ΑΕΛ

Μαρούσι-ΑΕΛ: 87-69

Μαυροειδής

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση το Μαρούσι νίκησε με 87-69 την ΑΕΛ στον Άγιο Θωμά

Οι "κίτρινοι" ήταν καταιγιστικοί έξω από τα 6.25 (15/25) και επέβαλαν τον γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι απέναντι στους "βυσσινί" που δεν βρήκαν λύσεις αφού μόνο ο Φράνσις ήταν αξιόπιστος στο σκοράρισμα.
Στα συν για το Μαρούσι ήταν η καλή απόδοση από το σύνολο των παικτών που σίγουρα άφησε ικανοποιημένο τον Σούλη Μαρκόπουλο που είδε επιτέλους την ομάδα του να κάνει αυτό που μπορεί.

Τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα πήρε με την έναρξή του το Μαρούσι που "χτυπώντας" τόσο με κλεψίματα και αιφνιδιασμούς όσο και με τρίποντα για να φτάσει γρήγορα σε ένα 10-3. Η ΑΕΛ που στηριζόμενη περισσότερο στον Φράνσις δεν μπόρεσε να μειώσει αισθητά τη διαφορά. Τα συνεχόμενα τρίποντα από Στίβενσον, Κις και Χαραλαμπίδη ανέβασαν τη διαφορά στους 12 (28-16) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι Μεχία και Φράνσις σημείωσαν κάποιους πόντους για να κρατήσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο αλλά οι πολλές λύσεις του Μαρκόπουλου έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη της τρίτης περιόδου. Ο Λάππας κατάφερε με βολές να μειώσει στους 6 (36-30) αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ακολούθησε σερί 10-3 του Αμαρουσίου που εδραίωσε την κυριαρχία του προηγούμενο με 46-33 στο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος ήταν παράσταση για έναν ρόλο από πλευράς γηπεδούχων. Τα τρίποντα έμπαιναν το ένα πίσω από το άλλο, η ΑΕΛ ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 27 πόντους δύο λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου κρίνοντας οριστικά την έκβαση του αγώνα αφού το σκορ έγινε 72-45 όταν τελείωσε η περίοδος.

Καθαρά τυπικό χαρακτήρα είχε το τελευταίο δεκάλεπτο κατά τη διάρκεια του οποίου οι Λαρισαίοι συμμάζεψαν κάπως τη διαφορά που "έπεσε" στους 18 (87-69) με την κόρνα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 46-33, 72-45, 87-69

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 14 (4), Κις 20 (5), Χαραλαμπίδης 9 (1), Παπαντωνίου 1, Κουμπούρας 2, Χαφ 5 (1), Τουντζιαράκης 2, Μαυροειδής 10, Μαυροκεφαλίδης 3 (1), Καλάθης 5 (1), Γλυνιαδάκης 4, Καϊμακόγλου 12 (2)

ΑΕΛ (Αλεξανδρής): Ματαλόν 4, Μέχια 10, Μπρόζος 2, Καραδολάμης 4, Αποστολίδης 4 (1), Μανωλόπουλος 5 (1), Παπανικολάου 8 (1), Παπακώστας 4, Τσαϊρέλης 4, Καραβανάς, Λάππας 2, Φράνσις 22 (1)

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο ΑΕΛ Φράνσις (0-2)
2' Τρίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (3-2)
2' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (6-2)
3' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (8-2)
4' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Χαραλαμπίδης (10-3)
Ανεβαίνει το προβάδισμα του Αμαρουσίου που έχει τον απόλυτο έλεγχο
4' Τρίποντο ΑΕΛ Φράνσις (10-6)
5' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (13-6)
5' Δίποντο ΑΕΛ Παπακώστας (13-8)
5' Δύο βολές Μαρούσι Κις (15-8)
7' Δίποντο ΑΕΛ Τσαϊρέλης (15-10)
7' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (17-10)
8' Δύο βολές Μαρούσι Μαυροειδής (19-11)
8' Δίποντο ΑΕΛ Φράνσις (19-13)
9' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (22-13)
9' Δύο βολές ΑΕΛ Τσαϊρέλης (22-15)
10' Λήξη 1ης περιόδου 28-16
Κυριαρχεί μέχρι στιγμής το Μαρούσι που εκτελεί για τρεις και τρέχει στον αιφνιδιασμό
10' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλανπίδης (25-15)
10' Τρίποντο Μαρούσι Κις (28-16)
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δύο βολές ΑΕΛ Μπρόζος (28-18)
12' Δίποντο ΑΕΛ Καραδολάμης (31-20)
12' Δίποντο ΑΕΛ Μεχία (31-22)
12' Τρίποντο Μαρούσι Κις (31-18)
13' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (33-22)
13' Δίποντο ΑΕΛ Φράνσις (33-24)
13' Τρίποντο Μαρούσι Μαυροκεφαλίδης (36-24)
14' Δίποντο ΑΕΛ Φράνσις (36-26)
14' Τάιμ-άουτ Μαρούσι Μαρκόπουλος
16' Δίποντο ΑΕΛ Φράνσις (36-28)
17' Δύο βολές ΑΕΛ Λάππας (36-30)
18' 3 Βολές Μαρούσι Κις (39-30)
19' Τρίποντο Μαρούσι Καλάθης (42-30)
19' Τρίποντο ΑΕΛ Αποστολίδης (42-33)
19' Δίποντο Μαρούσι Μαυροειδής (44-33)
20' Δύο βολές Μαρούσι Μαυροειδής (46-33)
20' Λήξη ημιχρόνου 46-33
Τον έλεγχο του αγώνα έχει το Μαρούσι που αν συνεχίσει έτσι θα φτάσει σε μία εύκολη νίκη
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Τρίποντο Μαρούσι Κις (49-33)
22' Δίποντο ΑΕΛ Μέχια (49-35)
22' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (52-35)
11/18 τρίποντα το Μαρούσι
23' Καλάθι και φάουλ ΑΕΛ Φράνσις (52-38)
23' Δίποντο Μαρούσι Μαυροειδής (54-38)
24' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (56-38)
24' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (58-38)
25' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (60-38)
26' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (62-38)
27' Τρίποντο Μαρούσι Κις (65-38)
28' Δίποντο Μαρούσι Χαφ (67-40)
29' Δύο βολές Μαρούσι Καλάθης (69-41)
30' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (72-41)
30' Λήξη 3ης περιόδου 72-45
Δεν έχει τύχη η ΑΕΛ που είναι πίσω με 27
31' Έναρξη 4ης περιόδου
33' Τρίποντο ΑΕΛ Παπανικολάου (75-51)
33' Δίποντο ΑΕΛ Καραδολάμης (75-53)
35' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (79-54)
37' Δίποντο ΑΕΛ Μέχια (79-62)
38' Τρίποντο Μαρούσι Χαφ (82-62)
39' Δίποντο Μαρούσι Τουντζιαράκης (86-66)
40' Λήξη αγώνα 87-69
Επίδειξη δύναμης έκανε το Μαρούσι που δεν είχε πρόβλημα να νικήσει την ΑΕΛ πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση