ΞΑΝΘΗ

Skoda Ξάνθη-Αστέρας Τρίπολης 2-0

Σουάνης

Με τέρματα των Σουάνη και Μπούγκα, η Skoda Ξάνθη επικράτησε 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στα "Πηγάδια"

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, η Ξάνθη κατάφερε να βρει το αντίδοτο στην καλά οργανωμένη άμυνα του Αστέρα Τρίπολης και με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο πήρε πολύτιμη νίκη στην... κούρσα για την παραμονή στην κατηγορία.
Ο Σουάνης με εξαιρετικό βολέ στο 72' άνοιξε το δρόμο για το τρίποντο-χρυσάφι και ο Μπούγκα στο 83' με σουτ στην κίνηση το εξασφάλισε για την ομάδα του.
Οι συνθέσεις των ομάδων

Skoda Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Λυμπερόπουλος, Μπέρτος, Φλίσκας, Κωστούλας, Τζάγκι, Λουτσιάνο (55' Σουάνης), Μπούγκα, Στίνγκα (67' Στρμπα), Ζίεντσουκ (51' Ζίεντσουκ), Βάλλας, Κιντάνα.

Αστέρας Τρίπολης (Βαγγέλης Βλάχος): Ντεγκρά, Ουριμπάρι, Μαρσελάο, Μπαρτολίνι, Καρντόσο, Μπαστία, Λαδάκης (77' Καούνος), Έντερ (84' Ρίος), Τσέζαρεκ, Βίλτσες, Λαμπρόπουλος.

Γήπεδο: "Πηγάδια"

Διαιτητής: Γ. Σταθόπουλος (Αχαΐας)

Βοηθοί: Σ. Τρύφωνας (Κέρκυρας), Χ. Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)

Κίτρινες: Κωστούλας, Φλίσκας, Μπέρτος, Στρμπα, Λυμπερόπουλος / Μπαρτολίνι, Καρντόσο, Μπαστία

Κόκκινες: -

Με μια ματιά

Αγώνας δίχως αύριο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η αναμέτρηση μεταξύ Ξάνθης και Αστέρα Τρίπολης για την 27η αγωνιστική της Super League.

Με το πρωτάθλημα να διανύει τις τελευταίες του στροφές και τη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία να έχει "φουντώσει" για τα καλά, γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι δεν στόχευαν σε τίποτα άλλο πέρα από την κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης, οι οποίοι θα αποτελούσαν "χρυσάφι" στη μάχη για τη... σωτηρία!

Δυνατό αλλά... ανιαρό

Το ματς ξεκίνησε και στα πρώτα του λεπτά χαρακτηρίστηκε από μέτριο θέαμα, δυνατά μαρκαρίσματα και μία φλύαρη υπεροχή των γηπεδούχων που δεν κατάφεραν να την... μεταφράσουν σε κάποια ευκαιρία.

Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι περίμεναν υπομονετικά για να βγουν στην αντεπίθεση και στο 15' έφτασαν κοντά στο να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Ο Βίλτσες βγήκε στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή και από τη γωνία της μικρής περιοχής επιχείρησε το πλασέ, αλλά ο Λυμπερόπουλος καλά τοποθετημένος διατήρησε ανέπαφη την εστία του.

Αυτή ήταν, χωρίς ίχνος υπερβολής, η μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο του ματς στα "Πηγάδια", αποτέλεσμα κυρίως των δυνατών μονομαχιών που έλαβαν χώρα στη μεσαία γραμμή, οι οποίες "ανάγκαζαν" το διαιτητή να σφυρίζει σνεχώς, με το ματς να μην αποκτά ποτέ ρυθμό.

Με τη σφραγίδα των... Σουάνη και Μπούγκα

Στην επανάληψη, η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά μπήκε αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο να διεκδικήσει ένα γρήγορο τέρμα, ανέβηκε από νωρίς στην περιοχή του Αστέρα, ωστόσο οι επιλογές στην τελική πάσα αλλά και την τελική προσπάθεια δεν αποτέλεσαν τις ιδανικότερες για την επίτευξη ενός γκολ, τουλάχιστον στο πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου.

Όμως ο νεοεισελθόντας Σουάνης έδωσε τη λύση, καθώς στο 72' με φωτοβολίδα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ντεγκρά, ο οποίος έπεσε αλλά δεν κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ.

Με το 1-0 να είναι εύθραυστο ως σκορ, η Ξάνθη έψαξε για το γκολ που θα κλείδωνε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς... Και ο Μπούγκα "σφράγισε" στο 83' τη νίκη με σουτ στην κίνηση, έπειτα από παράλληλη μπαλιά του Μαρσελίνιο.

Στα λεπτά που απέμειναν μέχρι τη το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Σταθόπουλου, ο Αστέρας δεν κατάφερε να αντιδράσει, ενώ στην εκπνοή η Ξάνθη άγγιξε το 3-0 σε φάση με πρωταγωνιστή και πάλι τον Σουάνη.
Συνέντευξη Τύπου

Βλάχος (Αστέρας): " Ήταν ένα ματς για γερά νεύρα. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη η Ξάνθη. Εμείς βάλαμε τα χέρια μας και βγάλαμε τα μάτια μας. Θεωρώ ότι η παραμονή μας θα κριθεί στα δυο ματς στην Τρίπολη. Εύχομαι να παραμείνουν οι δυο ομάδες στην κατηγορία. Θα παλέψουμε με πολλές ομάδες για τη σωτηρία. Στην Ελλάδα το ποδόσφαιρο παίζεται 60% εκτός και 40% μέσα στο γήπεδο. Εύχομαι κάποτε αυτό να αλλάξει".

Κεχαγιάς (Ξάνθη): " Θα πάω λίγο πίσω, γιατί την προηγούμενη εβδομάδα δε μίλησα στη συνέντευξη τύπου. Αυτά που έγιναν τα συνάντησα πρώτη φορά. Ό,τι έγινε έκανε τους παίκτες μου πιο δυνατούς και έβγαλαν στο γήπεδο θυμό. Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια γιατί η νίκη δική τους. Ευχαριστώ τον κόσμο για τη συμπαράσταση".
Όλα τα λεφτά...

Το γκολ του Σουάνη που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της Skoda Ξάνθης
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Το κάκο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης
To Live του αγώνα...

Η 11άδα των φιλοξενούμενων Αστέρας Τρίπολης
Ντεγκρά, Ουριμπάρι, Μαρσελάο, Μπαρτολίνι, Καρντόσο, Μπαστία, Λαδάκης, Έντερ, Τσέζαρεκ, Βίλτσες, Λαμπρόπουλος
Η 11άδα των γηπεδούχων Ξάνθη
Λυμπερόπουλος, Μπέρτος, Φλίσκας, Κωστούλας, Τζάγκι, Λουτσιάνο, Μπούγκα, Στίνγκα, Ζίεντσουκ, Βάλλας, Κιντάνα
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης
6' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Κωστούλας
15' Ευκαιρία Ξάνθη
Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Βίλτσες να πλασάρει από τη γωνία της μικρής περιοχής αλλά τον Λυμπερόπουλο να διατηρεί ανέπαφη την εστία του
32' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Φλίσκας
35' Σχόλιο
Χωρίς το ματς
39' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μπαρτολίνι
44' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Μπέρτος
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Σουτ Ξάνθη Λουτσιάνο
Σουτ του Λουτσιάνο, η μπάλα άουτ. Δυνατά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι
51' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Μαρσελίνιο στη θέση του Ζίεντσουκ
54' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Καρντόσο
55' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Σουάνης στη θέση του Λουτσιάνο
63' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μπαστία
67' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Στρμπα στη θέση του Στίνγκα
72' Γκολ Ξάνθη Σουάνης
Ο Σουάνης με σουτ κεραυνό ανοίγει το σκορ στα Πηγάδια
73' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Στρμπα
77' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Καούνος στη θέση του Λαδάκη
83' Γκολ Ξάνθη Μπούγκα
Ο Μαρσελίνιο γυρίζει την μπάλα παράλληλα και ο Μπούγκα με σουτ στην κίνηση κάνει το 2-0
84' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ρίος στη θέση του Έντερ
90' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Λυμπερόπουλος