EUROCUP

Πανελλήνιος-Τουρόφ: 83-65

Παπαμακάριος NEWSPORTS

Την τρίτη του νίκη στη διοργάνωση πήρε ο Πανελλήνιος κερδίζοντας με 83-65 την Τουρόφ

Η ήττα από το Περιστέρι χτύπησε... καμπανάκι στον Πανελλήνιο που από το ξεκίνημα της αναμέτρησης προσπάθησε να μην αφήσει περιθώρια στην Τουρόφ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φανούν ανταγωνιστικοί, ωστόσο το κατάφεραν μόνο στην πρώτη περίοδο.
Οι "Ολυμπιoνίκες" έπαιξαν πολύ καλή άμυνα σε όλο το γήπεδο και πάραλληλα είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Μανώλη Παπαμακάριο που τους οδηγούσε επιθετικά. Με επιμέρους σκορ 25-12 στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Κυψέλης έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση καθώς στο τέλος του πρώτου μέρους η διαφορά είχε ανέβει στους 18 πόντους (45-27).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ηλία Ζούρου χαλάρωσαν προς στιγμήν την άμυνα τους και έδωσαν το δικαίωμα στην Τουρόφ να μειώσει, χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα αφού οι γηπεδούχου είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Στην τελευταία περίοδο η τάξη αποκαταστάθηκε πλήρως και οι "Ολυμπιονίκες" έκαναν επίδειξη δύναμης φτάνοντας σε μία άνετη επιρκάτηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 45-27, 60-49, 83-65

Πανελλήνιος (Ζούρος): Ξανθόπουλος 2, Παπαμακάριος 16 (4), Χαραλαμπίδης 12, Καλαϊτζής 2, Τζόνσεν 16 (3), Σμιθ 2, Πέτρουλας, Μπλάκνεϊ 6 (1), Ντέιβις 4, Βουγιούκας 14, Όστοιτς 4, Κολώκας 5

Τουρόφ (Ούρλεπ): Ντιν 8 (1), Ρόζικ, Ράιτ 6, Βίτκα 3, Λέοντσικ 2, Βόιτσικ 7, Γρέι 18 (3), Μπότσνο 3, Τσιλίνσκι, Βισότσκι 18 (2), Στρζελέτσκι.

Ζούρος: "Στο μυαλό μας είναι μόνο η ΑΕΚ"

Μετά το τέλος του αγώνα ο Ηλίας Ζούρος ανέφερε: " Ηταν μία σημαντική νίκη μετά το αποτέλεσμα του Σαββάτου, όταν και βρεθήκαμε κοντά σε μία επιτυχία αλλά στο τέλος δεν τα καταφέραμε. Είναι σημαντικό το γεγονός ότι κερδίσαμε. Χρησιμοποιήσαμε όλους τους παίκτες κι αυτοί τα πήγαν πολύ καλά.

Είμαστε απλά στο 3-0 και τίποτα άλλο. Οποιος βιάζεται σκοντάφτει. Εχουμε δύσκολα παιχνίδια μπροστά μας. Το μόνο που υπάρχει στο μυαλό μας είναι το ματς με την ΑΕΚ, που είναι πολύ σημαντικό μετά την ήττα μας από το Περιστέρι

".

O Aντρέι Ούρλεπ σχολίασε: " Παίξαμε πολύ άσχημα στο πρώτο ημίχρονο, κάναμε το ένα λάθος μετά το άλλο και δώσαμε εύκολους πόντους στον Πανελλήνιο. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλύτεροι αλλά δεν μπορείς να κερδίσεις μόνο με πόντους από πίκ εν ρολ".