ΠΟΛΟ

Ολυμπιακός-Βουλιαγμένη: 6-8

Ρουμπέση

Το "μπρέικ" έκανε η Βουλιαγμένη στον Πειραιά όπου νίκησε με 8-6 τον Ολυμπιακό και πήρε προβάδισμα 1-0

Οι αθλήτριες της Αλεξίας Καμμένου πήραν έτσι το πλεονέκτημα έδρας και πλέον αν νικήσουν τα δύο ματς που θα έχουν στην έδρα τους θα κατακτήσουν το Πρωτάθλημα.
To ξεκίνημα του αγώνα πάντως άνηκε στις "ερυθρόλευκες", οι οποίες στο δεύτερο οκτάλεπτο με τέρματα των Μανωλιουδάκη και Ψούνη προηγήθηκαν με 3-1. Ακολούθησε όμως ένα σερί 0-3 από τις Πρωταθλήτριες Ευρώπης ως το ημίχρονο με σκόρερ τις Γερόλυμου, Λιόση από την περιφέρεια, που τους έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς (3-4).

Στην τρίτη περίοδο οι αθλήτριες της ομάδας των νοτίων προαστίων έδειξαν το υψηλό τους επίπεδο και κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους στα 3 γκολ (4-7), όταν σκόραρε η εορτάζουσα Ντίνα Κουτέλη.

Η ομάδα του Παυλίδη δεν τα παράτησε και με δύο συνεχόμενα γκολ στην τελευταία περίοδο, μείωσε σε 6-7. Τότε όμως, η Αντιγόνη Ρουμπέση πήρε τ' όπλο της, σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 8-6 για τον ΝΟΒ που έχει πλέον το αβαντάζ στη σειρά.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-3, 1-3, 2-1

Οι συνθέσεις και τα γκολ των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός

(Παυλίδης): Λεοντσίνη, Τομάσκοβιτς 1, Ψούνη 1, Μανωλιουδάκη 2, Αβραμίδου 1, Μαυρέλου 1, Φέσκου, Αντωνάκου, Μπαλωμενάκη, Μωραϊτη, Μυλωνάκη, Σουν

Βουλιαγμένη (Καμένου): Ντελ Σότο, Τσουκαλά, Μελιδώνη 1, Παντελίδου, Λιόση 1, Μωραϊτίδου, Ασημάκη, Ρουμπέση 2, Γερόλυμου 1, Πέτρι 2, Κουτέλη 1, Λαρά, Κούβδου, Κουλιεράκη, Τσιγαρίδα.

Μετά το τέλος του ματς, η προπονήτρια του ΝΟΒ Αλεξία Καμμένου, δήλωσε: " Δεν έχει κριθεί τίποτα ακόμη, είναι πολύ νωρίς. Δεν έχουμε κάποιο πλεονέκτημα, γιατί και πέρυσι το ίδιο συνέβη και τελικά χάσαμε τον τίτλο. Για μένα όλα είναι στο μηδέν", τόνισε μετά το ματς η Αλεξία Καμένου και συμπλήρωσε: "Πρέπει να κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Ξέρουμε ότι δεν θα είναι εύκολη η συνέχεια".

"Είναι πολύ δύσκολο να φτάσεις σε τρεις νίκες απέναντι στον Ολυμπιακό. Πρέπει να κρατήσουμε τα καλά στοιχεία από αυτό το παιχνίδι και να διορθώσουμε αυτά που δεν ήταν πολύ καλά. Είμαι ευχαριστημένη από την ψυχραιμία και από την αυτοσυγκέντρωση που έδειξαν οι παίκτριες μου. Το κλειδί για μας ήταν οι πολύ καλές βοήθειες στην άμυνα κι από κει και πέρα κάποιες παίκτριες που έχουν εκτελεστική δεινότητα μπόρεσαν να σκοράρουν με κάποια περιφερειακά σουτ

".

Η Κική Λιόση από την πλευρά της τόνισε: " Είμαι ικανοποιημένη από τη νίκη, αν και κάναμε πολλά λάθη τα οποία πρέπει να βελτιώσουμε. Δεν λέει κάτι το αποτέλεσμα αυτό. Κάναμε το πρώτο βήμα και τώρα πρέπει να εμφανιστούμε συγκεντρωμένες την Κυριακή. Πιστεύω ότι όλα τα ματς θα είναι ντέρμπι. Οι δύο ομάδες γνωρίζονται πολύ καλά μεταξύ τους και είναι θέμα ποιος θα βρεθεί σε καλύτερη μέρα για να πάρει τη νίκη".

Εθνικός-Ηρακλής: 11-7
Όσον αφορά στο άλλο ματς της ημέρας, αυτό για τον αδιάφορο μικρό τελικό (και οι δύο ομάδες έχουν περάσει στο LEN Trophy), o Eθνικός νίκησε με 10-7 τον Ηρακλή στο "Παπαστράτειο" και πήρε προβάδισμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-1, 4-1, 2-3

Τα γκολ των δύο ομάδων:

Εθνικός (Πλασμάιερ): Βαν Μπέλκουμ 5, Τετζαλίδου 2, Κανέτι, Ιωσηφίδη, Οικονομοπούλου, Μπαλωμενάκη

Ηρακλής (Ιωακειμίδης): Πλευρίτου 4, Σαρηγιαννίδου, Χριστίνα Φλώρου, Μαρίνα Φλώρου