SERIE A

Επική ανατροπή με Σιένα για την Ίντερ

σιένα

Η Σιένα του Μαλεζάνι άξιζε την νίκη, αλλά η Ίντερ την πήρε με 4-3 και ανατροπή στα τελευταία λεπτά (videos)

Η ομάδα του Αλμπέρτο Μαλεζάνι (τελευταία στην βαθμολογία) έκανε εξαιρετική εμφάνιση και πραγματικά ήταν αυτή που άξιζε την νίκη
Mε τον Μάσιμο Μακαρόνε να πετυχαίνει δύο τέρματα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-0 και 3-2.

Ο Γουέσλεϊ Σνάιντερ πέτυχε δύο γκολ για την Ίντερ με εκτέλεση φάουλ, το δεύτερο ισοφαρίζοντας σε 3-3 στο 88', ενώ την νίκη στους "νερατζούρι" χάρισε ο Βάλτερ Σάμουελ στο 93' με εξαιρετικό σουτ.

ΙΝΤΕΡ: Ζούλιο Σέζαρ, Μάικον, Λούσιο, Κόρντομπα, Ζανέτι, Τιάγκο Μότα (67' Στεβάνοβιτς), Στάνκοβιτς (46' Αρναούτοβιτς), Σνάιντερ, Κουαρέσμα (46' Σάμουελ), Πάντεβ, Ντιέγκο Μιλίτο.
ΣΙΕΝΑ: Κούρτσι (46' Πέγκολο), Ρόζι, Κριμπάρι, Μπραντάο, Ντελ Γκρόσο, Βεργκάσολα, Κοντρέα, Έκνταλ (81' Έκνταλ), Ρετζινάλντο (72' Φίνι), Μακαρόνε, Γιάγιαλο.

Κράτησε τη νίκη με 10 παίκτες η Ρόμα

Η Ρόμα κέρδισε την Κιέβο με 1-0 στο "Ολίμπικο", αν και έπαιζε με δέκα παίκτες από το 11', λόγω αποβολής του τερματοφύλακά της, Ντόνι.

Οι "τζαλορόσι" πέτυχαν το μοναδικό γκολ της συνάντησης μόλις στο 1ο λεπτό με την κεφαλιά του Ντανιέλε Ντε Ρόσι από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Λούκα Τόνι ήταν βασικός, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει το πρώτο του γκολ με την νέα του ομάδα, η οποία ανέβηκε στην 4η θέση.

ΡΟΜΑ: Ντόνι, Κασέτι, Μπουρντίσο, Ζουάν, Ρίισε, Ντε Ρόσι (65' Μπρίγκι), Πισάρο, Περότα, Ταντέι, Βούτσινιτς (13' Λόμποντ), Τόνι (81' Μπαπτίστα).
ΚΙΕΒΟ: Σορεντίνο, Φρέι, Μαντέλι (74' Μαρκολίνι), Γέπες, Μαντοβάνι, Πίντζι, Ριγκόνι (58' Λουτσιάνο), Αριάτι, Μπερτιβόλιο, Αμπρουσκάτο, Μπογκντάνι (71' Γκρανότσε).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Ρόμα - Κιέβο 1-0 (1' Ντε Ρόσι)
Ίντερ - Σιένα 4-3 (24' Ντιέγκο Μιλίτο, 36' και 88' Σνάιντερ, 93' Σάμουελ / 18' και 65' Μακαρόνε, 37' Έκνταλ)