ΙΣΠΑΝΙΑ

Χαλαρά η Μπάρτσα για "16"

Ντιοβάνι-τραυματισμός

Νίκη της Μπαρτσελόνα, εκτός έδρας, επί της Αλκογιάνο για τους "32" του Coppa Del Ray

Με αρκετούς βασικούς ποδοσφαιριστές στην σύνθεση της, Η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Τιερί Ανρί. Παρά την πρωτοβουλία των κινήσεων, οι καταλανοί κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 82' με τον Γκούντγιονσεν και ενώ δύο λεπτά πριν οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χουάν Μπαϊσαούλι.
Στο 90ο λεπτό η Αλκογιάνο έμεινε με εννέα παίκτες μετά το σκληρό φάουλ του Καριόν στον 17χρονο Μπόγιαν Κρκιτς, όπου αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα. Ευτυχώς ο νεαρός επιθετικός δεν τραυματίστηκε και λίγα λεπτά αργότερα πήρε το... αίμα του πίσω γράφοντας το τελικό 3-0.

Μελανό σημείο του αγώνα, ο τραυματισμός του Τζιοβάνι Ντος Σάντος στο πρώτο ημίχρονο με τους γιατρούς της ομάδας να φοβούνται για τη σοβαρότητα της κατάστασης του παίκτη.

Ντένια - Σεβίλλη, Χέρκουλες - Μπιλμπάο

Στα άλλα δύο παιχνίδια της ημέρας, η Ντένια (Γ' κατηγορία) πήρε την ισοπαλία από την Σεβίλλη με 1-1, ωστόσο ο επαναληπτικός του "Σάντσεθ Πιθχουάν" μόνο εύκολος δεν θα είναι για τους αντιπάλους της ομάδας του Κανουτέ. Τα γκολ πέτυχαν ο Σεβαντόν στο 76' και ισοφάρισε για τους γηπεδούχους ο Βιντάλ, ένα λεπτό αργότερα.

Ισοπαλία υπήρξε και στο Χέρκουλες(Β' κατηγορία) - Μπιλμπάο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο ημίχρονο με 2-0. Παρόλα αυτά, η αποβολή του πρώτου μέρους για την Χέρκουλες (οΣεντόα 37'), έπαιξε σημαντικό ρόλο στην ανατροπή από τους Βάσκους και το τελικό 2-2.

Το σκορ άνοιξε στο 9' από τον Γιέρα και στο 36 ο Καμαρά έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων. Στην επανάληψη ο Γιορέντε στο 71' μείωσε το σκορ και στο 78' ο Ντελ Όρνο έκανε το τελικό 2-2. Ο επαναληπτικός του "Σαν Μαμές"... γέρνει προς Bάσκους.