PREMIER LEAGUE

Εντυπωσιακή 3αρα η Άρσεναλ

αρσεναλ πανηγυρικο

Επιστροφή στις νίκες για Άρσεναλ που επικράτησε με το ευρύ 3-0 της Νιούκασλ στο "Emirates Stadium" (vds)!

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ "ξέσπασε" για τους τρεις πεταμένους βαθμούς της δεύτερης αγωνιστικής, στους "ανθρακωρύχους".
Οι "κανονιέρηδες" ευτύχησαν να προηγηθούν σχετικά νωρίς στο ματς, όταν στο 18ο λεπτό ο Φαν Πέρσι, ενώ τέσσερα λεπτά πριν από την λήξη του ημιχρόνου ο Ολλανδός διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του.

Τον θρίαμβο για την Άρσεναλ ολοκλήρωσε ο Ντενίλσον διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 στο 59ο λεπτό.

Έσπασαν το ρόδι Πόρτσμουθ, Γούιγκαν

Τους πρώτους βαθμούς στην φετινή Πρέμιερ Λιγκ κατέκτησαν Γουίγκαν και Πόρτσμουθ με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στην Αγγλία.

Η Πόρτσμουθ πέρασε με το ευρύ 3-0 από την έδρα της Έβερτον και πρόσθεσε τους πρώτους τρεις πόντους στην βαθμολογία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Πόμπεϊς καθώς μόλις στο 12' ο Ντεφόε άνοιξε το σκορ, ενώ ο Τζόνσον στο 40ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Η Έβερτον είχε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι όμως ο Γιακούμπου έχασε πέναλτι στο 47ο λεπτό.

Σαν να μην έφτανε το χαμένο πέναλτι για τους γηπεδούχους, η Πόρτσμουθ έκανε το 3-0 με σκόρερ τον Πίτερ Κράουτς στο 68' και κλείδωσε την νίκη.

Εντυπωσιακό ντεμπούτο στις νίκες είχε και η Γουίγκαν που επικράτησε με 5-0 στην έδρα της νεοφώτιστης Χαλ.

Οι "λάτικς" βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο 5' με αυτογκόλ του Ρίκετς, ενώ διπλασίασαν τα τέρματα τους 8 λεπτά αργότερα με τον Βαλέντσια.

Στο 63' ο Ζάκι έκανε το 3-0, πέντε λεπτά αργότερα ο Χέσκεϊ ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Ζάκι στο 81' με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Στα υπόλοιπα ματς η Μπόλτον έμεινε στο 0-0 με την Γουέστ Μπρομ, η Μίντελσμπρο νίκησε εντός έδρας με 2-1 την Στόουκ, ενώ τους τρεις βαθμούς της νίκης κατέκτησε η Γουέστ Χαμ επικρατώντας στην έδρας της με 4-1 της Μπλάκμπερν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμα της 3ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ

Σάββατο 30/08

Μπόλτον-Γουέστ Μπρομ 0-0
Έβερτον-Πόρτσμουθ 0-3 (12', 69' Ντεφόε, 40' Τζόνσον)
Χαλ-Γουίγκαν 0-5 (5' αυτ. Ρίκετς, 13' Βαλένσια, 63', 81' Ζάκι, 68' Χέσκεϊ)
Μίντλεσμπρο-Στόουκ 2-1 (37' Άλβες, 85' Τουντσάι / 71' αυτ. Χόιτ)
Γουέστ Χαμ-Μπλάκμπερν 4-1 (12' Ντάβενπορτ, 20' αυτ. Σάμπα, 90' Μπέλαμι, 90+ Κόουλ / 22' Ρόμπερτς)
Άρσεναλ-Νιούκαστλ 3-0 (18' πεν, 41' Φαν Πέρσι, 59' Ντενίλσον)