισαν της ευκαιρίες με τον Μπραντάο να μπαίνει απο τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, να κάνει το σουτ, όμως ο Σηφάκης έδιωξε την μπάλα σε πλάγιο άουτ.

Στο 17' η πίεση της Σαχτάρ απέδωσε καρπούς καθώς ο Μπραντάο μπήκε απο τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, έδωσε πάσα-μισο γκολ για τον Καστίγιο που απο πολύ κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τα μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη. Ο πρώην "ερυθρόλευκος" Καστιγιο, δεν θέλησε να πανηγυρίσει το γκολ κάτι που ήταν αναμενώμενο ύστερα απο επτά χρόνια παρουσίας του στο "Λιμάνι".

Οι Ουκρανοί συνέχισαν να πιέζουν την ερυθρόλευκη άμυνα και δέκα λεπτά αργότερα (27') ο Μπραντάο αυτή την φορά σε ρόλο εκτελεστή, κατάφερε ύστερα απο έξυπνη κάθετη πάσα του Γουίλιαμ, να μπει στην μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού και μ' ένα δυνατό σουτ να διπλασιάσει τα τέρματα για την Σαχτάρ.

Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μετά το 0-2 και στο 31' ύστερα απο ωραία εκτέλεση κόρνερ του Αρτσούμπι, ο Κοβάσεβτιτς πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Σαχτάρ, όμως ο Βιρτ έδιωξε με γροθιές.

Στο 32' ο Καστίγιο λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ, όταν λίγο έξω απο την μεγάλη περιοχή σύγκλινε προς το κέντρο έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Σηφάκη να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Οι παίκτες του Τάκη Λεμονή άρχισαν σιγά σιγά να βγαίνουν στην επίθεση και στο 39' ο Νούνιες ύστερα απο ωραία ενέργεια έκανε ένα δυνατό σουτ απο τα όρια της μεγάλης περιοχής όμως ο Βιρτ μπλοκάρε με δεύτερη προσπάθεια πριν γίνει απειλητικός ο Κοβάσεβιτς και το 0-2 έμεινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερος μέρος η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην ελέω Λούα Λούα. Ο Κονγκολέζος επιθετικός ήταν πραγματικά εκπλήκτικός και οδήγησε την ομάδα του σε μια πρώτης τάξης αντεπίθεση.

Οι ερυθρόλευκοι απο τα πρώτα λεπτά της επανάληψης έδειξαν απειλητικές διαθέσεις κλείνοντας την Σαχτάρ στα καρέ της.

Στο 48ο λεπτό ύστερα απο εξαιρετική ενέργεια του Λούα Λούα που έπαιξε το 1-2 με τον Νε, ο Κονγκολέζος εκάνε κάθετη πάσα στο κενό χώρο, με αποδέκτη τον Νούνιες, που απο πλάγια θέση μέσα απο την μεγάλη περιοχή έκανε την σέντρα όμως ο Σέβτσουκ έδιωξε με κεφαλιά πάνω στην γραμμή σε κόρνερ.

Οι παίκτες του Τάκη Λεμονή συνέχισαν την ασφυκτική πίεση και στο 52' ύστερα απο ωραία σέντρα απο τα αριστερά του Νούνιες, ο Κοβάσεβιτς απο ευνοϊκή θέση δεν καταφέρε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Σαχτάρ.

Ένα λεπτό αργότερα (53') οι Πειραιώτες κατάφεραν να μειώσουν το σκορ, με τον Λούα Λούα να κάνει όμορφη μπαλιά με αποδέκτη τον Κοβάσεβιτς που με τακουνάκι τροφοδότησε τον Νέ και ο Ιβοριανός απο την μικρή περιοχή δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπλιτ και να κάνει το 1-2.

Οι Ουκρανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 60' ο Καστίγιο έχασε μεγάλη ευκαρία, όταν μέσα απο την μεγάλη περιοχή κατάφερε να ξεφύγει απο τον "άπειρο" Λαμπρόπουλο, έκανε ένα αριστερό σουτ όμως η μπάλα πέρασε δίπλα απο το δεξί δοκάρι του Σηφάκη.

Στο 67' ο Αρτσούμπι έκανε αισθητή την παρουσία του στα καρέ της Σαχτάρ, όταν απο πλάγια αριστερή θέση εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, θέλοντας να αιφνιδιάσει τον Μπιρτ, όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 75ο λεπτό ο Σηφάκης πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση αποδεικνύοντας πως είναι έτοιμος και για τα δύσκολα, καθώς ύστερα απο πάσα του Μπρέντιν ο Αντριάνο απο κοντινή θέση έκανε το σουτ, όμως ο Κρητικός γκολκίπερ έσωσε την εστία του απο βέβαιη παραβίαση.

Δύο λεπτά αργότερα (77') ο Τάσος Πάντος μπήκε στην μεγάλη περιοχή ανατράπηκε απο τον Φερναντίνιο και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ των ερυθρολεύκων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λούα Λούα που δεν αστόχησε και ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό σε 2-2.

Ο επιθετικός οίστρος των ερυθρολεύκων συνεχίστηκε και στο 79' ύστερα απο εξαιρετική μπαλιά του Κοβάσεβιτς στον κενό χώρο ο Αρτσούμπι πετάχτηκε απο κανονική θέση στην καρδιά της άμυνας της Σαχτάρ, εξαπέλυσε ένα δυνατό αριστερό σουτ μέσα απο την μεγάλη περιοχή και έβαλε για πρώτη φορά στον αγώνα μπροστά τον Ολυμπιακό με 3-2.

Το γκολ του Αρτσούμπι εξόργισε τον προπονητή της Σαχτάρ, Μιρτσέα Λουτσέσκου, καθώς μπήκε στον αγωνιστικό χώρο θεωρώντας πως ο Αργεντινός ήταν σε θέση οφ σάιντ, με αποτέλεσμα ο αγώνας να διακοπεί για λίγα λεπτά και το κοινό των ερυθρολεύκων να αποδοκιμάζει τον Ρουμάνο τεχνικό.

Στο 87ο λεπτό το κεντρικό πρόσωπο της αναμέτρησης, Νέρι Καστίγιο, πέρασε στον πάγκο και ανταπόδωσε εμφανώς συγκινημένος το χειροκρότημα των φίλων του Ολυμπιακού που δεν το ξεχνούν...

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης και οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάρουν μια όχι και τόσο σημαντική νίκη, αποδίδοντας όμως πολύ όμορφο ποδόσφαιρό στο δεύτερο μέρος ικανοποιώντας τον κόσμο που παρά την βροχή έδωσε το παρών στο "Γεώργιος Καραϊσκάκη".

*Στην αναμέτρηση κόπηκαν 7.025 εισιτήρια και οι εισπράξεις ήταν 80.930 ευρώ.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Σηφάκης, Ζούλιο Σέζαρ, Λαμπρόπουλος, Πάντος, Φακίνος (46' Λεντέσμα), Νε (88' Κατσικογιάννης), Τζόρτζεβιτς (46' Λούα Λούα), Μενδρινός (89' Βασιλόγιαννης), Αρτσούμπι, Νούνιες, Κοβάσεβιτς (88' Σοϊλέδης).

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Βιρτ, Σέβτσουκ Β.(91' Σέβτσουκ Σ.) , Χούμπσμαν, Οσίπκο, Τκατσένκο, Ιλσίνιο, Γουίλιαν, Φερναντίνιο, Βούκιτς (66' Μπρέντουν), Καστίγιο (87' Χάι), Μπραντάο (46' Λουίς Αντριάνο).
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Ολυμπιακός
(Τάκης Λεμονής): Σηφάκης, Πάντος, Λαμπρόπουλος,Ζούλιο Σέζαρ, Φακίνος, Νε, Τζόρτζεβιτς, Μενδρινός, Αρτσούμπι, Κοβάσεβιτς, Νούνιες.
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: "Καραϊσκάκη"
Διαιτητής: Ζωγράφος (Αθήνας)

1' Έναρξη αγώνα
6' Σχόλιο
Δύσκολο έργο και για τους 22 ποδοσφαιριστές που αγωνίζεται λόγω της βροχής που πέφτει ακατάπαυστα.
9' Σουτ Ολυμπιακός Μενδρινός
Δυνατό σουτ απο τον Μενδρινό αρκετά μέτρα έξω απο την μεγάλη περιοχή η μπάλα καταλήγει δίπλα απο το δεξί δοκάρι της Σαχτάρ.
10' Ευκαιρία Σαχτάρ Ντόνετσκ Μπραντάο
Ύστερα απο όμορφη μπαλιά ο Μπραντάο μπαίνει απο τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, κάνει το σουτ, όμως ο Σηφάκης διώχνει την μπάλα που καταλήγει πλάγιο άουτ.
11' Σχόλιο
Μπλάκ άουτ για λίγα λεπτά στο στάδιο "Καραϊσκάκη" όμως το πρόβλημα αντιμετωπίσθηκε άμεσα και το ματς συνεχίζεται.
16' Σουτ Σαχτάρ Ντόνετσκ Γούλιαμ
Συρτό σουτ απο τον νεαρό Βραζιλιάνο η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
17' Γκολ Σαχτάρ Ντόνετσκ Καστίγιο
Ο Μπραντάο μπήκε απο τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, έδωσε πάσα-μισο γκολ για τον Καστίγιο που απο πολύ κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τα μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη. Όπως είναι φυσικό ο Καστίγιο δεν πανηγύρισε το γκολ κόντρα στην παλιά του ομάδα, απλά φίλησε την βέρα του.
27' Γκολ Σαχτάρ Ντόνετσκ Μπραντάο
Ύστερα απο έξυπνη κάθετη πάσα του Γουίλιαμ, ο Μπραντάο μπήκε στην μεγάλη περιοχή και μ' ένα δυνατό σουτ διπλασίασε τα τέρματα για τους Ουκρανούς.
31' Ευκαιρία Ολυμπιακός Κοβάσεβιτς
Ύστερα απο ωραία εκτέλεση κόρνερ του Αρτσούμπι ο Κοβάσεβτιτς πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Σαχτάρ, όμως ο Βιρτ έδιωξε με γροθιές.
32' Σουτ Σαχτάρ Ντόνετσκ Καστίγιο
Κλασική κίνηση Καστίγιο, καθώς απο τα δεξιά έξω απο την μεγάλη περιοχή σύγκλινε προς το κέντρο έκανε το σουτ όμως ο Σηφάκης μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.
37' Σχόλιο
Καταιγιστική η Σαχτάρ στα πρώτα 37 λεπτά του αγώνα καθώς εκτός απο τα δύο γκολ που έχει πετύχει, έχει απειλήσει ουκ ολίγες φορές την εστία του Σηφάκη.
39' Ευκαιρία Ολυμπιακός Νούνιες
Εξαιρετική προσπάθεια απο τον Νούνιες που απο τα όρια της μεγάλης περιοχής κάνει το ένα όμορφο σουτ όμως ο Βιρτ μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια πριν γίνει απειλητικός ο Κοβάσεβιτς.
40' Ευκαιρία Ολυμπιακός Κοβάσεβιτς
Σέντρα του Μενδρινού στο κενό χώρο, ο Μπλιτ προλαβαίνει τον Κοβάσεβιτς.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Λούα Λούα μπαίνει στον αγώνα στην θέση του Τζόρτζεβιτς.
Ο Λεντέσμα παίρνει την θέση του Φακίνου.
48' Ευκαιρία Ολυμπιακός Νούνιες
Εξαιρετική ενέργεια απο τον Λούα Λούα που πάιζει το 1-2 με τον Νε, ο Κονγκολέζος κάνει κάθετη πάσα στο κενό χώρο, με αποδέκτη τον Νούνιες, που απο πλάγια θέση μέσα απο την μεγάλη περιοχή έκανε την σέντρα όμως ο Σέβτσουκ διώχνει με κεφαλιά πάνω στην γραμμή διώχνοντας σε κόρνερ.
52' Ευκαιρία Ολυμπιακός Κοβάσεβιτς
Ωραία σέντρα απο τα αριστερά του Νούνιες, ο Κοβάσεβιτς απο ευνοϊκή θέση δεν καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
53' Γκολ Ολυμπιακός Νε
Ο Λούα Λούα κάνει όμορφη μπαλιά, ο Κοβάσεβιτς με τακουνάκι τροφοδοτεί τον Νέ που απο την μικρή περιοχή δεν δυσκολεύεται να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπλιτ και να μειώσει σε 1-2.
59' Σουτ Ολυμπιακός Λούα Λούα
Όμορφη ενέργεια απο τον Λούα Λούα που κάνει το σουτ αρκετά μέτρα έξω απο την μεγάλη περιοχή όμως ο Μπλιτ αποκρούει την μπάλα.
60' Ευκαιρία Σαχτάρ Ντόνετσκ Καστίγιο
Ο Καστίγιο μέσα απο την μεγάλη περιοχή ξεφεύγει ωραία απο τον Λαμπρόπουλο, κάνει ένα αριστερό σουτ όμως η μπάλα πέρασε δίπλα απο το δεξί δοκάρι του Σηφάκη.
65' Αλλαγή παίκτη Σαχτάρ Ντόνετσκ
Ο Μπρέντουν μπαίνει στην θέση του Βούκιτς.
67' Ευκαιρία Ολυμπιακός Αρτσούμπι
Ο Αρτσούμπι απο πολύ πλάγια αριστερή θέση θέλησε να αιφνιδιάσει τον Μπλιτ κάνοντας ένα δυνατό σουτ που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
73' Κίτρινη κάρτα Σαχτάρ Ντόνετσκ Φερναντίνιο
75' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ο Μπρέντιν μπαίνει στην μεγάλη περιοχή κάνει την πάσα στον Αντριάνο, το σουτ του τελευταίου όμως αποκορούει εντυπωσιακά ο Σηφάκης.
77' Πέναλτι Ολυμπιακός
Ο Φερναντίνιο ανέτρεψε τον Πάντο και οι ερυθρόλευκοι κερδίζουν το πέναλτι.
77' Γκολ Ολυμπιακός Λούα Λούα
Ο Κονγκολέζος επιθετικός ευστοχεί στο πέναλτι και ισοφαρίζει για τον Ολυμπιακό.
79' Γκολ Ολυμπιακός Αρτσούμπι
Εξαιρετική μπαλιά απο τον Κοβάσεβιτς στον κενό χώρο, ο Αρτσούμπι μπήκε στην μεγάλη περιοχή και μ' ένα δυνατό αριστερό σουτ κάνει το 3-2 για τον Ολυμπιακό.
79' Σχόλιο
Έντονες διαμαρτυρίες απο τον Λουτσέσκου που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και το παιχνίδι διακόπηκε για λίγα λεπτά. Ο Ρουμάνος τεχνικός διαμαρτύρεται λανθασμένα για οφ σάιντ στο τρίτο γκολ του Ολυμπιακού.
83' Σχόλιο
Απο την φισούνα θα παρακολουθήσει τον υπόλοιπο αγώνα ο τεχνικός της Σαχτάρ.
87' Αλλαγή παίκτη Σαχτάρ Ντόνετσκ
Την θέση του Καστίγιο παίρνει ο Γκολοπόρφ.
88' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Στην θέση του Νε μπαίνει ο Κατσικογιάννης.
Ο νεαρός Σοϊλέδης μπάινει στην θέση του Κοβάσεβιτς.
90' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Βασιλόγιαννης παίρνει την θέση του Μενδρινού.
90' Έναρξη καθυστερήσεων + 3 λεπτά
91' Αλλαγή παίκτη Σαχτάρ Ντόνετσκ