ΑΕΛ

Ίδρωσε αλλά... τρίτωσε!

Μάσεϊ-Κλιμαβίτσιους

Με σούπερ-Μάσεϊ, ο Άρης επικράτησε με 72-70 της ΑΕΛ, στο Αλεξάνδρειο σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι ως το τέλος

Πολύτιμη βοήθεια και συμπαράσταση στον "Ιερεμία", έδωσε ο έτερος Αμερικανός, Μπρέισι Ράιτ, που σε κρίσιμα σημεία έβγαλε τον Άρη από τη δύσκολη θέση και συνολικά είχε 19 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ηγέτης των "βυσσινί" που απέδειξαν σε ακόμα ένα ματς τη μαχητικότητά τους, ήταν ο Παπανικολόπουλος με 19 πόντους, ενώ ο Κις, είχε 17.
Για ακόμα μία φορά στα φετινά ματς του Άρη, οι Αμερικανοί της ομάδας κλήθηκαν στο ξεκίνημα να βγάλουν "το φίδι από την τρύπα" και με δικούς τους πόντους αλλά και ένα καλάθι του Τσαλδάρη, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 14-9 4 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Κις απάντησε για την ΑΕΛ, μειώνοντας στους 3 (14-11), αλλά Ράιτ και Αγαδάκος έδωσαν στην ομάδα του Χέρμερτ τη μεγαλύτερη διαφορά που είχε πάρει μέχρι εκείνη τη στιγμή, αφού έκαναν το 17-11 με τρία λεπτά να απομένουν.

Από εκεί και πέρα και οι δύο ομάδες "κόλλησαν" μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, ώσπου ο Παπανικολόπουλος με μία βολή και ένα δίποντο 43 δευτερόλεπτα πριν την κόρνα του πρώτου δεκαλέπτου, διαμόρφωσε το 17-14.

Το μπλακ άουτ και το ξέσπασμα του Άρη
Μετά από έξι λεπτά στην αρχή της δευτέρης περιόδου, κατά τη διάρκεια των οποίων οι δύο ομάδες έβλεπαν το καλάθι σαν... δαχτυλίδι και είχαν επιμέρους σκορ 5-7 (22-21), ο Άρης έκανε το ξέσπασμά του. Οι Καστλ, Μάσεϊ, Ηλιάδης και Ράιτ, δημιούργησαν ένα σερί 8-0 για να κάνουν ένα λεπτό πριν το τέλος το 30-21.

Οι Λαρισαίοι, πάντως, δεν το έβαλαν κάτω και χάρη σε βολές του Τσέρανιτς και τρίποντο του Παπανικολόπουλου, στην εκπνοή, μείωσαν σε 32-26.

Η "βυσσινί" επαναφορά
Η τραγική εικόνα του Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο, επέτρεψε στην ΑΕΛ όχι μόνο να ισοφαρίσει, αλλά να πάρει "κεφάλι" στο σκορ. Με τον Παπανικολόπουλο σε ρόλο ηγέτη, οι Θεσσαλοί μείωσαν άμεσα στους 2 (34-32) χάρη σε δύο "κολλητά" τρίποντα (Κις-Παπανικολόπουλος) και η συνέχεια για τους γηπεδούχους ήταν πολύ άσχημη, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι τους 6 πόντους (39-45).

Χάρη στην αγωνιστική άνοδο του Μάσεϊ, που πήρε την ομάδα στις πλάτες του από εκείνο το σημείο ως το τέλος του ματς, ο Άρης κρατήθηκε στο παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει σε 46-48 με τρίποντο του Μπρέισι Ράιτ, αλλά οι φιλοξενούμενοι με ακόμα ένα καλάθι στην εκπνοή, έκαναν με τον Κις το 46-50.

Ντέρμπι ως το τέλος
Παρότι ο Άρης έδειξε ότι θα "καθάριζε" το παιχνίδι, μπαίνοντας δυνατά στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΛ δεν παρέδωσε τα όπλα. Ο Μάσεϊ έδωσε το προβάδισμα με 55-52 στον Άρη με 5 δικούς του πόντους, αλλά ο Παπανικολόπουλος με ακόμα ένα τρίποντο απάντησε, ισοφαρίζοντας. Για τελευταία φορά η ομάδα του Πιλαφίδη, πέρασε στο σκορ με καλάθι του Κις (55-57) 6 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα και στη συνέχεια -ποιος άλλος- ο Μάσεϊ με ακόμα 6 συνεχόμενους πόντους έκανε το 62-58.

Ούτε αυτό το προβάδισμα, όμως, κατάφερε να κρατήσει ο Άρης και οι Παπανικολόπουλος-Τιγκ, ισοφάρισαν και πάλι με 2 λεπτά να απομένουν, σε 62-62. Τι να το κάνεις, όμως, αφού ο ασταμάτητος Μάσεϊ έβαλε ακόμα δύο βολές και ο Ράιτ, με κρισιμότατο τρίποντο, 1' και 25'' πριν το τέλος έδωσε "αέρα" 5 πόντων στην ομάδα του.

Απτόητοι οι Λαρισαίοι, μείωσαν στους 4 (68-64) και παρότι ο Μάσεϊ έκανε με φόλοου κάρφωμα το 70-64 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, δίνοντας μισή νίκη στην ομάδα του, ο Παπανικολόπουλος, απάντησε με τρίποντο για να μειώσει σε 70-67 20'' πριν τη λήξη και με τον Καστλ να χάνει στη συνέχεια και τις δύο βολές που εκτέλεσε. Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύθηκε ο Παπαχρήστος που ευστόχησε και στις δύο δικές του, για να πέσει η διαφορά στον πόντο, 70-69.

Κάπου εκεί, όμως, όλα τελείωσαν για την ΑΕΛ, αφού ο Ράιτ διατήρησε την ψυχραιμία του, έκανε με 2/2 το 72-69 και ο Τιγκ ευστόχησε μόνο στη μία βολή, 10'' πριν την τελική κόρνα της γραμματείας. Με το σκορ 72-70, οι παίκτες των φιλοξενουμένων, δεν κατάφεραν να κάνουν φάουλ κι έτσι ο Άρης πήρε μία αγχώδη αλλά ταυτόχρονα, πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 32-26, 46-50, 72-70

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Χέρμπερτ): Καστλ 6, Τσαλδάρης 2, Σεραπίνας 1, Ράιτ 17 (2), Καλαϊτζής, Ηλιάδης 9, Μότολα 3, Μάσεϊ 30 (2), Αγαδάκος 4

ΑΕΛ (Πιλαφίδης): Κυριακόπουλος, Κις 17 (3), Παπανικολόπουλος 19 (4), Παπαχρήστος 10, Τιγκ 5, Κολώκας 2, Κλιμαβίτσιους 6, Καραβανάς 6, Σόσκιτς, Τσέρανιτς 5

Χέρμπερτ: " Μπράβο στον… Πιλαφίδη "
Το εγκώμιο του Κώστα Πιλαφίδη, έπλεξε κατά τη διάρκεια των δηλώσεών του, ο Γκόρντον Χέρμπερτ, που απάντησε σε ερωτήσεις για την κακή κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο Σεραπίνας, αλλά και για την απώλεια των ριμπάουντ.

" Πρώτα από όλα θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στον αντίπαλο προπονητή και στην ομάδα του. Δεν έκαναν απλά καλή δουλειά, αλλά καταπληκτική, στον έλεγχο του ρυθμού. Με μεγάλες σε χρόνο επιθέσεις, ήλεγξαν το επιθετικό ριμπάουντ και χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την Λάρισα είμαι απόλυτα απογοητευμένος από την απόδοσή μας. Παίξαμε σαν να διασκεδάζαμε τη νίκη μας επί της Εφές Πίλσεν, σαν να θέλαμε να μας πυροβολήσουν και ξεφύγαμε στην τελευταία κίνηση. Το θέμα του ριμπάουντ μας απασχολεί εδώ και καιρό όπως και αυτό της κυκλοφορίας της μπάλας. Είχαμε μόλις 6 ασίστ, ενώ το θετικό είναι η κατηγορία των λαθών όπου είχαμε 6 και αναγκάσαμε τον αντίπαλο σε 19".

Στη συνέχεια, ο Καναδός κόουτς, αναφέρθηκε στον Σεραπίνας: " Είχε μία πολύ καλή προετοιμασία και ήταν από τους καλύτερούς μας παίκτες. Στη συνέχεια η απόδοσή του έπεσε. Η ουσία είναι ότι είναι από τους πιο σκληρούς μας εργάτες και τα δίνει όλα για την ομάδα".

Αναφερόμενος στην κακή απόδοση στο παιχνίδι, είπε: " Δεν είναι θέμα ατόμων ούτε πλέι μέικερ. Είναι θέμα ομαδικό. Πολλές φορές επιτρέψαμε να γίνονται διεισδύσεις και να όχι μπλοκ άουτ. Το ριμπάουντ είναι μία ομαδική δουλειά. Σίγουρα είναι κάτι που μας ανησυχεί και μας ανησυχούσε και πριν το παιχνίδι γιατί δεν ξέραμε τι συγκέντρωση και τι ενέργεια θα είχουμε. Η αντίπαλη ομάδα μπήκε με ενέργεια στο παιχνίδι και έλεγξε τα ριμπάουντ".

Σε ερώτηση για την απόδοση του Μότολα σχολίασε: " Πρέπει να έχουμε υπομονή με τον Μότολα που είναι ένας από τους καλύτερους παίκτες και δεν φαίνεται στη στατιστική. Είναι επαγγελματίας και παράλληλά πρώτος στην προπόνηση και είναι σαν τον Σεραπίνας. Στο τέλος θα έχουν θετική προσφορά. Δεν είστε μέσα στα αποδυτήρια αλλά και οι δύο μέσα στα παιχνίδια είναι θετικοί στον πάγκο. Κάτι που για μένα σημαίνει πολλά".

Μάσεϊ: " Δεν υποτιμάμε την προσπάθεια της ΑΕΛ"
Σε ακόμα ένα ματς, κορυφαίος του Άρη, ήταν ο Τζερεμάια Μάσεϊ, που στις δηλώσεις του στάθηκε στην προσπάθεια της ΑΕΛ.

" Ήταν ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι για το ελληνικό πρωτάθλημα απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα. Ξέραμε ότι θα έρθουν να παίξουν δυνατά, έγινε σκληρό παιχνίδι μέχρι το τέλος και αυτό που μετράει είναι η νίκη".

"Μέχρι τώρα έχουμε παίξει με καλές ομάδες. Δεν έχει σημασία αν ήταν για το ελληνικό πρωτάθλημα ή την Ευρωλίγκα ενώ δεν μπορούμε να παραγράψουμε την προσπάθεια που έκανε η ομάδα της ΑΕΛ. Είχαν πιο μεγάλα κορμιά από μας κι αυτό μας κόστισε κάποια μπλοκ άουτ. Πάλι όμως δεν θα πρέπει να υποτιμήσουμε τη δική τους προσπάθεια

".

Πιλαφίδης: " Τα λάθη και ο Μάσεϊ"
Τα πολλά λάθη και οι 30 πόντοι του Τζερεμάια Μάσεϊ, κόστισαν την ήττα στην ΑΕΛ, σύμφωνα με τον Κώστα Πιλαφίδη.

" Καταρχήν να δώσω συγχαρητήρια στον Άρη για την επιτυχία και να του ευχηθώ καλή συνέχεια σε Ελλάδα και Ευρώπη. Επίσης μπράβο και στους παίκτες μου. Το παιχνίδι κρίθηκε σε δύο σημεία. Το ένα ήταν τα 19 λάθη που κάναμε και μας κόστισαν πάρα πολύ και το άλλο οι 30 πόντοι του Μάσεϊ, ο οποίος είναι καλός παίκτης αλλά είναι πάρα πολύ οι πόντοι του και αναλαμβάνω εγώ την ευθύνη. Κάναμε, όμως, πολύ καλή προσπάθεια και κοιτάμε τη συνέχεια".

Ο τεχνικός των Θεσσαλών, αναφέρθηκε στην προετοιμασία για το παιχνίδι: " Προσπαθήσαμε όλη την εβδομάδα και ακόμα πιο πριν και προσπαθήσαμε να βρούμε τα αδύνατα σημεία του Άρη. Το ένα ήταν το ριμπάουντ αλλά δεν μπορέσαμε να το αξιοποιήσουμε και το άλλο ήταν η άμυνα κάτι που το καταφέραμε για τρία δεκάλεπτα. Δεν είχαμε παίκτες για να δώσουν ανάσες και στο τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε πόντους τόσο ο Ράιτ όσο και ο Μάσεϊ".

Αναφερόμενος στον Μάσεϊ, είπε: " Νομίζω ότι είναι ένας παίκτης χαρισματικός. Έχει ταλέντο κα αγαπάει πάρα πολύ αυτό που κάνει χωρίς να σταματά να προσπαθεί. Έχει και ένα ιδιαίτερο στυλ που τον κάνει πιο δύσκολο για τους αντιπάλους του. Ότι και αν έχει κάνει το δικαιούται".

Τέλος, ο Καραβανάς, που ανήκει στον Άρη κι έκανε την πρώτη του εμφάνιση ως αντίπαλος στο Αλεξάνδρειο, τόνισε: " Καταρχάς συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη, αλλά και πολλά μπράβο στην ομάδα μου που πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά στις λεπτομέρειες έχασε".

"Δουλεύουμε σκληρά στις προπονήσεις και πιστεύω ότι τα αποτελέσματα θα έρθουν. Όσο για μένα αυτό που θέλω είναι να κερδίζει η ομάδα

"

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Δίποντο Άρης Ράιτ (2-0)
1' Δίποντο Άρης Καστλ (4-2)
1' Δίποντο ΑΕΛ Τσέρανιτς (2-2)
2' Δίποντο ΑΕΛ Τιγκ (4-4)
2' Δίποντο Τσαλδάρης (6-4)
2' Δίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους (6-6)
2' Δίποντο Άρης Καστλ (10-8)
3' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (8-6)
3' Δίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους (8-8)
4' Δίποντο Άρης Μότολα (12-8)
6' Δίποντο Άρης Ράιτ (14-9)
6' Δύο βολές ΑΕΛ Κις (14-11)
7' Δίποντο Άρης Ράιτ (15-11)
7' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (17-11)
10' Δίποντο ΑΕΛ Παπανικολόπουλος (17-14)
10' Λήξη 1ης περιόδου 17-14
Το δεκάλεπτο ολοκληρώνεται με τον Άρη να είναι μπροστά με 3 πόντους. Οι Ράιτ και Καστλ έχουν κάνει τη διαφορά για τους γηπεδούχους που ακόμα όμως δεν είναι σε απόσταση ασφαλείας λόγω των πόντων που σημείωσε στο τέλος της περιόδου ο Παπανικολόπουλος
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δύο βολές Άρης Ηλιάδης
12' Δίποντο ΑΕΛ Καραβανάς
12' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (21-18)
Το δεύτερο καλάθι για τον Αμερικανό
13' Τρίποντο ΑΕΛ Κις (22-21)
14' Δίποντο Άρης Ράιτ (28-21)
Στο 6-0 φτάνει το σερί των γηπεδούχων που έχουν πάρει ρυθμό
17' Δίποντο Άρης Καστλ (26-21)
Στο +5 ο Άρης με τον Καστλ να έχει 3 στα 3
18' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (24-21)
19' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (30-21)
20' Τάιμ-άουτ ΑΕΛ Πιλαφίδης
20' Δύο βολές Άρης Αγαδάκος (32-23)
Με 3 δευτερόλεπτα να απομένουν ο σέντερ του Άρη αυξάνει και πάλι τη διαφορά στους 9
20' Δύο βολές ΑΕΛ Τσέρανιτς (30-23)
23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο άσος της ΑΕΛ μειώνει στους 7
20' Τρίποντο ΑΕΛ Παπανικολόπουλος (32-26)
Στην εκπνοή ο Παπανικολόπουλος μειώνει στους 6
20' Λήξη ημιχρόνου 32-26
Παρότι ο Άρης προηγήθηκε ακόμα και με 9 δύο φορές, το τρίποντο του Παπανικολόπουλου στην εκπνοή, συμμάζεψε τη διαφορά που έπεσε στους 6. Οι "κίτρινοι" έκαναν το ξέσπασμά τους στο τέλος του ημιχρόνου αφού στο μεγαλύτερο μέρος της δευτέρης περιόδου το σκορ ήταν σε πολύ χαμηλά επίπεδα
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο ΑΕΛ Κις (34-29)
21' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (34-26)
22' Τρίποντο ΑΕΛ Παπανικολόπουλος (34-32)
23' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (36-34)
23' Δίποντο ΑΕΛ Παπανικολόπουλος (36-34)
24' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (38-34)
24' Δύο βολές ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους (38-36)
25' Δίποντο ΑΕΛ Καραβανάς (38-38)
26' Δίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους (38-40)
Μπροστά η ΑΕΛ που κάνει ολική επαναφορά και περνάει για πρώτη φορά στο παιχνίδι 4' και 13'' πριν το τέλος της περιόδου
27' Τρίποντο ΑΕΛ Κις (39-43)
27' Δίποντο ΑΕΛ Παπαχρήστος (39-45)
Στο +6 για πρώτη φορά η ΑΕΛ που δείχνει το τελευταίο δίλεπτο να ελέγχει το ματς
28' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (41-45)
Μειώνει και πάλι ο Μάσεϊ που παίζει μόνος του στην τρίτη περίοδο
29' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (43-46)
30' Δύο βολές ΑΕΛ Καραβανάς (43-48)
46 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Έλληνας άσος βάζει 2/2
30' Τρίποντο Άρης Ράιτ (46-48)
10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Αμερικανός μειώνει στους 2
30' Δίποντο ΑΕΛ Κις (46-50)
Ο Κις σημειώνει καλάθι στην εκπνοή και βάζει την ΑΕΛ στο +4 στην τελευταία περίοδο
30' Λήξη 3ης περιόδου 46-50
31' Δίποντο ΑΕΛ Παπαχρήστος (46-52)
31' Δίποντο Άρης Ράιτ (48-52)
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (50-52)
32' Δύο βολές Άρης Ηλιάδης (52-52)
33' Τρίποντο Άρης Μάσεϊ (55-52)
Μέγας Μάσεϊ στο Αλεξάνδρειο, δίνει το προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα στον Άρη, φτάνοντας τους 19 πόντους
33' Τρίποντο ΑΕΛ Παπανικολόπουλος (55-55)
34' Δίποντο ΑΕΛ Κις (55-57)
34' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (57-57)
Μόνος του ο Αμερικανός κρατάει τον Άρη
35' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (59-58)
36' Τρίποντο Άρης Μάσεϊ (62-58)
2/2 για τον Μάσεϊ που φτάνει τους 26 είναι μακράν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα
37' Δίποντο ΑΕΛ Παπανικολόπουλος (62-60)
38' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
38' Δίποντο ΑΕΛ Τιγκ (62-62)
38' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (64-62)
39' Τρίποντο Άρης Ράιτ (67-62)
Τρίποντο του Αμερικανού με 1' και 25'' να απομένουν
40' Δίποντο ΑΕΛ Παπαχρήστος (68-64)
Μειώνει στους 4 ο γκαρντ της ΑΕΛ
40' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (70-64)
Δείχνει να τελειώνει το ματς ο Μάσεϊ με κάρφωμα 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη
40' Τρίποντο ΑΕΛ Παπανικολόπουλος (70-67)
20'' πριν τη λήξη ο Έλληνας άσος δίνει ελπίδες στην ΑΕΛ και ο Καστλ χάνει δύο βολές αμέσως μετά
40' Δύο βολές ΑΕΛ Παπαχρήστος (70-69)
Μειώνει στον πόντο ο Παπαχρήστος
40' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
40' Δύο βολές Άρης Ράιτ (72-69)
Με 10'' να απομένουν ο σουτέρ του Άρη αυξάνει τη διαφορά στους 3 και ο Πιλαφίδης καλεί τάιμ άουτ
40' Τάιμ-άουτ ΑΕΛ Πιλαφίδης
40' Σχόλιο
Στη μία βολή ευστοχεί ο Τιγκ η ΑΕΛ δεν προλαβαίνει να κάνει φάουλ και ο Άρης παίρνει τη νίκη
40' Λήξη αγώνα 72-70
Μεγάλη νίκη για τον Άρη που παρά το γεγονός ότι ήταν κακός στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και συνάντησε μεγάλη αντίσταση από τους μαχητικούς Θεσσαλούς, πήρε το "ροζ φύλλο" αγώνα