ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Παναθηναϊκός-Πανιώνιος: 84-74

Γιασικεβίτσιους

Παρά το γεγονός ότι ζορίστηκε στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 84-74 του Πανιωνίου

Κορυφαίος από πλευράς "πράσινων", ήταν ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, που είχε 28 πόντους, απέναντι στους "κυανέρυθρους" που έδειξαν για ακόμα μία φορά το καλό τους πρόσωπο, κοντράροντας ως το τέλος τον μεγάλο τους αντίπαλο σε ένα παιχνίδι που έγινε κεκλεισμένων των θυρών.
Με όπλο στο ξεκίνημα τον Σάρας Γιασικεβίτσιους που πυροβολούσε από παντού τον Πανιώνιο, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 10-4, αλλά ο Λιθουανός αποσύρθηκε στη συνέχεια. Τα πολλά λάθη στην περιφέρεια οδήγησαν σε αιφνιδιασμούς των "κυανέρυθρων". Το σκορ μειώθηκε σε 10-8, αλλά η φροντ λάιν του "τριφυλλιού" πήρε τα πάνω της στη συνέχεια και έφτασε το σκορ στο 19-10 με τον Τσαρτσαρή να κάνει πάρτι. Το 24-14 του δεκαλέπτου, διαμόρφωσε ο Ζίζιτς.

Οι "κυανέρυθροι", μείωσαν άμεσα στους 6 (24-18) αλλά και πάλι με τους Αλβέρτη-Ζίζιτς, η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο (30-20). Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, η ομάδα της Νέας Σμύρνης ανέκαμψε, πίεσε στην άμυνα έφτασε στα 10 κλεψίματα και ολοκλήρωσε αρκετούς αιφνιδιασμούς με τον Λόνι Μπάξτερ να κάνει ότι θέλει. Η διαφορά έπεσε στους 3 (32-29), αλλά και πάλι με τον Γιασικεβίτσιους οι "πράσινοι" έφτασαν στο 41-33 και το ημίχρονο έκλεισε με 44-38, σκορ το οποίο διαμόρφωσε ο Μπάξτερ.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στους γηπεδούχους, που με τον Σάρας να ξεκινάει και πάλι φουριόζος, έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (64-45). Η αφύπνιση του Διαμαντίδη βοήθησε πολύ τον Παναθηναϊκό, που έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 67-55.

Μάλλον νόμιζαν ότι κέρδισαν πριν το τέλος του αγώνα οι παίκτες των Πρωταθλητών, αφού οι κακές επιλογές στην επίθεση και η έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα, έδωσε την ευκαιρία στον Γεωργαλή να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και να ισοφαρίσει σε 69-69 4 λεπτά πριν το τέλος. Ο Μπατίστ, όμως, "ξεκόλλησε" την ομάδα του και αφού έκανε το 71-69 ο Παναθηναϊκός πήρε φόρα και έφτασε στο τελικό 84-74.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 44-38, 67-55, 84-74

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 2, Περπέρογλου 5 (1), Σπανούλης 8 (1), Πρκατσιν, Μπατίστ 11, Ζίζιτς 6, Χατζηβρέττας 2, Τσαρτσαρής 8, Διαμαντίδης 10 (1), Ουίνστον 2, Γιασικεβίτσιους 28 (6), Ντικούδης 2

Πανιώνιος (Μάρκοβιτς): Ξανθόπουλος 3 (1), Ζορόσκι 13, Γεωργαλής 14 (2), Μπάξτερ 15, Καλαμπόκης 6, Νιούλεϊ 12 (2), Κένταλ 11, Γιαννούλης

Έξαλλος ο Ομπράντοβιτς
Υπερβολικά εκνευρισμένος ήταν ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, μετά το παιχνίδι με τον Πανιώνιο, λόγω της φήμης ότι έχει στα χέρια του πρόταση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

" Αυτά είναι μ...! Τώρα ξεκινούν τα πλέι οφ. Ξέρω που αποσκοπούν αυτά τα πράγματα. Κάποιοι θέλουν να γ... τον Παναθηναϊκό. Έχω και στην Αλάσκα ένα φίλο. Μήπως θα μου πουν να πάω κι εκεί";

Αναφερόμενος στον αγώνα, είπε: " Για παιχνίδι χωρίς φιλάθλους ήταν πολύ καλής ποιότητας. Και οι δυο ομάδες έπαιξαν καλά. Υπήρχαν διαστήματα που ήμασταν εμείς καλύτεροι και άλλα που υπερτέρησε ο Πανιώνιος, ο οποίος ήταν πολύ μαχητικός. Στα τελευταία 3-4 λεπτά παίξαμε με συγκέντρωση και έτσι νικήσαμε. Το πρόβλημα στο πρώτο ημίχρονο ήταν τα πολλά λάθη, ενώ εξαιρετικά πήγαν τα επιθετικά ριμπάουντ που μας επέτρεψαν να τρέξουμε".

Για το ματς μίλησε και ο πρώην "κυανέρυθρος", Κένεντι Ουίνστον: " Ο Πανιώνιος σε κανένα σημείο δεν παράτησε το παιχνίδι. Ακόμα κι όταν πήραμε τη μεγάλη διαφορά, επανήλθε και κατάφερε να μας δυσκολέψει αρκετά στο τέλος. Κάναμε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, όμως όπως συμβαίνει στα τελευταία παιχνίδια, η διαφορά που είχαμε πάρει, χάθηκε μέσα σε λίγα λεπτά. Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Είναι παράξενο. Δεν παίζουμε διαφορετικά. Κάνουμε ό,τι και στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα", ενώ τελειώνοντας είπε ενόψει των πλέι οφ: " Δεν μπορούμε να συνεχίσουμε έτσι".

Όσον αφορά στον προπονητή του Πανιωνίου, Νέναντ Μάρκοβιτς, είπε: " Πάντα είναι δύσκολο να προετοιμάζεις παιχνίδια εναντίον μεγάλων ομάδων που έχουν άπειρες απειλές στο ρόστερ τους. Οι παίκτες μου πάλεψαν για 40 λεπτά. Χάσαμε όμως, κάποια σουτ σε στιγμές που μπορούσαμε να καταφέρουμε κάτι καλύτερο, ενώ κάναμε και 1-2 λάθη που έπαιξαν ρόλο".

Τέλος, ο Λαβόν Κένταλ, τόνισε: " Κάποια λάθη και χαμένα σουτ στο τέλος έκριναν το αποτέλεσμα. Παλέψαμε ωστόσο, σκληρά".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (2-0)
1' Δίποντο Παναθηναϊκός Κένταλ
1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (7-4)
3' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (10-4)
4' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (10-8)
5' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (13-8)
5' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (15-8)
6' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (15-10)
6' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (17-10)
7' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (19-10)
8' Δίποντο Πανιώνιος Κένταλ (19-12)
10' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (24-14)
10' Λήξη 1ης περιόδου 24-14
11' Έναρξη 1ης περιόδου
12' Τρίποντο Πανιώνιος Νιούλεϊ (24-18)
12' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (26-18)
12' Δίποντο Πανιώνιος Μπάξτερ (26-20)
13' Δίποντο Παναθηναϊκός Αλβέρτης (28-20)
14' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (30-20)
14' Δίποντο Πανιώνιος Μπάξτερ (30-22)
16' Δίποντο Πανιώνιος Μπάξτερ (32-29)
17' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (35-29)
18' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Μπατίστ (38-31)
18' Δίποντο Πανιώνιος Μπάξτερ (38-33)
18' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (41-33)
19' Τρίποντο Πανιώνιος Ξανθόπουλος (41-36)
20' Δίποντο Πανιώνιος Μπάξτερ (44-38)
20' Λήξη ημιχρόνου 44-38
Παρά το γεγονός ότι έχει κάνει αρκετά λάθη, ο Παναθηναϊκός, βρίσκεται στο +6. Ηγέτης του ο Σάρας Γιασικεβίτσιους, ενώ από την άλλη πλευρά έχει κλέψει την παράσταση ο Μπάξτερ
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (46-38)
21' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (48-38)
22' Δίποντο Πανιώνιος Μπάξτερ (48-42)
23' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (51-42)
24' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (53-42)
24' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (56-42)
27' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (64-45)
28' Δίποντο Πανιώνιος Ξανθόπουλος (64-47)
29' Δίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (64-51)
30' Δίποντο Πανιώνιος Ξανθόπουλος (64-55)
30' Τρίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (67-55)
30' Λήξη 3ης περιόδου 67-55
Βαδίζει σταθερά προς τη νίκη ο Παναθηναϊκός που δεν δείχνει να απειλείται
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Δίποντο Πανιώνιος Μπάξτερ (67-59)
32' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (69-59)
32' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Ζορόσκι (69-62)
34' Τρίποντο Πανιώνιος Γεωργαλής (69-65)
35' Δίποντο Πανιώνιος Γεωργαλής (69-67)
36' Δίποντο Πανιώνιος Γεωργαλής (69-69)
37' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (71-69)
37' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (74-69)
39' Τρίποντο Πανιώνιος Γεωργαλής (78-72)
39' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (81-72)
40' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (84-74)