LA LIGA

Ποιος θα σταματήσει την Ρεάλ; +9 από Μπάρτσα

μπογιαν απογοητευτικη

Η Ρεάλ νίκησε δύσκολα εντός έδρας με 3-2 την Βιγιαρεάλ και αύξησε στο +9 την διαφορά από την Μπάρτσα

Η "βασίλισσα" βρίσκεται ολοένα και πιο κοντά στην κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου πρωταθλήματος καθώς δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να πάρει την όγδοοη διαδοχική νίκης της στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, κόντρα στην Βιγιαρεάλ με 3-2 και η απόσταση από την "μισητή" Μπαρτσελόνα έφτασε στο +9.
Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους "μαδριλένους" αφού στο 9ο μόλις λεπτό ύστερα από εξαιρετική κάθετη μπάλια του Γκούτι, ο Ρομπίνιο μπήκε στην μεγάλη περιοχή έκανε πλασέ με το δεξί και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Βιγιαρεάλ, κάνοντας το 1-0.

Τα "κίτρινα" υποβρύχια απάντησαν άμεσα καθώς επτά λεπτά αργότερα (16') ο Ρόσι με εξαιρετική ατομική ενέργεια απέφυγε τον Καναβάρο και με σουτ "κεραυνό" ισοφάρισε σε 1-1.

Η Ρεάλ δεν το έβαλε κάτω και στο 53ο λεπτό ύστερα από φάση διαρκείας, ο Ρομπίνιο από κοντινή θέση με δεξί σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και της ομάδας του.

Για δεύτερη φορά όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν και ο Καπντεβίγια στο 76' ύστερα από κόρνερ και σύγχυση στην άμυνα της "βασίλισσας" με κοντινό σουτ έκανε το 2-2 παγώνοντας το "Μπερναμπέου".

Το 2-2 δεν έμεινε για πολύ καθώς ένα λεπτό αργότερα (77') οι "μαδριλένοι" αποδεικνύοντας πως είναι γεννημένοι πρωταθλητές, έκαναν το 3-2, με τον Γκάγκο να βγάζει εξαιρετική μπαλιά και τον Σνάιντερ να κάνει το αριστερό σουτ απο κοντινή θέση, χαρίζοντας την νίκη στην Ρεάλ.

"Βάσκικο" χτύπημα σε Μπάρτσα

Οι "καταλανοί" κάνουν με τον τρόπο τους πιο εύκολο το έργο της Ρεάλ προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος αφού άφησαν άλλους 2 βαθμούς στην "Βασκονία".

Η Μπάρτσα κατάφερε να ανοίξει το σκορ, δέκα λεπτά πριν από την λήξης του πρώτου ημιχρόνου (35') όταν ύστερα από ασίστ του Ντέκο, ο Κρκιτς με απευθείας αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μπιλμπάο.

Το γκολ του Κρκιτς δεν έφτασε στην Μπαρτσελόνα, αφού στο 79' δύο παίκτες της Μπλιμπάο που πέρασαν ως αλλαγή, στέρησαν από τους φιλοξενούμενους την ευκαιρία να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Συγκεκριμένα 11 λεπτά πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο Άιτορ Ράμος σέντραρε εξαιρετικά από τα δεξιά και ο Γιορέντε με προβολή, έκανε το 1-1 για τους "Βάσκους", βάζοντας φωτιά στο "Σαν Μαμές".

Συνεχίζει να παραπαίει η Βαλένθια

Η "κατρακύλα" δεν έχει σταματημό για την Βαλένθια καθώς οι "νυχτερίδες" γνώρισαν την ήττα στην έδρας του από την Αλμερία με 1-0.

Η Βαλένθια έχει να γευτεί την χαρά της νίκης 9 αγωνιστικές, πάει από την μια γκέλα στην άλλη και δεν θυμίζει σε τίποτα την μεγάλη ομάδα των προηγούμενων χρόνων.

Το γκολ που έδωσε την νίκη στην Αλμερία στο "Μεστάγια" πέτυχε ο Μέλο στο 21ο λεπτό.

Ήττα στο 90' για Εσπανιόλ

Η Μπέτις κατάφερε να φύγει την από την Βαρκελώνη με το τρίποντο της νίκης αφού νίκησε με 2-1 την Εσπανιόλ, χάρη στο γκολ του Εντού στο 90ο λεπτό.

Οι Ανδαλουσιανοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 45' με γκολ του Ριβέρα, όμως στο 52' ο Γκαρθία ισοφάρισε για την Εσπανιόλ σε 1-1.

Τελικά η Μπέτις κατάφερε να φύγει με την νίκη αφού ο Εντού έκανε το 2-1 στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια

Η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια νίκησε εντός έδρας με 3-1 την Βαγιαδολίδ, η Μαγιόρκα επικράτησε στην έδρα της με 1-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης, ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Σανταντέρ και Σαραγόσα, η Λεβάντε "άλωσε" την έδρα της Μούρθια νικώντας με 3-2, ενώ η Χετάφε νίκησε εκτός έδρας με 3-1 την Ουέλβα.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής στην Πριμέρα Ντιβιζιόν:

Σάββατο 26/1

Σεβίλλη-Οσασούνα 2-1 (56’ Πόουλσεν, 94’ Λουίς Φαμπιάνο / 69’ Σόλα)

Κυριακή 27/1

Λα Κορούνια-Βαγιαδολίδ 3-1 (8’ Λόπο, 27’ Σίσκο, 72’ Γουαρδάδο / 83’ Βίκτορ)
Εσπανιόλ-Μπέτις 1-2 (52’ Λουίς Γκαρθία / 45’ Ριβέρα, 89’ Εντού)
Μαγιόρκα-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0 (26’ Αράνγκο)
Μούρθια-Λεβάντε 2-3 (12’ Αλόνσο, 88’ Ροσινέι / 73’ Αλβάρο, 82’ Ρίγκα πεν. , 90’ Λεόν)
Ράσινγκ Σανταντέρ-Σαραγόσα 2-2 (4’ Μπολάδο, 90’ Τσιτέ / 61’ Μιλίτο, 84’ Θελάδες)
Ουέλβα-Χετάφε 1-3 (16’ Καμούνας / 2’ Αλμπίν, 44’ Γκρανέρο, 90’ Ντελ Μοράλ)
Βαλένθια-Αλμερία 0-1 (21’ Μέλο)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 1-1 (79’ Γιορέντε / 35’ Μπόγιαν)
Ρεάλ Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 3-2 (9', 53 Ρομπίνιο, 77' Σνάιντερ / 16' Ρόσι, 76' Καπντεβίγια)

Δείτε το γκολ του Κρκιτς που δεν έφτασε όμως στην Μπαρτσελόνα για να πάρει την νίκη

Δείτε το γκολ του Αράνγκο που χάρισε την νίκη στην Μαγιόρκα κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης

Δείτε στιγμιότυπα από την ήττα της Βαλένθια από την Αλμερία στο "Μεστάγια"