ΜΠΑΣΚΕΤ

Και το Πρώτο Θέ(α)μα

Το SPORT 24 ηττήθηκε από το Θέμα (82-78) σε ένα από τα καλύτερα ματς του Δημοσ. Πρωταθλήματος

Η ομάδα των Μίχαλου-Φιλέρη ηττήθηκε από τους πρωτοπόρος του Δημοσιογραφικού Πρωταθλήματος μπάκετ (ισοβαθμούν με το Men's Health και θα λύσουν τις διαφορές τους την τελευταία αγωνιστική) με 82-78 στο ως τώρα πιο παραγωγικό παιχνίδι.
Το SPORT 24 (στερήθηκε των υπηρεσιών των Οικονόμου, Λάμπου και Κυριάκογλου), που ευστόχησε σε 9 τρίποντα συνολικά (απέναντι στη ζώνη του Γιώργου Νικολάου) επιβεβαίωσε τον τίτλο της "καλύτερης επίθεσης" του πρωταθλήματος, αν και τελικά πλήρωσε την κακή του άμυνα στα ατού του αντιπάλου. Ο Σρόιτερ έκανε τη ζημιά στο πρώτο ημίχρονο κι οι Σωτηριάδης-Μπούφης στο φινάλε.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα των Μίχαλου-Φιλέρη (πιστή στις συνήθειες της) πραγματοποίησε την αντεπίθεση της και από το -11 προηγήθηκε με δύο πόντους. Τα νεύρα, οι βιαστικές επιθέσεις και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, έφεραν τελικά την ήττα, που ήταν η 4η για φέτος.

Πλέον το SPORT 24 θέλει δύο νίκες στα ματς που απομένουν και περιμένει μια ήττα είτε της Εξέδρας, είτε του Goal για να μπει ξανά στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, αποφεύγοντας έτσι τον νοκ-άουτ αγώνα του πρώτου γύρου. Επόμενος αντίπαλος είναι η Πράσινη.

SPORT 24-Πρώτο Θέμα: 78-82 (35-42)

Διαιτητές: Χρηστίδης Π-Χρηστίδης Ηλ.

SPORT 24 (Μίχαλος-Φιλέρης): Μελάγιες 27 (4), Τριαντάφυλλος 18 (3), Σωτηρίου 8 (2), Ψαρρέας 4, Χαρτζουλάκης, Μόσχος 9, Σκούρτας 12.

Πρώτο Θέμα (Νικολάου): Ηλιόπουλος 3 (1), Σρόιτερ 21 (2), Μινδρινός 1, Σωτηριάδης 30 (1), Μπούφης 18, Γούλας 3 (1), Χανιωτάκης 6.