CHAMPIONS LEAGUE

Oλυμπιακός-Μπορντό: 0-1

Πικρό ποτήρι... κέρασε η Μπορντό τον Ολυμπιακό με τον Σιανί να σκοράρει στην τελευταία φάση του ημιχρόνου. Ακυρώθηκε γκολ του Μαρέσκα στο 90'. ''Ήρωας'' ο Καρασό στο φινάλε (videos)

Μια ολιγωρία στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ένας φανταστικός Καρασό που έπιασε τα... άπιαστα, η τύχη που μιλούσε "γαλλικά" και ο διαιτητής Γουέμπ που έκανε τα... δικά του, στέρησαν από τον Ολυμπιακό μια σπουδαία νίκη. Έτσι ακριβώς είναι! Οι πρωταθλητές Ελλάδας ηττήθηκαν, όμως άξιζαν πέρα για πέρα τη νίκη στο κατάμεστο Καραϊσκάκη (videos).

Οι παίκτες του Μπόζινταρ Μπάντοβιτς παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι, παθιασμένοι μεταμορφωμένοι σε σχέση με το ελληνικό πρωτάθλημα, πίεσαν, πάλεψαν και προσπάθησαν μέχρι το τελευταίο λεπτό, αλλά δεν τα κατάφεραν κόντρα σε μια -όπως και να το κάνουμε- καλύτερη ομάδα.

Τι κι αν ήταν το αφεντικό στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, τι κι αν έκαναν... κατασκήνωση στα καρέ της Μπορντό στα τελευταία λεπτά, τι κι αν έχασαν ένα κάρο ευκαιρίες, η μπάλα και ο Γουέμπ δεν τους... ήθελαν και πλέον η πρόκριση μοιάζει με μακρινό όνειρο. Αν και με παρόμοια εμφάνιση στην Γαλλία, το εισιτήριο για τους "8" δεν χάνεται! Ακούγεται τρελό; Έτσι είναι!

Γι' αυτόν τον λόγο μάλιστα και οι οπαδοί των Πειραιωτών χειροκρότησαν και με το παραπάνω τους παίκτες του Μπάντοβιτς για την τεράστια προσπάθεια που έκαναν. Το κλίμα μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή μπορεί να συγκριθεί μόνο με αγώνες που ο Ολυμπιακός έχει φύγει νικητής, αφού όσοι έδωσαν το παρών στο "Γ. Καραϊσκάκης" δεν σταμάτησαν να τραγουδούν ακόμη και μετά το τέλος του αγώνα. Πραγματική αποθέωση για τους "ερυθρόλευκους" που πάλεψαν με νύχια και με δόντια μέχρι το 94' κόντρα στην πρωταθλήτρια Γαλλίας έστω κι αν δεν έχουν φυσική κατάσταση, όπως έχει ειπωθεί τόσες φορές. Ναι, ήταν ακριβώς οι ίδιοι παίκτες που μετά το 60' σε αγώνες πρωταθλήματος, κλατάρουν.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο τερματοφύλακας των πρωταθλητών Γαλλίας, Σεντρίκ Καρασό που κατέβασε... ρολά και στο τέλος εξουδετέρωσε κάθε προσπάθεια των Πειραιωτών για την ισοφάριση, ενώ δυστυχώς είχαμε και αρνητικό πρωταγωνιστή. Ο λόγος για τον διαιτητή της αναμέτρησης, Χάουαρντ Γουέμπ, που έδωσε φάουλ απ' το οποίο προήλθε το γκολ της Μπορντό, ενώ ακύρωσε το τέρμα του Μαρέσκα στο 93' για ανύπαρκτο φάουλ στον Ντάρμπισιρ. Πραγματικός ανθέλληνας και... επικίνδυνος ο Γάλλος, αφού αδίκησε τον Ολυμπιακό για δεύτερη φορά. Το είχε κάνει και στην Ρώμη, όμως εκεί οι Πειραιώτες καταφέραν να νικήσουν και αυτόν και την Λάτσιο.

Μπάντοβιτς VS Μπλαν

Όπως σας είχαμε γράψει και με την πετυχημένη συνταγή του 4-3-3 παρέταξε την ομάδα του ο Μπόζινταρ Μπάντοβιτς. Ο Ραούλ Μπράβο επέστρεψε στην βασική, ενδεκάδα όπως και ο Μαρέσκα, ενώ ο Μήτρογλου ξεκίνησε αντί του Ντάρμπισιρ. Στις υπόλοιπες θέσεις ήταν οι: Νικοπολίδης (τερματοφύλακας), Μέλμπεργκ (κεντρικός αμυντικός), Αβραάμ Παπαδόπουλος (κεντρικός αμυντικός), Τοροσίδης (δεξί μπακ), Λεντέσμα (αμυντικό χαφ), Στολτίδης (αμυντικό χαφ), Ντάτολο (αριστερά στην επίθεση) και Λούα Λούα (δεξιά στην επίθεση).

Από την άλλη πλευρά, ο Λοράν Μπλαν προτίμησε ένα σύστημα 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Καρασό, σέντερ μπακ ήταν οι Σιανί και Πλανούς, αριστερά ο Τρεμουλίνας και δεξιά ήταν ο Σαλμέ. Αμυντικά χαφ ήταν ο Σανέ με τον Φερνάντο, αριστερό χαφ ήταν Ουέντελ, δεξιά ο Πλασίλ και στην κορυφή της επίθεσης ο Σαμάκ.

Με τον κόσμο να μην σταμάτα να τραγουδά και να δίνει... ενέσεις ηθικού στους παίκτες του Ολυμπιακού, οι γηπεδούχοι ήθελαν-δεν ήθελαν. μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και έμοιαζαν σαν να είχαν... φτερά στα πόδια. Στα πρώτα λεπτά η ώθηση του κόσμου είχε αποτελέσματα και έτσι οι Πειραιώτες δεν άργησαν να δείξουν τις άγριες διαθέσεις τους μπροστά από τα καρέ της Μπορντό.

Ο Ολυμπιακός το αφεντικό...

Οι Γάλλοι είδαν τον... χάρο με τα μάτια στο 4ο μόλις λεπτό, όταν ο Μέλμπεργκ πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Μπορντό, έπειτα από φάουλ του Ντάτολο, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καρασό. Ήταν μια μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να μπει μπροστά στο σκορ από νωρίς νωρίς.

Η συνέχεια πάντως ήταν ανάλογη, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να κάνουν συχνά πυκνά την αισθητή την παορυσία τους στα γαλλικά καρέ. Όπως στο 14' όπου μετά από ωραία συνεργασία ο Λούα Λούα λίγο έλειψε να γίνει επικίνδυνος, όμως οι γάλλοι έδιωξαν σωτήρια.

Τα λεπτά περνούσαν και οι πρωταθλητές Γαλλίας έγιναν για πρώτοι φορά απειλητικοί στο 26' με σουτ του Φερνάντο που έδιωξε με γροθιές ο Νικοπολίδης. Η ευκαιρία των φιλοξενούμενων ήταν μια παρένθεση στην εικόνα του αγώνα, αφού και στην συνέχεια οι παίκτες του Μπάντοβιτς πάτησαν ξανά την αντίπαλη περιοχή.

Μια με την κεφαλιά του Στολτίδη στο 30' και μια με την σέντρα φαρμάκι του Τοροσίδη στο 33' όπου δεν βρέθηκε κανείς να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, οι Πειραιώτες έδειξαν πως δεν φοβούνται και θα κάνουν τα πάντα για να σκοράρουν πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο 44' μάλιστα είχαν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να χτυπήσουν την κατάλληλη στιγμή όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντάτολο δεν κατέληξε στα δίχτυα.

... η Μπορντό το γκολ

Και ενώ οι "ερυθρόλευκοι" δεν πέτυχαν τον στόχο τους και όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε στο ημίχρονο όπως ξεκίνησαν, οι Γάλλοι σκόραραν από το πουθενά και "πάγωσαν" το "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Γκουργκούφ εκτέλεσε ένα φάουλ που άνετα μπορεί να χαρακτηριστεί αμφισβητούμενο και ο Σιανί με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νικοπολίδη. Κρίμα και άδικο, όμως έτσι είναι το ποδόσφαιρο και ο Ολυμπιακός είχε πλέον άλλο ένα ημίχρονο για να διορθώσει μια ολιγωρία στην άμυνα.

Στην επανάληψη τίποτα δεν ήταν ίδιο! Ήταν φανερό πως οι παίκτες του Μπόζινταρ Μπάντοβιτς είχαν επηρεαστεί ψυχολογικά από το γκολ του Σιανί, το ίδιο και ο κόσμος που δεν είχε την δύναμη να φωνάξει όπως πριν.

Οι Γάλλοι προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν και είχαν δύο καλές στιγμές για να τελειώσουν το παιχνίδι. Ευτυχώς , ούτε το σουτ του Ουέντελ (52'), ούτε η κεφαλιά του Σιανί (52') κατέληξαν στα "ερυθρόλευκα" δίχτυα.

Όσο κυλούσε ο χρόνος, οι πρωταθλητές Ελλάδας προσπάθησαν να βρουν τα ψυχικά αποθέματα και να απειλήσουν την εστία του Καρασό προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση και είχαν μια εκπληκτική ευκαιρία για να τα καταφέρουν. Στο 58' ο Ραούλ Μπράβο σέντραρε από τα αριστερά, ο Μαρέσκα πετάχτηκε και πήρε την κεφαλιά-ψαράκι, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Η ευκαιρία του Μαρέσκα ήταν μια... όαση για τον Ολυμπιακό του δευτέρου μέρους και βλέποντας πως η ομάδα του έχει πρόβλημα, ο Μπάντοβιτς προσπάθησε να βοηθήσει και συνάμα να ρισκάρει. Ο χρόνος πίεζε και ο Σέρβος τεχνικός πέρασε στην θέση του Λεντέσμα τον Ζαϊρί προκειμένουν να ενισχύσει τους Πειραιώτες στο δημιουργικό κομμάτι.

Παρόλα αυτά δεν άλλαξαν πολλά πράγματα. Ναι, μεν, οι Πειραιώτες είχαν την πρωτοβουλία των κίνησεων και πίεζαν για την ισοφάριση, όμως οι Γάλλοι είχαν θωρακίσει για τα καλά τα μετόπισθεν, είχαν κλείσει κάθε διάδρομο προς την εστία του Καρασό και όταν έβρισκαν ευκαιρία χτυπούσαν στις αντεπιθέσεις. Έτσι έγινε και στο 81' όπου το σουτ του Ουέντελ κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Νικοπολίδη.

Λούα Λούα VS Καρασό σημειώσατε 2

Κι όμως, ένα λεπτό αργότερα (82') οι πρωταθλητές Ελλάδας έχασαν μια τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν και ξαναμπούν στο παιχνίδι της πρόκρισης. Ο Ντάρμπισιρ πάσαρε στον Λούα Λούα και εκείνος έκανε το σουτ, αλλά ο Καρασό έδιωξε την μπάλα. Ο διαιτητής βέβαια έδωσε άουτ, κάτι που εξόργισε τους γηπεδούχους.

Οι τελευταίες προσπάθειες των Πειραιωτών συνεχίστηκαν και στο 86' και πάλι ο Λούα Λούα σούταρε έξω από την περιοχή, όμως ο πορτιέρο των Γάλλων μπλόκαρε την μπάλα.

Kι αν νομίζετε πως οι ευκαιρίες τελείωσαν εκεί για τον Ολυμπιακό, κάνετε μεγάλο λάθος. Οι Πειραιώτες παρά τα όσα έχουν ακούσει για την φυσική τους κατάσταση, πάλεψαν με νύχια με δόντια μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Μπροστάρης στην "ερυθρόλευκη" προσπάθεια ήταν ο Τρεζόρ Λομάνα Λούα Λούα. Ο Κονγκολέζος επιθετικός αυτή τη φορά με κεφαλιά στο 88' λίγο έλειψε να σκοράρει, όμως και πάλι ο Καρασό έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Άτιμη μπάλα και... Γουέμπ

Η... καταιγίδα συνεχίστηκε και ο Στολτίδης έφτασε μια ανάσα από το 1-1. Ο "Ιέρο" έκανε την κεφαλιά μέσα στην καρδιά της γαλλικής άμυνα και ο Φερνάντο έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Και ενώ είχαμε μπει στις καθυστερήσεις και όλα έμοιαζαν τελειωμένα, οι Πειραιώτες κατάφεραν να σκοράρουν, όμως αυτή την φορά δεν στάθηκαν άτυχοι, απλά βρήκαν μπροστα τους τον Γουέμπ. Ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ για φάουλ του Ντάρμπισιρ και το 1-0 δυστυχώς έμεινε.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ολυμπιακός (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Αβ. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ραούλ Μπράβο, Λεντέσμα (64' Ζαϊρί), Στολτίδης, Μαρέσκα, Λούα Λούα, Ντάτολο, Μήτρογλου (77' Ντάρμπισιρ).

Μπορντό (Λοράν Μπλαν): Καρασό, Σαλμέ, Πλανούς, Σιανί, Τρεμουλινάς, Σανέ, Φερνάντο, Πλάσιλ (82' Γκουφράν), Ουέντελ (83' Ζουσιέ), Γκουρκούφ, Σαμάκ.

Κίτρινες: Α. Παπαδόπουλος, Ζαϊρί / Σανέ, Σιανί