EUROPA LEAGUE

Nόρτζελαντ-Ολυμπιακός 0-2

ΜΠΕΛΟΥΤΣΙ ΝΟΡΤΖΕΛΑΝΤ

Ο ΟΣΦΠ νίκησε 2-0 τη Νόρντζελαντ και πάει στους ομίλους του UEFA. Βαλβέρδε: "Πετύχαμε..." (vid)

"Είναι αλήθεια πως έχουμε προβλήματα όταν μπαίνουμε στα παιχνίδια. Στα πρώτα ημίχρονα δεν έχουμε την απόδοση που θέλουμε. Είναι κάτι που ξέρουμε και πρέπει να το διορθώσουμε.

Είναι όμως γεγονός ότι πάντα κάνουμε καλό δεύτερο ημίχρονο. Αυτό έγινε με Ανόρθωση, Αστέρα Τρίπολης και Ξάνθη".

Αυτά δήλωσε -μεταξύ άλλων- ο Ερνέστο Βαλβέρδε παραμονές του ματς με την Νόρντζελαντ, κληθείς να σχολιάσει την εικόνα που εμφανίζουν οι πρωταθλητές στα τελευταία παιχνίδια, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε στο μακρινό Φάρουμ της Δανίας.

Η εμφάνιση των "ερυθρολεύκων", παρά το... λίφτινγκ που έγινε στο αρχικό σχήμα (κατά τα 6/11 αλλαγμένο σε σχέση με τον αγώνα στα "Πηγάδια"), ήταν φωτοκόπια αυτών στις δύο πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος αλλά και των αγώνων με την Ανόρθωση για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Πειραιά δεν μπήκε με το "καλημέρα" στο πνεύμα της αναμέτρησης, δεν ανταποκρίθηκε στο ύψος των περιστάσεων, με το διάστημα από το 15' μέχρι το 45' να απογοητεύει τους φίλους της και να βυθίζει σε περισυλλογή τον Ερνέστο Βαλβέρδε...

Με αντίπαλο μία ομάδα που δικαιολόγησε απόλυτα και στα 94 λεπτά πως μπήκε από... σπόντα στην Ευρώπη (τερμάτισε πέρυσι 9η σε σύνολο 12 αγώνων και πήρε το ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω φερ-πλέι), ο Αντώνης Νικοπολίδης ένιωσε πως η εστία του... σφυροκοπείτο για αρκετή ώρα, με τρία σουτ να περνούν λίγο έξω από τα δοκάρια του.

Οι παίκτες της μεσαίας γραμμής υστέρησαν τόσο επιθετικά όσο και ανασταλτικά, ο Μήτρογλου δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να ξεμαρκαριστεί για να απειλήσει, ο Γκαλέτι δεν είχε βοήθειες και από ένα σημείο και μετά κουράστηκε, με αποτέλεσμα να μείνουν μόνο να παλεύουν οι Λεονάρντο και Ντομί από τα αριστερά.

Στο δεύτερο μέρος, η αποκαρδιωτική εικόνα δεν μπορούσε να συνεχιστεί, δεδομένης της χαμηλής δυναμικότητας του αντιπάλου, με τους παίκτες του Βαλβέρδε να αποφασίζουν να σοβαρευτούν και να καταφέρνουν τουλάχιστον να έχουν αυτοί τα ηνία του ματς.

Το πρώτο πεντάλεπτο ήταν ένα καλό... ζέσταμα για τον Μήτρογλου που βρέθηκε δύο φορές κοντά στο γκολ (ήταν όμως άστοχος και πάλι, ίσως επηρεασμένος ψυχολογικά από τη γκίνια των τελευταίων αγώνων του), ωστόσο γεγονός-κλειδί στο τελικό σκορ ήταν η απόφαση του Βάσκου να περάσει στο 60' τον Ντιόγκο αντί του Γκαλέτι.

Ο Βραζιλιάνος πίεσε τους αντιπάλους αμυντικούς έχοντας "φρέσκα πνευμόνια", κατάφερε να "γεμίσει" την αντίπαλη περιοχή, απευλεθέρωσε τον Μήτρογλου, με το γκολ του "μικρού" στο 73' να αποτελεί φυσιολογική εξέλιξη της ροής του αγώνα.

Οι Δανοί προσπάθησαν να ισοφαρίσουν στο τελευταίο 20λεπτο, όμως ήταν πολύ "λίγοι" (μόνο σε περίπτωση που γινόταν κάποιο σοβαρό ατομικό λάθος στην ερυθρόλευκη άμυνα είχαν τύχη για ισοφάριση), και το τελικό 2-0 του Ολυμπιακού ήρθε σε μία αντεπίθεση, χάρη σε παίκτες κλάσης όπως οι Ντιόγκο-Λέτο, αλλά και στις δεδομένες αδυναμίες της δανέζικης άμυνας.

Το τελικό 2-0 μπορεί να αφήνει ευχαριστημένο τον Ολυμπιακό, καθώς "σφράγισε" από το πρώτο κιόλας ματς το εισιτήριο για τη φάση των ομίλων του Κυπέλλου UEFA (θα δώσει για πρώτη φορά το "παρών"), όχι όμως και η εμφάνιση, η οποία δεν έθελξε, αντίθετα προβλημάτισε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε προχώρησε σε ριζικές αλλαγές σε σχέση με το ματς του περασμένου Σαββάτου στα "Πηγάδια", παρατάσσοντας την ομάδα του κατά 6/11 αλλαγμένη με αυτήν που ξεκίνησε κατά της Skoda για τη 2η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Οι Ντιόγκο, Λέτο, Ντουντού και Ζεβλάκοβ έμειναν στον πάγκο, οι Κοβάτσεβιτς και Πάντος εκτός αποστολής, ενώ τα νέα πρόσωπα ήταν οι Άντζας, Τοροσίδης, Ντομί, Στολτίδης, Πατσατζόγλου και Μήτρογλου.

Σε σύστημα 4-2-3-1, ο Αντώνης Νικοπολίδης ανέλαβε την υπεράσπιση της ερυθρόλευκης εστίας, ενώ την αμυντική τετράδα συνέθεσαν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Τοροσίδης, Α.Παπαδόπουλος, Άντζας και Ντομί.

Οι Στολτίδης και Πατσατζόγλου ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, ο Λεονάρντο τοποθετήθηκε στην αριστερή πτέρυγα της μεσαίας γραμμής και ο Γκαλέτι στην δεξιά, με τον Μπελούτσι να κινείται σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον μοναδικό "φουνταριστό" φορ, Μήτρογλου.

Το πρώτο 10λεπτο ήταν ενδεικτικό της δεδομένης δυναμικότητας των δύο ομάδων αλλά και των απαιτήσεών τους από την αναμέτρηση.

Οι παίκτες της Νόρντζελαντ έδωσαν χώρο στους αντιπάλους τους και αρκέστηκαν να περιμένουν πίσω από τη σέντρα με στόχο να "χτυπήσουν" -αν τους δοθεί κάποια ευκαιρία- στην κόντρα, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να αποκτούν τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή και να διατηρούν πρωτοβουλία των κινήσεων, κυνηγώντας ένα γρήγορο γκολ που θα τους απελευθέρωνε ψυχολογικά.

Οι Γκαλέτι και Λεονάρντο προσπαθούσαν να δημιουργήσουν αντίπαλες καταστάσεις από τα άκρα, χωρίς πάντως η μπάλα να φτάνει στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, ενώ το πρώτο σουτ από πλευράς "ερυθρολεύκων" καταγράφηκε στο 12', με το δεξί δυνατό σουτ του Πατσατζόγλου από τα 40 μέτρα να περνάει έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χάνσεν.

Στο 17' ο δραστήριος στο ξεκίνημα Λεονάρντο (αγωνιζόταν σε θέση αριστερού χαφ) βρέθηκε σε επίκαιρη θέση αριστερά της μεγάλης περιοχής, όμως μετά από τη σέντρα που επιχείρησε παρενέβη ο Κιμπέμπε και με προβολή έδιωξε σε κόρνερ για να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Ο Ολυμπιακός είχε σε αυτό το διάστημα φλύαρη υπεροχή, όμως στη συνέχεια αντί να ανεβάσει στροφές όπως θα περίμεναν οι περισσότεροι, άρχισε να χάνει σταδιακά τον έλεγχο στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Τα μεγάλα κενά μεταξύ άμυνας και μεσαίας γραμμής ήταν εμφανή, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάνουν πλέον με μεγάλυ ευκολία έξω από την μεγάλη περιοχή του Νικοπολίδη και να τον απειλούν με πολύ επικίνδυνα σουτ.

Το πρώτο... καμπανάκι κινδύνου για την ελληνική ομάδα χτύπησε στο 18', όταν η μπάλα χάθηκε εύκολα στο χώρο του κέντρου, οι Δανοί ξεχύθηκαν στη κόντρα έχοντας έναν παίκτη παραπάνω (4 έναντι 3 αμυντικών του Ολυμπιακού), με τον Τζόναθαν Ρίχτερ να διανύει ανενόχλητος απόσταση 25 μέτρων πριν εξαπολύσει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, που έφυγε πάνω από την εστία του Νικοπολίδη.

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι, αυτή τη φορά με συρτό σουτ του Νακατζίμα-Φαράν (μετά από πάσα του Νταλ), που έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Νικοπολίδη.

Η ομάδα του Βίγκχορστ είχε ξεθαρρέψει για τα καλά, εκμεταλλευόμενη την αδυναμία των κεντρώων παικτών του Ολυμπιακού να ελέγξουν την κυκλοφορία και να κλείσουν τους χώρους, και στο 22' άγγιξαν το γκολ...

Ο Νακατζίμα-Φαράλ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τζόναθαν Ρίχτερ έκανε το τεχνικό σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι του Νικοπολίδη και να καταλήγει άουτ.

Ο χορός των... χαμένων ευκαιριών της Νόρντζελαντ και η "τρικυμία" της ερυθρόλευκης άμυνας συνεχίστηκε ένα λεπτό αργότερα, όταν μετά από τη σέντρα από αριστερά του Νακατζίμα-Φαράν, ο Μπέρνμπουργκ έπιασε την κεφαλιά, η οποία πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Νικοπολίδη.

Ο "εξαφανισμένος" για πάνω από 15 λεπτά Ολυμπιακός δήλωσε και πάλι "παρών" επιθετικά στο 32', με το σουτ του Λεονάρντο να φεύγει πάνω από την εστία του Χάνσεν, όμως τα αμυντικά κενά συνεχίζονταν, και έτσι στο 33' το σουτ του Μπέρνμπουργκ έστειλε τη μπάλα να φύγει λίγο έξω από την εστία των Πειραιωτών.

Τα λάθη των παικτών του Ερνέστο Βαλβέρδε διαδέχονταν το ένα το άλλο, ο γκολκίπερ της Νόρντζελαντ έμοιαζε να έχει ρόλο... θεατή στο ματς, και ευτυχώς που έγινε και η φάση του 45', για να έχουν να θυμούνται κάτι το αξιόλογο οι οπαδοί των ερυθρολεύκων από την ομάδα τους.

Μετά από ωραία συνεργασία Ντομί-Λεονάρντο από τα αριστερά, ο Βραζιλιάνος έκανε τη σέντρα, με το πλασέ του Μπελούτσι πάνω στην κίνηση να βρίσκει σε πόδια αμυντικών, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στην αγκαλιά του Χάνσεν.

Παρά την πολύ άσχημη εικόνα που παρουσίασε ο Ολυμπιακός στο πρώτο 45λεπτο, ο Ερνέστο Βαλβέρδε δεν προχώρησε σε κάποια αλλαγή με το ξεκίνημα της επανάληψης, ωστόσο στα πρώτα πέντε λεπτά οι Πειραιώτες φάνηκε ότι μπαίνουν με βελτιωμένη ψυχολογία στο παιχνίδι, δημιουργώντας δύο αξιόλογες ευκαιρίες.

Στο 48' ο Λεονάρντο έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, καθώς έκλεψε τη μπάλα πάνω στην τελική γραμμή και έβγαλε σέντρα-λουκούμι για το κεφάλι του Μήτρογλου, όμως ο 20χρονος Έλληνας φορ σπατάλησε μία μοναδική ευκαιρία, καθώς -όντας αμαρκάριστος- έστειλε τη μπάλα από το ύψος της μικρής περιοχής άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης ήταν και πάλι πρωταγωνιστής, όταν μετά από ωραία σέντρα του Τοροσίδη πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, όμως δεν πρόλαβε για λίγο να την "τσιμπήσει" και να τη στείλει προς το τέρμα, με αποτέλεσμα να φύγει άουτ.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ελληνική ομάδα, καθώς μέχρι το 65ο λεπτό έριξε και πάλι ρυθμούς, με τον Βαλβέρδε να προβληματίζεται από την αδυναμία της ομάδας του να απειλήσει από τον άξονα και τη μεγάλη περιοχή, και να περνά με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα τον Ντιόγκο στη θέση του (κουρασμένου) Γκαλέτι.

Στο 65' ο Μπελούτσι βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή της Νόρντζελαντ, όμως το μονοκόμματο σουτ που έκανε έφυγε έξω από αριστερό δοκάρι του Χάνσεν, ενώ στο 67' οι γηπεδούχοι παραλίγο να βάλουν γκολ από το... πουθενά, χάρη σε ένα τραγικό και αναπάντεχο λάθος του Αντώνη Νικοπολίδη.

Σε μία στιγμή αδράνειας, ο πολύπειρος γκολκίπερ τροφοδότησε τον... Μπερνιέ, όμως το πλασέ του τελευταίου, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Νικοπολίδη, ήταν πολύ κακό και έστειλε τη μπάλα να περάσει άουτ, με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο να ελέγχει τη φάση.

Η είσοδος του Ντιόγκο στο παιχνίδι είχε προσδώσει μεγαλύτερη επιθετική οντότητα στους νταμπλούχους Ελλάδας, κάτι που φάνηκε στη φάση του 73', όταν και οι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ.

Ο Τοροσίδης έκανε σέντρα από τα δεξιά, ο Λούντμπεργκ απομάκρυνε άτσαλα τη μπάλα πάνω στον Μήτρογλου, ο οποίος την "κατέβασε" με ωραία τρόπο και με απευθείας διαγώνιο σουτ την έστειλε στην δεξιά γωνία του Χάνσεν για να γράψει το 1-0.

Ο Αντώνης Νικοπολίδης ανησύχησε και πάλι στο 77', όταν το δυνατό σουτ του Μπέρνμπουργκ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα να περάσει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Νικοπολίδη, ενώ στο 81' ο Ισπανός τεχνικός έβγαλε και δεύτερο βέλος από τη φαρέτρα του, με την είσοδο του Λέτο αντί του Μήτρογλου.

Το ερυθρόλευκο παζλ των αλλαγών ολοκληρώθηκε στο 85', με τον Ντουντού να αντικαθιστά τον Μπελούτσι, ενώ το τελευταίο πεντάλεπτο της κανονικής διάρκειας βρήκε τους γηπεδούχους να βγαίνουν μπροστά, στην ύστατη προσπάθειά τους να αποφύγουν την ήττα, χωρίς πάντως ορθόδοξο σύστημα ανάπτυξης, δείγμα των περιορισμένων δυνατοτήτων τους.

Οι "ερυθρόλευκοι" από την πλευρά τους, πήγαν να κάνουν δύσκολη τη... ζωή τους στα τελευταία λεπτά, με τον Στολτίδη να αποβάλλεται (δικαιολογημένα) στο 89' με δεύτερη κίτρινη κάρτα (χτύπησε άθελά του με την τάπα του παπουτσιού του το πρόσωπο ενός αντιπάλου).

Ό,τι όμως δεν μπορούσαν να κάνουν οι Δανοί στην πολιορκία που ασκούσαν στα ελληνικά καρέ, το έκανε ο σαφώς ποιοτικότερος Ολυμπιακός στην αντεπίθεση, με σκόρερ τον Λέτο.

Μετά από σύγχυση στα καρέ των γηπεδούχων, ο Ντιόγκο έγινε κάτοχος της μπάλας και προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Λέτο, δύο αμυντικοί της Νόρντζελαντ "τράκαραν" μεταξύ τους σε μία φάση που φαινομενικά ήταν εύκολο να την "καθαρίσουν", και ο Λέτο ευχαρίστησε για το... δώρο τους, στέλνοντας με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα, για να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νόρντζελαντ (Μόρτεν Βίγκχορστ): Χάνσεν, Κιμπέμπε, Κίλντεντοφτ, Λούντμπεργκ, Κάρλσεν, Μπερνιέρ, Μπέρνμπουργκ, Νακατζίμα-Φαράν (64' Κρίστενσεν), Σ. Ρίχτερ, Νταλ (76' Πέντερσεν), Τζ. Ρίχτερ (83' Στορμ).

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ντομί, Αβ. Παπαδόπουλος, Αντζας, Πατσατζόγλου, Στολτίδης, Γκαλέτι (60' Ντιόγκο), Λεονάρντο, Μπελούτσι (85' Ντουντού), Μήτρογλου (81' Λέτο).

Κίτρινες κάρτες: Κάρλσεν (Νόρντζελαντ), Μπελούτσι, Στολτίδης, Άντζας (Ολυμπιακός)

Κόκκινες κάρτες: Στολτίδης (Ολυμπιακός)

Διαιτητής: Μέσνερ Σ. (Αυστρία)

* Με την κίτρινη κάρτα που δέχτηκε ο Ιεροκλής Στολτίδης συμπλήρωσε δύο (είχε αντικρύσει και μία κόντρα στην Ανόρθωση), με αποτέλεσμα να χάνει τη ρεβάνς με τη Νόρντζελαντ στο "Καραϊσκάκη".

*Ο Ερνέστο Βαλβέρδε άφησε εκτός αποστολής τον Ντάρκο Κοβάτσεβιτς.

*Οι παίκτες του Ολυμπιακού αγωνίστηκαν με μαύρες εμφανίσεις και οι γηπεδούχοι με κόκκινες.

* Περίπου 500 οπαδοί του Ολυμπιακού συμπαραστάθηκαν στην ομάδα τους στο χωρητικότητας 10.000 θεατών "Φάρουμ Παρκ".

Βαλβέρδε: "Πετύχαμε το στόχο μας"

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε δήλωσε ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και το προβάδισμα πρόκρισης στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου UEFA, μετά τη νίκη 2-0 του Ολυμπιακού επί της Νόρντζελαντ στη Δανία.

"Ήρθαμε εδώ για τη νίκη και τα καταφέραμε. Είχαμε δει και στο πρώτο παιχνίδι με την Ανόρθωση στα προκριματικά του Champions League ότι δεν κερδίζει πάντα η καλύτερη ομάδα.

Πάντως, το αποτέλεσμα που πήραμε στη Δανία είναι πολύ σημαντικό για την πρόκριση στους ομίλους. Πετύχαμε τον στόχο μας. Επίσης, θέλω να τονίσω ότι έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης",

τόνισε ο Ισπανός τεχνικός του Ολυμπιακού, ο οποίος αναφέρθηκε και για την απόφασή του να αποκλείσει από την 18άδα τον Ντάρκο Κοβάτσεβιτς.

"Είχα επιθετικούς στη διάθεσή μου και ήταν δική μου απόφαση να τον αφήσω εκτός 18άδας", τόνισε σχετικά.

Ερωτηθείς για τους παίκτες που χρησιμοποίησε στο αρχικό σχήμα, αλλά και τις αλλαγές, ο Βαλβέρδε υποστήριξε: "Εγώ ξέρω σε ποια κατάσταση είναι οι παίκτες μου και πως έφυγαν από το ματς με την Ξάνθη οι Ντιόγκο, Ντουντού και Λέτο".

Από την πλευρά του, ο προπονητής της Νόρντζελαντ, Μόρτεν Βίγκχορστ, δήλωσε: "Δεν τα παρατάμε. Θα προσπαθήσουμε στη ρεβάνς για να πετύχουμε ό,τι καλύτερο".